REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Piotr Kostrzewa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat prowadzę biuro rachunkowe. W zakres obsługi klientów wchodzi m.in. sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Wiem, że do 30 kwietnia br. płatnicy składek muszą sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w raportach rozliczeniowych za 2007 r. Na podstawie umów zawartych z klientami z obowiązku tego musi się wywiązać prowadzone przeze mnie biuro rachunkowe. Czy powinienem w jakiś sposób udokumentować sprawdzenie raportów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z niewykonania tego obowiązku i czy do ewentualnej odpowiedzialności zostanie pociągnięte biuro rachunkowe czy płatnicy składek?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

W razie niewykonania tego obowiązku ZUS może wnioskować do sądu grodzkiego o wymierzenie grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli na mocy umowy Pana biuro zobowiązało się do sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych w imieniu płatnika, to grzywna za niewykonanie tego obowiązku może zostać orzeczona wobec Pana.

UZASADNIENIE

Do końca kwietnia każdego roku płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić, czy wszystkie dane w imiennych raportach miesięcznych, które przekazali do ZUS za ubiegły rok, są prawidłowe. Obowiązek sprawdzenia danych obejmuje także deklaracje rozliczeniowe.

Jeśli w dokumencie rozliczeniowym (tj. deklaracji rozliczeniowej lub imiennym raporcie miesięcznym) złożonym za 2007 r. zostały podane nieprawidłowe informacje, płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS dokument rozliczeniowy korygujący, zawierający prawidłowe dane, w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia tych nieprawidłowości. Komplet dokumentów korygujących (raportów i deklaracji lub samej deklaracji) powinien być oznaczany identyfikatorem wyższym od identyfikatora, z którym został złożony ostatni komplet dokumentów rozliczeniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie regulują kwestii dokumentowania wywiązania się z obowiązku sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok. Sprawdzenia dokumentów nie trzeba zatem potwierdzić. Można to zrobić w każdy sposób dopuszczalny przez prawo (np. można sporządzić protokół z przeprowadzonego sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.). W przypadku ewentualnego sporu z ZUS co do wykonania tego obowiązku, to na ZUS spoczywa ciężar udowodnienia niedopełnienia przez płatnika składek albo osobę zobowiązaną do działania w jego imieniu obowiązku sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok.

Niedopełnienie obowiązku sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Grzywnę wymierza sąd grodzki na wniosek ZUS. Kara w formie grzywny może być orzeczona nie tylko wobec płatnika składek, ale także w stosunku do osoby, która jest zobowiązana do działania w imieniu płatnika. Może to być osoba prowadząca biuro rachunkowe, która na mocy umowy zawartej z płatnikiem składek zobowiązała się do działania w jego imieniu wobec ZUS, w tym do sporządzania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Sąd grodzki nie może nałożyć kary grzywny na płatnika składek lub osobę działającą w jego imieniu, jeśli nie uzna ich działania za wykroczenie, tzn. jeżeli nie będzie mógł przypisać im winy. Nieświadomość tego, że czyn jest zagrożony karą, nie wyłącza odpowiedzialności za wykroczenie, chyba że była to nieświadomość usprawiedliwiona.

Odpowiedzialność wobec ZUS za ewentualne zadłużenie z tytułu składek ponosi zawsze płatnik składek, nawet jeżeli jest ono wynikiem działania lub zaniechania biura rachunkowego, z którego usług korzysta płatnik. W sytuacji opisanej w pytaniu odpowiedzialność za błędy w dokumentacji poniosą firmy, które rozlicza Pana biuro rachunkowe. Płatnicy składek (firmy rozliczane przez biuro) mogą dochodzić na drodze cywilnej roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkód wyrządzonych przez podmiot rozliczający w ich imieniu składki (np. konieczność zapłacenia przez płatnika odsetek za zwłokę). Z reguły są to roszczenia z tytułu szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy cywilnoprawnej, na mocy której taki podmiot zobowiązał się - za wynagrodzeniem - do rozliczania składek w imieniu płatnika składek.

• art. 41 ust. 7, art. 47 ust. 3b, art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791

• art. 1 § 2, art. 7 § 1 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń - Dz.U. z 2007 r. Nr 109, poz. 756; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 558

Piotr Kostrzewa

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA