reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy ZUS wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Czy ZUS wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Zwróciłem się do ZUS o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. W trakcie analizy konta mojej firmy ZUS stwierdziło kilka błędów w dokumentach rozliczeniowych (m.in. błędny kod tytułu ubezpieczenia pracownika). Zaświadczenie jest mi niezbędne, bo biorę udział w przetargu. Czy ZUS wyda mi zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek mimo tych błędów, czy dopiero po ich wyjaśnieniu? W jakim terminie dostanę zaświadczenie?


RADA

Jeśli stwierdzone błędy nie spowodowały niedopłaty składek, to ZUS powinien wydać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Termin na wydanie takiego zaświadczenia to 7 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie.

UZASADNIENIE

Wydając zaświadczenie o niezaleganiu ZUS stwierdza fakt braku zaległości przedsiębiorstwa w opłacaniu składek na dzień wydania zaświadczenia. Błędy nierachunkowe w dokumentach ubezpieczeniowych nie powinny być podstawą odmowy wydania takiego zaświadczenia. Jeśli błąd w dokumentach nie spowodował zaniżenia kwoty opłaconych składek (np. błąd polegający na podaniu błędnego kodu tytułu ubezpieczenia), to nie będzie przeszkód, by ZUS wydał Panu zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Jeśli po rozliczeniu konta okaże się, że nie zapłacił Pan wszystkich należnych składek, nie oznacza to, że ZUS od razu wyda decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu. Większość jednostek ZUS przesuwa wówczas termin wydania zaświadczenia do czasu wyjaśnienia nieprawidłowości przez wnioskodawcę. Płatnik ma kilka dni na wyjaśnienie rozbieżności, złożenie brakujących dokumentów czy uregulowanie niezapłaconych składek. Czasami, gdy błędy w dokumentach nie są rachunkowe, ZUS wydaje płatnikowi składek zaświadczenie o niezaleganiu, ale jednocześnie zobowiązuje go do korekty błędów w dokumentach w późniejszym terminie.

Jeżeli ZUS wyda decyzję odmawiającą wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, a płatnik nie zgadza się z tym, może odwołać się od decyzji do sądu za pośrednictwem ZUS.

Wzór wniosku płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS S-72b) jest dostępny na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). (patrz druk na str. 62)

Płatnicy, którzy mają bezpieczny podpis elektroniczny, mogą wysłać taki wniosek drogą elektroniczną na formularzu ZUS-EWN, który znajduje się na stronie http://eup.zus.pl/.

Korzyści

Płatnik, który posiada bezpieczny podpis elektroniczny, może wysłać wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek za pośrednictwem internetu, wypełniając druk ZUS-EWN.

ZUS powinien ustosunkować się do Pana wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek w terminie 7 dni od dnia jego złożenia. W tym terminie powinien wydać zaświadczenie lub decyzję o odmowie wydania zaświadczenia wraz z uzasadnieniem.

• art. 81, art. 83b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 217 § 3, art. 219 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Łukasz Kurnik

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Sprawa wszczęta na skutek odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek jest sprawą z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 476 § 2 pkt 1 k.p.c. (Uchwała Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2007 r., II UZP 4/07 Biul. SN 2007/12/24)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama