Czy firma będzie musiała kupić bezpieczny podpis elektroniczny, jeśli zleca sporządzanie i wysyłanie dokumentów ubezpieczeniowych biuru rachunkowemu
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Nie będzie Pan musiał posiadać bezpiecznego podpisu elektronicznego. Taki podpis będzie musiał posiadać pracownik biura rachunkowego, który na podstawie zawartej z Panem umowy o świadczenie usług będzie sporządzał i przekazywał w Pana imieniu dokumenty ubezpieczeniowe.
UZASADNIENIE
Płatnicy składek, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób, mają obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego. Obecnie dokumenty te są opatrywane podpisem elektronicznym składanym za pomocą niekwalifikowanego certyfikatu, który wydaje ZUS. Taki podpis nie jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym.
Od 21 lipca 2008 r. dokumenty elektroniczne będą musiały być opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jest on weryfikowany z wykorzystaniem ważnego kwalifikowanego certyfikatu w myśl ustawy o podpisie elektronicznym. Złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest zrównane w skutkach prawnych ze złożeniem podpisu własnoręcznego.
WAŻNE!
Bezpieczny podpis elektroniczny jest wydawany dla określonej osoby, a nie dla płatnika.
Jeżeli płatnik składek, który ma obowiązek przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej, przekaże po 20 lipca br. dokumenty nieopatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, to ZUS ich nie przyjmie. Będzie to równoznaczne z nieprzekazaniem tych dokumentów.
Bezpiecznego podpisu elektronicznego nie będą musieli mieć płatnicy składek, którzy upoważnili do przekazywania w swoim imieniu dokumentów ubezpieczeniowych osobę fizyczną lub osobę prawną. W takim przypadku dokumenty ubezpieczeniowe będą musiały być opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym osoby fizycznej, której płatnik składek udzielił upoważnienia, albo osoby fizycznej umocowanej do reprezentowania osoby prawnej, która na podstawie upoważnienia będzie przekazywać dokumenty do ZUS w imieniu płatnika składek.
KORZYŚCI (+)
Płatnik składek, który upoważnił do sporządzania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS podmiot świadczący takie usługi, nie musi posiadać bezpiecznego podpisu elektronicznego.
• art. 47 ust. 1, 2a i 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791
• § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 3 lipca 2001 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych - Dz.U. Nr 73, poz. 774; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 217, poz. 2137
Piotr Kostrzewa
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat