Kiedy przedsiębiorca jest zwolniony ze składki zdrowotnej
REKLAMA
REKLAMA
Składka zdrowotna – jej część da się odliczyć od podatku
Standardowo każdy przedsiębiorca może skorzystać z możliwości odliczenia od podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co ważne, nie można odliczyć całości, ale 7,75% podstawy (składka wynosi 9%). Odliczenia dokonywane są na bieżąco, przedsiębiorca bowiem obniża zaliczkę na podatek dochodowy za okres, w którym opłacił składkę.
REKLAMA
Z pozostałą częścią składki (1,25%), przedsiębiorca nie może zrobić już nic. Nie ma bowiem prawa ani do jej odliczenia, ani do wrzucenia w firmowe koszty. Przepisy nie pozwalają na odliczenie składek zdrowotnych, które opłaca się za pracowników. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przedsiębiorca jest jedynie ich płatnikiem (nie finansuje ich, ale wyłącznie pobiera i wpłaca odpowiednią kwotę do ZUS-u).
Jak obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?
Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej możliwe w dwóch przypadkach
Może się jedna zdarzyć, że osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie zupełnie zwolniona z konieczności uiszczania składki zdrowotnej. To możliwe w przypadkach dwóch grup przedsiębiorców:
- Emerytów i rencistów.
- Osób, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.
Prawo do zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej dane jest jednak po spełnieniu pewnych dodatkowych warunków.
Kiedy zwolnienie ze składki zdrowotnej dla emerytów i rencistów?
Osoby pobierające emeryturę albo rentę jak najbardziej mogą prowadzić działalność gospodarczą. Nie jest tu istotne, czy założyły nową firmę, czy kontynuują działalność prowadzoną jeszcze przed przejściem na emeryturę lub rentę.
Zwyczajowo takie osoby zwolnione są z opłacania składki społecznej. Nie zawsze jednak mają identyczną możliwość w odniesieniu do składki zdrowotnej. Takie prawo przysługuje im wyłącznie wówczas, gdy otrzymywane przez nich świadczenia nie przekraczają kwoty minimalnego wynagrodzenia (1 850 zł brutto w 2016 r.) i dodatkowo:
- rozliczają się na podstawie karty podatkowej, lub
- miesięczny przychód z działalności nie przekracza 50% najniższej emerytury.
Po spełnieniu powyższych warunków osoby będące na emeryturze lub rencie nie muszą opłacać składki zdrowotnej.
Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS
Osoba niepełnosprawna a zwolnienie ze składki zdrowotnej
Osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, która chciałaby zostać zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej, musi opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Możliwe jest również uzyskanie zwolnienia poprzez spełnienie drugiego warunku, czyli uzyskiwania miesięcznych przychodów z działalności, które nie przekraczają 50% najniższej emerytury. Żadnego znaczenia nie odgrywa tu wysokość otrzymywanego świadczenia.
Wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wspólników i wolnych zawodów w 2016 roku
Ulga w postaci zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy nie posiadają ustalonego stopnia niepełnosprawności. To możliwe, o ile mają odpowiednie orzeczenie lekarskie o niezdolności do wykonywania pracy wydane przez lekarza z ZUS.
Zwolnienie ze składki zdrowotnej? I tak niezbędne jest ZUS DRA
Nieopłacanie składki zdrowotnej w żaden sposób nie zwalnia ze składania właściwych dokumentów do ZUS. Przedsiębiorca w dalszym ciągu zobligowany jest do wypełnienia i złożenia ZUS DRA. Z zastrzeżeniem, że w miejscu składki zdrowotnej powinien on wpisać właściwą podstawę, zaś w miejscu stawki ubezpieczenia musi znaleźć się kwota 0 zł.
Autor: Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat