| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy opłacić składki od odszkodowania wypłacanego zleceniobiorcy

Czy opłacić składki od odszkodowania wypłacanego zleceniobiorcy

Z końcem grudnia 2007 r. rozwiązaliśmy ze zleceniobiorcą umowę i wyrejestrowaliśmy go z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Po rozwiązaniu umowy wystąpił on o wypłatę odszkodowania za rozwiązanie umowy. Zawarliśmy z nim ugodę i zakład pracy ma mu wypłacić 2 tys. zł. Kwota ta ma być wypłacona w dwóch ratach - po 1 tys. zł w czerwcu i w lipcu. Czy trzeba od takiego odszkodowania opłacić składki?


Tak

Od przychodu z wykonywanej wcześniej umowy zlecenia należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia stanowi przychód otrzymywany z tej umowy, jeżeli odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. W raporcie składanym za zleceniobiorcę za dany miesiąc wykazuje się w podstawie wymiaru składek przychód, jaki został mu wypłacony od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli zleceniobiorca po rozwiązaniu umowy zlecenia wystąpił z roszczeniem, które dotyczy wykonywanej wcześniej umowy zlecenia i płatnik będzie mu wypłacał dodatkowy przychód, to od tego przychodu powinny być również naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy byłoby wypłacane pracownikowi, nie powstałby obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż przychód taki jest wymieniony w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jako wyłączony z podstawy wymiaru składek. Rozporządzenie to nie ma jednak zastosowania do umów zleceń.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu zleceniobiorcy nie należy ponownie zgłaszać do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA tylko wypłacane mu odszkodowanie wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX. Raport ten należy złożyć za miesiąc, w którym nastąpi wypłata. Jeżeli wypłata będzie dokonana w dwóch ratach, to raport ten należy złożyć za czerwiec i wykazać składki od 1 tys. zł, tj. wypłaconego w czerwcu przychodu. Analogicznie należy rozliczyć przychód wypłacony byłemu zleceniobiorcy w lipcu.

MICHAŁ JAROSIK

ekspert od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

- Par. 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

- Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK