REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Piotr Kostrzewa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat prowadzę biuro rachunkowe. W zakres obsługi klientów wchodzi m.in. sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Wiem, że do 30 kwietnia br. płatnicy składek muszą sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w raportach rozliczeniowych za 2007 r. Na podstawie umów zawartych z klientami z obowiązku tego musi się wywiązać prowadzone przeze mnie biuro rachunkowe. Czy powinienem w jakiś sposób udokumentować sprawdzenie raportów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z niewykonania tego obowiązku i czy do ewentualnej odpowiedzialności zostanie pociągnięte biuro rachunkowe czy płatnicy składek?

RADA

Autopromocja

W razie niewykonania tego obowiązku ZUS może wnioskować do sądu grodzkiego o wymierzenie grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli na mocy umowy Pana biuro zobowiązało się do sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych w imieniu płatnika, to grzywna za niewykonanie tego obowiązku może zostać orzeczona wobec Pana.

UZASADNIENIE

Do końca kwietnia każdego roku płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić, czy wszystkie dane w imiennych raportach miesięcznych, które przekazali do ZUS za ubiegły rok, są prawidłowe. Obowiązek sprawdzenia danych obejmuje także deklaracje rozliczeniowe.

Jeśli w dokumencie rozliczeniowym (tj. deklaracji rozliczeniowej lub imiennym raporcie miesięcznym) złożonym za 2007 r. zostały podane nieprawidłowe informacje, płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS dokument rozliczeniowy korygujący, zawierający prawidłowe dane, w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia tych nieprawidłowości. Komplet dokumentów korygujących (raportów i deklaracji lub samej deklaracji) powinien być oznaczany identyfikatorem wyższym od identyfikatora, z którym został złożony ostatni komplet dokumentów rozliczeniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie regulują kwestii dokumentowania wywiązania się z obowiązku sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok. Sprawdzenia dokumentów nie trzeba zatem potwierdzić. Można to zrobić w każdy sposób dopuszczalny przez prawo (np. można sporządzić protokół z przeprowadzonego sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.). W przypadku ewentualnego sporu z ZUS co do wykonania tego obowiązku, to na ZUS spoczywa ciężar udowodnienia niedopełnienia przez płatnika składek albo osobę zobowiązaną do działania w jego imieniu obowiązku sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok.

Niedopełnienie obowiązku sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Grzywnę wymierza sąd grodzki na wniosek ZUS. Kara w formie grzywny może być orzeczona nie tylko wobec płatnika składek, ale także w stosunku do osoby, która jest zobowiązana do działania w imieniu płatnika. Może to być osoba prowadząca biuro rachunkowe, która na mocy umowy zawartej z płatnikiem składek zobowiązała się do działania w jego imieniu wobec ZUS, w tym do sporządzania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Sąd grodzki nie może nałożyć kary grzywny na płatnika składek lub osobę działającą w jego imieniu, jeśli nie uzna ich działania za wykroczenie, tzn. jeżeli nie będzie mógł przypisać im winy. Nieświadomość tego, że czyn jest zagrożony karą, nie wyłącza odpowiedzialności za wykroczenie, chyba że była to nieświadomość usprawiedliwiona.

Odpowiedzialność wobec ZUS za ewentualne zadłużenie z tytułu składek ponosi zawsze płatnik składek, nawet jeżeli jest ono wynikiem działania lub zaniechania biura rachunkowego, z którego usług korzysta płatnik. W sytuacji opisanej w pytaniu odpowiedzialność za błędy w dokumentacji poniosą firmy, które rozlicza Pana biuro rachunkowe. Płatnicy składek (firmy rozliczane przez biuro) mogą dochodzić na drodze cywilnej roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkód wyrządzonych przez podmiot rozliczający w ich imieniu składki (np. konieczność zapłacenia przez płatnika odsetek za zwłokę). Z reguły są to roszczenia z tytułu szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy cywilnoprawnej, na mocy której taki podmiot zobowiązał się - za wynagrodzeniem - do rozliczania składek w imieniu płatnika składek.

• art. 41 ust. 7, art. 47 ust. 3b, art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791

• art. 1 § 2, art. 7 § 1 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń - Dz.U. z 2007 r. Nr 109, poz. 756; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 558

Piotr Kostrzewa

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA