REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca jest zwolniony ze składki zdrowotnej

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składki zdrowotnej /Fot. Fotolia
Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składki zdrowotnej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców składka zdrowotna jest jednym z tych zobowiązań względem państwa, od których bardzo trudno uciec. Istnieje jednak pewne grono osób prowadzących działalność gospodarczą mających szansę na zwolnienie z jej zapłaty.

Składka zdrowotna – jej część da się odliczyć od podatku

Standardowo każdy przedsiębiorca może skorzystać z możliwości odliczenia od podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co ważne, nie można odliczyć całości, ale 7,75% podstawy (składka wynosi 9%). Odliczenia dokonywane są na bieżąco, przedsiębiorca bowiem obniża zaliczkę na podatek dochodowy za okres, w którym opłacił składkę.

REKLAMA

Autopromocja

Z pozostałą częścią składki (1,25%), przedsiębiorca nie może zrobić już nic. Nie ma bowiem prawa ani do jej odliczenia, ani do wrzucenia w firmowe koszty. Przepisy nie pozwalają na odliczenie składek zdrowotnych, które opłaca się za pracowników. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przedsiębiorca jest jedynie ich płatnikiem (nie finansuje ich, ale wyłącznie pobiera i wpłaca odpowiednią kwotę do ZUS-u).

Jak obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej możliwe w dwóch przypadkach

Może się jedna zdarzyć, że osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie zupełnie zwolniona z konieczności uiszczania składki zdrowotnej. To możliwe w przypadkach dwóch grup przedsiębiorców:

  • Emerytów i rencistów.
  • Osób, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Prawo do zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej dane jest jednak po spełnieniu pewnych dodatkowych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy zwolnienie ze składki zdrowotnej dla emerytów i rencistów?

Osoby pobierające emeryturę albo rentę jak najbardziej mogą prowadzić działalność gospodarczą. Nie jest tu istotne, czy założyły nową firmę, czy kontynuują działalność prowadzoną jeszcze przed przejściem na emeryturę lub rentę.

Zwyczajowo takie osoby zwolnione są z opłacania składki społecznej. Nie zawsze jednak mają identyczną możliwość w odniesieniu do składki zdrowotnej. Takie prawo przysługuje im wyłącznie wówczas, gdy otrzymywane przez nich świadczenia nie przekraczają kwoty minimalnego wynagrodzenia (1 850 zł brutto w 2016 r.) i dodatkowo:

  • rozliczają się na podstawie karty podatkowej, lub
  • miesięczny przychód z działalności nie przekracza 50% najniższej emerytury.

Po spełnieniu powyższych warunków osoby będące na emeryturze lub rencie nie muszą opłacać składki zdrowotnej.

Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS


Osoba niepełnosprawna a zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, która chciałaby zostać zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej, musi opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.  

Możliwe jest również uzyskanie zwolnienia poprzez spełnienie drugiego warunku, czyli uzyskiwania miesięcznych przychodów z działalności, które nie przekraczają 50% najniższej emerytury. Żadnego znaczenia nie odgrywa tu wysokość otrzymywanego świadczenia.

Wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wspólników i wolnych zawodów w 2016 roku

Ulga w postaci zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy nie posiadają ustalonego stopnia niepełnosprawności. To możliwe, o ile mają odpowiednie orzeczenie lekarskie o niezdolności do wykonywania pracy wydane przez lekarza z ZUS.

Zwolnienie ze składki zdrowotnej? I tak niezbędne jest ZUS DRA

Nieopłacanie składki zdrowotnej w żaden sposób nie zwalnia ze składania właściwych dokumentów do ZUS. Przedsiębiorca w dalszym ciągu zobligowany jest do wypełnienia i złożenia ZUS DRA. Z zastrzeżeniem, że w miejscu składki zdrowotnej powinien on wpisać właściwą podstawę, zaś w miejscu stawki ubezpieczenia musi znaleźć się kwota 0 zł.

Autor: Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA