REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorygować niedopłatę składek za ubiegłe lata

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W systemie kadrowo-płacowym nie poprawiliśmy w 2007 r. kwoty granicznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zamiast kwoty 78 480 zł została kwota obowiązująca w 2006 r. - 73 560 zł. Czy korektę ZUS i podatku możemy zrobić w bieżącym roku i czy ma to wpływ na rozliczenie pracownika za 2007 r.?

RADA

Autopromocja

Powinni Państwo skorygować dokumenty złożone w ZUS za miesiące, w których nie zostały opłacone składki, mimo że jeszcze nie została przekroczona roczna podstawa ich wymiaru. Ponadto powinni Państwo uregulować zaległość w składkach wraz z odsetkami za zwłokę, a pracownikowi zwrócić nadwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli natomiast chodzi o podatek dochodowy, nie należy niczego korygować; a pracownik nie powinien składać korekty zeznania za 2007 r.

UZASADNIENIE

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe została zaniżona w 2007 r. W związku z tym powstała niedopłata składek na te ubezpieczenia oraz nadpłata składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. limit trzydziestokrotności, to kwota odpowiadająca trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. Płatnik powinien naliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko do momentu osiągnięcia tego limitu. Po jego przekroczeniu musi naliczać składki na pozostałe ubezpieczenia (chorobowe, wypadkowe i zdrowotne), a także na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które nadal powinny być opłacane bez względu na wysokość podstawy wymiaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca jest płatnikiem wobec zatrudnianych pracowników. To on oblicza, potrąca z ich dochodów, rozlicza oraz opłaca należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Ma też obowiązek składać we właściwym terminie za każdego zatrudnionego imienne raporty miesięczne oraz deklaracje zbiorcze. Jeżeli jest jedynym pracodawcą danego pracownika, to na podstawie własnej dokumentacji płacowej ma możliwość sprawdzania na bieżąco wysokości wynagrodzenia pod kątem ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli przychód pracownika przekroczył w danym miesiącu limit, to składki powinien naliczyć tylko od różnicy, jaka przypadła do osiągnięcia limitu.

W 2007 r. kwota ograniczenia wynosiła 78 480 zł. Ponieważ w programie kadrowo-płacowym nie uaktualnili Państwo kwoty ograniczenia i pozostała kwota obowiązująca w 2006 r. (73 560 zł), powstała niedopłata składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które powinny zostać odprowadzone jeszcze od kwoty 4920 zł. Jednocześnie potrącili Państwo z wynagrodzenia pracownika zbyt dużą kwotę na poczet składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa wymiaru tej składki została zawyżona, ponieważ od przychodu pracownika podlegającego składkom na ubezpieczenia społeczne została pobrana niższa niż należna kwota składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Oznacza to, że mają Państwo obowiązek złożyć korekty dokumentów w ZUS za 2007 r. począwszy od miesiąca, w którym została zaniżona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do miesiąca, w którym przychód pracownika faktycznie przekroczył roczną podstawę wymiaru składek. W wyniku sporządzenia korekt powstanie niedopłata składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niedopłatę składek należy zapłacić w ZUS wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

WAŻNE!

Jeśli niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne pracownika powstała z winy pracodawcy, pracodawca ma obowiązek uregulować zaległość wraz z odsetkami finansowanymi z własnych środków.

 

Nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne ZUS zwraca płatnikowi składek, jeśli ten złoży pisemny wniosek. Gdy taki wniosek nie wpłynie, ZUS zaliczy nadpłatę na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych należności z tytułu składek.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie pracownika wynosiło w 2007 r. 8000 zł brutto miesięcznie. W systemie kadrowo-płacowym nie została zmieniona kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - zamiast kwoty ograniczenia w wysokości 78 480 zł, pozostawiono limit obowiązujący w 2006 r. w kwocie 73 560 zł. Do września 2007 r. przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wypłacony w 2007 r. wyniósł 72 000 zł (8000 zł x 9 m-cy). Pracodawca uznał zatem, że pracownik osiągnął kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w październiku 2007 r. Składki na te ubezpieczenia zostały naliczone i odprowadzone tylko od części przychodu wypłaconego pracownikowi w październiku w wysokości 1560 zł (73 560 zł - 72 000 zł).

Wyliczenia, jakich dokonano w 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prawidłowe wyliczenia (przy prawidłowej kwocie ograniczenia 78 480 zł), według których należy sporządzić korekty dokumentów ZUS

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z powyższych obliczeń wynika, że w składkach na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w części finansowanej przez pracownika, wystąpiła w październiku 2007 r. niedopłata w wysokości 652,39 zł (632,45 zł + 226,80 zł - 152,26 zł - 54,60 zł). Natomiast niedopłata składek za październik 2007 r. po stronie pracodawcy w części, którą on finansuje, wyniosła 799,99 zł:

naliczone i opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:

1560 zł × 9,76% = 152,26 zł,

1560 zł × 6,5% = 101,40 zł,

łącznie: 253,66 zł;

prawidłowa wysokość składek, które powinien opłacić płatnik:

6480 zł × 9,76% = 632,45 zł,

6480 zł × 6,5% = 421,20 zł,

łącznie: 1053,65 zł.

Niedopłata: 1053,65 zł - 253,66 zł = 799,99 zł.

Obok niedopłaty w składkach na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wystąpiła nadpłata w składce zdrowotnej w kwocie 58,71 zł (683,74 zł - 625,03 zł).

Po skorygowaniu dokumentów rozliczeniowych za październik 2007 r. i wpłaceniu na konto ZUS zaległości za 2007 r. wraz z odsetkami pracownik jako ubezpieczony powinien zwrócić pracodawcy część składek, które ubezpieczony finansuje z własnych środków. Składki na ubezpieczenia społeczne podlegają odliczeniu od dochodu podatnika w roku, w którym zostały uiszczone. Dlatego pracownik ma prawo odliczyć zapłacone składki od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2008 r.

Nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne pracodawca musi zwrócić pracownikowi, który z kolei ma obowiązek doliczyć ją do podatku w zeznaniu rocznym za 2008 r. Wcześniej bowiem ta składka została odliczona od zaliczki na podatek dochodowy. Pracownik może doliczyć do podatku składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75%, bo tylko taka część składki może zostać odliczona od zaliczki.

Zatem zarówno składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak i podatek zostaną rozliczone w bieżącym roku. Zeznania podatkowego za 2007 r. nie należy korygować, ponieważ zostało ono sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym, tzn. odliczono w nim składki, które rzeczywiście zostały zapłacone w ubiegłym roku.

• art. 26, art. 27b, art. 45 ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA