reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Od jakiej podstawy liczyć składki na ubezpieczenia społeczne pracownika oddelegowanego za granicę

Od jakiej podstawy liczyć składki na ubezpieczenia społeczne pracownika oddelegowanego za granicę

Od 1 stycznia br. nasz pracownik wykonuje pracę w oddziale firmy na terenie Niemiec. ZUS poświadczył E-101 dla tej osoby na 12 miesięcy. W lutym br. pracownik przez 10 dni był na urlopie wypoczynkowym. Jak mamy ustalić podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia za luty br.? Czy z wynagrodzenia pracownika możemy odliczyć diety za cały miesiąc?


RADA

Od wynagrodzenia tego pracownika, stanowiącego jednocześnie podstawę wymiaru składek za luty 2008 r., mogą Państwo odliczyć równowartość diet za 19 dni. Nie należy odliczać diet za dni urlopu wypoczynkowego. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tej osoby za luty br. nie może być niższa niż 2843 zł.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy objęci są ubezpieczeniami w Polsce, jest przychód ze stosunku pracy w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak jest ustalany przychód pracownika nawet wtedy, gdy został osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej za granicą. Ze składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zwolnione są jedynie:

• wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,

• zasiłki z ubezpieczenia społecznego,

• przychody wymienione w rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców stanowi przychód pomniejszony o równowartość diet za każdy dzień pobytu - mimo że osoby te nie mają prawa do diet (§ 2 ust. 1 pkt 16 wymienionego rozporządzenia). Obliczając podstawę wymiaru składek za pracownika oddelegowanego, należy zwrócić uwagę, że:

• wysokość diety zależy od państwa oddelegowania; wysokość tych diet jest określona w rozporządzeniu z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości diet należnych z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika sfery budżetowej (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.),

• równowartość diet należy odliczać tylko za dni pobytu, tj. za dni, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek, w tym dni wolne od pracy (weekendy, święta itp.); dniami pobytu nie są dni przebywania na urlopie wypoczynkowym, ani okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy czy zasiłków z ubezpieczenia społecznego,

• po odjęciu równowartości diet podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przebywających za granicą cały miesiąc nie może być niższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowanego na dany rok kalendarzowy; zgodnie z art. 32 ustawy budżetowej w 2008 r. jest to kwota 2843 zł.

Ustalając przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek, powinni Państwo odjąć od wynagrodzenia pracownika równowartość diet przysługujących z tytułu podróży służbowej do Niemiec (42 euro) za każdy dzień pobytu - tj. za 19 dni. Nie można odjąć równowartości diet za dni urlopu wypoczynkowego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama