REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca jest zwolniony ze składki zdrowotnej

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składki zdrowotnej /Fot. Fotolia
Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składki zdrowotnej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

W przypadku zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców składka zdrowotna jest jednym z tych zobowiązań względem państwa, od których bardzo trudno uciec. Istnieje jednak pewne grono osób prowadzących działalność gospodarczą mających szansę na zwolnienie z jej zapłaty.

Składka zdrowotna – jej część da się odliczyć od podatku

Standardowo każdy przedsiębiorca może skorzystać z możliwości odliczenia od podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co ważne, nie można odliczyć całości, ale 7,75% podstawy (składka wynosi 9%). Odliczenia dokonywane są na bieżąco, przedsiębiorca bowiem obniża zaliczkę na podatek dochodowy za okres, w którym opłacił składkę.

Z pozostałą częścią składki (1,25%), przedsiębiorca nie może zrobić już nic. Nie ma bowiem prawa ani do jej odliczenia, ani do wrzucenia w firmowe koszty. Przepisy nie pozwalają na odliczenie składek zdrowotnych, które opłaca się za pracowników. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przedsiębiorca jest jedynie ich płatnikiem (nie finansuje ich, ale wyłącznie pobiera i wpłaca odpowiednią kwotę do ZUS-u).

Jak obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej możliwe w dwóch przypadkach

Może się jedna zdarzyć, że osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie zupełnie zwolniona z konieczności uiszczania składki zdrowotnej. To możliwe w przypadkach dwóch grup przedsiębiorców:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 • Emerytów i rencistów.
 • Osób, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Prawo do zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej dane jest jednak po spełnieniu pewnych dodatkowych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy zwolnienie ze składki zdrowotnej dla emerytów i rencistów?

Osoby pobierające emeryturę albo rentę jak najbardziej mogą prowadzić działalność gospodarczą. Nie jest tu istotne, czy założyły nową firmę, czy kontynuują działalność prowadzoną jeszcze przed przejściem na emeryturę lub rentę.

Zwyczajowo takie osoby zwolnione są z opłacania składki społecznej. Nie zawsze jednak mają identyczną możliwość w odniesieniu do składki zdrowotnej. Takie prawo przysługuje im wyłącznie wówczas, gdy otrzymywane przez nich świadczenia nie przekraczają kwoty minimalnego wynagrodzenia (1 850 zł brutto w 2016 r.) i dodatkowo:

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce
 • rozliczają się na podstawie karty podatkowej, lub
 • miesięczny przychód z działalności nie przekracza 50% najniższej emerytury.

Po spełnieniu powyższych warunków osoby będące na emeryturze lub rencie nie muszą opłacać składki zdrowotnej.

Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Osoba niepełnosprawna a zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, która chciałaby zostać zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej, musi opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.  

Możliwe jest również uzyskanie zwolnienia poprzez spełnienie drugiego warunku, czyli uzyskiwania miesięcznych przychodów z działalności, które nie przekraczają 50% najniższej emerytury. Żadnego znaczenia nie odgrywa tu wysokość otrzymywanego świadczenia.

Wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wspólników i wolnych zawodów w 2016 roku

Ulga w postaci zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy nie posiadają ustalonego stopnia niepełnosprawności. To możliwe, o ile mają odpowiednie orzeczenie lekarskie o niezdolności do wykonywania pracy wydane przez lekarza z ZUS.

Zwolnienie ze składki zdrowotnej? I tak niezbędne jest ZUS DRA

Nieopłacanie składki zdrowotnej w żaden sposób nie zwalnia ze składania właściwych dokumentów do ZUS. Przedsiębiorca w dalszym ciągu zobligowany jest do wypełnienia i złożenia ZUS DRA. Z zastrzeżeniem, że w miejscu składki zdrowotnej powinien on wpisać właściwą podstawę, zaś w miejscu stawki ubezpieczenia musi znaleźć się kwota 0 zł.

Autor: Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA