Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorygować niedopłatę składek za ubiegłe lata

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
inforCMS
W systemie kadrowo-płacowym nie poprawiliśmy w 2007 r. kwoty granicznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zamiast kwoty 78 480 zł została kwota obowiązująca w 2006 r. - 73 560 zł. Czy korektę ZUS i podatku możemy zrobić w bieżącym roku i czy ma to wpływ na rozliczenie pracownika za 2007 r.?

RADA

Powinni Państwo skorygować dokumenty złożone w ZUS za miesiące, w których nie zostały opłacone składki, mimo że jeszcze nie została przekroczona roczna podstawa ich wymiaru. Ponadto powinni Państwo uregulować zaległość w składkach wraz z odsetkami za zwłokę, a pracownikowi zwrócić nadwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli natomiast chodzi o podatek dochodowy, nie należy niczego korygować; a pracownik nie powinien składać korekty zeznania za 2007 r.

UZASADNIENIE

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe została zaniżona w 2007 r. W związku z tym powstała niedopłata składek na te ubezpieczenia oraz nadpłata składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. limit trzydziestokrotności, to kwota odpowiadająca trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. Płatnik powinien naliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko do momentu osiągnięcia tego limitu. Po jego przekroczeniu musi naliczać składki na pozostałe ubezpieczenia (chorobowe, wypadkowe i zdrowotne), a także na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które nadal powinny być opłacane bez względu na wysokość podstawy wymiaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca jest płatnikiem wobec zatrudnianych pracowników. To on oblicza, potrąca z ich dochodów, rozlicza oraz opłaca należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Ma też obowiązek składać we właściwym terminie za każdego zatrudnionego imienne raporty miesięczne oraz deklaracje zbiorcze. Jeżeli jest jedynym pracodawcą danego pracownika, to na podstawie własnej dokumentacji płacowej ma możliwość sprawdzania na bieżąco wysokości wynagrodzenia pod kątem ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli przychód pracownika przekroczył w danym miesiącu limit, to składki powinien naliczyć tylko od różnicy, jaka przypadła do osiągnięcia limitu.

W 2007 r. kwota ograniczenia wynosiła 78 480 zł. Ponieważ w programie kadrowo-płacowym nie uaktualnili Państwo kwoty ograniczenia i pozostała kwota obowiązująca w 2006 r. (73 560 zł), powstała niedopłata składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które powinny zostać odprowadzone jeszcze od kwoty 4920 zł. Jednocześnie potrącili Państwo z wynagrodzenia pracownika zbyt dużą kwotę na poczet składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa wymiaru tej składki została zawyżona, ponieważ od przychodu pracownika podlegającego składkom na ubezpieczenia społeczne została pobrana niższa niż należna kwota składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Oznacza to, że mają Państwo obowiązek złożyć korekty dokumentów w ZUS za 2007 r. począwszy od miesiąca, w którym została zaniżona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do miesiąca, w którym przychód pracownika faktycznie przekroczył roczną podstawę wymiaru składek. W wyniku sporządzenia korekt powstanie niedopłata składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niedopłatę składek należy zapłacić w ZUS wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

WAŻNE!

Jeśli niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne pracownika powstała z winy pracodawcy, pracodawca ma obowiązek uregulować zaległość wraz z odsetkami finansowanymi z własnych środków.

 

Nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne ZUS zwraca płatnikowi składek, jeśli ten złoży pisemny wniosek. Gdy taki wniosek nie wpłynie, ZUS zaliczy nadpłatę na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych należności z tytułu składek.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie pracownika wynosiło w 2007 r. 8000 zł brutto miesięcznie. W systemie kadrowo-płacowym nie została zmieniona kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - zamiast kwoty ograniczenia w wysokości 78 480 zł, pozostawiono limit obowiązujący w 2006 r. w kwocie 73 560 zł. Do września 2007 r. przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wypłacony w 2007 r. wyniósł 72 000 zł (8000 zł x 9 m-cy). Pracodawca uznał zatem, że pracownik osiągnął kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w październiku 2007 r. Składki na te ubezpieczenia zostały naliczone i odprowadzone tylko od części przychodu wypłaconego pracownikowi w październiku w wysokości 1560 zł (73 560 zł - 72 000 zł).

Wyliczenia, jakich dokonano w 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prawidłowe wyliczenia (przy prawidłowej kwocie ograniczenia 78 480 zł), według których należy sporządzić korekty dokumentów ZUS

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z powyższych obliczeń wynika, że w składkach na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w części finansowanej przez pracownika, wystąpiła w październiku 2007 r. niedopłata w wysokości 652,39 zł (632,45 zł + 226,80 zł - 152,26 zł - 54,60 zł). Natomiast niedopłata składek za październik 2007 r. po stronie pracodawcy w części, którą on finansuje, wyniosła 799,99 zł:

naliczone i opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:

1560 zł × 9,76% = 152,26 zł,

1560 zł × 6,5% = 101,40 zł,

łącznie: 253,66 zł;

prawidłowa wysokość składek, które powinien opłacić płatnik:

6480 zł × 9,76% = 632,45 zł,

6480 zł × 6,5% = 421,20 zł,

łącznie: 1053,65 zł.

Niedopłata: 1053,65 zł - 253,66 zł = 799,99 zł.

Obok niedopłaty w składkach na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wystąpiła nadpłata w składce zdrowotnej w kwocie 58,71 zł (683,74 zł - 625,03 zł).

Po skorygowaniu dokumentów rozliczeniowych za październik 2007 r. i wpłaceniu na konto ZUS zaległości za 2007 r. wraz z odsetkami pracownik jako ubezpieczony powinien zwrócić pracodawcy część składek, które ubezpieczony finansuje z własnych środków. Składki na ubezpieczenia społeczne podlegają odliczeniu od dochodu podatnika w roku, w którym zostały uiszczone. Dlatego pracownik ma prawo odliczyć zapłacone składki od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2008 r.

Nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne pracodawca musi zwrócić pracownikowi, który z kolei ma obowiązek doliczyć ją do podatku w zeznaniu rocznym za 2008 r. Wcześniej bowiem ta składka została odliczona od zaliczki na podatek dochodowy. Pracownik może doliczyć do podatku składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75%, bo tylko taka część składki może zostać odliczona od zaliczki.

Zatem zarówno składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak i podatek zostaną rozliczone w bieżącym roku. Zeznania podatkowego za 2007 r. nie należy korygować, ponieważ zostało ono sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym, tzn. odliczono w nim składki, które rzeczywiście zostały zapłacone w ubiegłym roku.

• art. 26, art. 27b, art. 45 ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezgłoszenie zmiany w KRS - konsekwencje. Postępowanie przymuszające – jakie jest zagrożenie?

  Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.

  KSeF uszczelni system podatkowy. Czy zlikwiduje szarą strefę?

  Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom? 

  Podatek od nadmiarowych zysków w Polsce. Czy i kiedy będzie wprowadzony? Sasin: prace trwają

  Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.

  Podatkowe zagadnienia e-commerce ze szczególnym uwzględnieniem roli operatorów interfejsu elektronicznego

  Pakiet e-commerce, który wprowadził szereg zmian oraz nowych pojęć  głównie w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązuje od 20 maja 2021 r. Szczególnie ciekawe były zmiany, które „uporządkowały” kwestię platform ułatwiających sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z UE (B2C).  Mowa jest tutaj głównie o interfejsach elektronicznych takich jak chociażby Amazon. Co istotne, adres siedziby dla takich platform nie ma żadnego znaczenia w rozwiązaniu, o którym będzie mowa, o ile ułatwiają one określone dostawy towarów.

  Ile zarabiają prezydent i wiceprezydenci Rzeszowa? Jaki mają majątek?

  W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.

  Podatnicy nie spieszą się z testowaniem KSeF

  Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda? 

  Informacje z urzędu skarbowego przez telefon lub e-Urząd Skarbowy. Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.?

  Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

  Trybunał każe ścigać oszustów i pozorantów VAT na podstawie przepisów unijnych, a nie krajowych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. 

  Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

  Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

  Nabywca zwraca zakupiony towar. Jak i kiedy rozliczyć VAT?

  Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie. 

  Inwestycja w SAFE – co musisz wiedzieć, żeby nie stracić

  Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.

  Samochód wycofany z działalności rolniczej. Czy jego sprzedaż podlega VAT?

  Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?

  Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i wynajem prywatny. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

  Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Zamierzam wycofać z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomość - dom, w którym dotychczas mieściła się siedziba mojej firmy. Nieruchomość stanowi środek trwały, od nabycia którego odliczyłem VAT. Po wycofaniu z działalności do majątku prywatnego dom będzie wynajmowany innej firmie, w której będzie ona prowadziła działalność gospodarczą. Zatem najem będzie podlegał opodatkowaniu stawką 23%. Czy powinienem dokonać korekty podatku odliczonego w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego w celu jej dalszego wynajmu?

  Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej. Bezpłatne webinarium 15 czerwca

  Już 15 czerwca 2023 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej”. Zapraszamy!

  Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej - stawka VAT

  Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.

  Open banking ułatwi obsługę KSeF?

  Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.

  MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

  Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

  Oszustwo na "zdalny pulpit" (aplikacja AnyDesk). Na czym polega? Jak uniknąć wyłudzenia danych i pieniędzy?

  Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - koniec maja, początek czerwca. Tabela

  Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?

  Abonament rtv 2024 - stawki takie same jak w 2023 roku

  W 2024 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu rtv jak w 2023 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 18 maja 2023 r., poz. 943. Rozporządzenie to wejdzie w życie 2 czerwca 2023 r.

  Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 roku - projekt ustawy skierowany do Komisji Finansów Publicznych

  W dniu 26 maja 2023 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm opowiedział się za przesłaniem projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

  Diety przedsiębiorcy w transporcie międzynarodowym mogą być kosztem

  Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców nie wpłynęła na możliwość odliczania diety przez kierowców prowadzących działalność gospodarczą. Diety te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej wysokości określonej przez ministra pracy, zarówno w przypadku krajowych, jak i zagranicznych podróży służbowych.

  Co zrobić, gdy źle przelejesz pieniądze?

  Nieprawidłowe dane w przelewie to nie powód do paniki. Pieniądze wciąż można odzyskać. Jeżeli zdarzy się pomyłka, nie należy czekać. Natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i dowiedz się, co powinieneś zrobić.

  Szansa na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale tego roku

  Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Ulga badawczo-rozwojowa jest coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorców preferencją podatkową. Wskazuje na to nie tylko liczba wydawanych interpretacji podatkowych w tym zakresie, która podawana jest już w tysiącach, lecz także dane ministerstwa finansów - kwoty odliczeń mierzone są w miliardach złotych.