Czy opłacić składki od odszkodowania wypłacanego zleceniobiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Od przychodu z wykonywanej wcześniej umowy zlecenia należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia stanowi przychód otrzymywany z tej umowy, jeżeli odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. W raporcie składanym za zleceniobiorcę za dany miesiąc wykazuje się w podstawie wymiaru składek przychód, jaki został mu wypłacony od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego.
Jeżeli zleceniobiorca po rozwiązaniu umowy zlecenia wystąpił z roszczeniem, które dotyczy wykonywanej wcześniej umowy zlecenia i płatnik będzie mu wypłacał dodatkowy przychód, to od tego przychodu powinny być również naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy byłoby wypłacane pracownikowi, nie powstałby obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż przychód taki jest wymieniony w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jako wyłączony z podstawy wymiaru składek. Rozporządzenie to nie ma jednak zastosowania do umów zleceń.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu zleceniobiorcy nie należy ponownie zgłaszać do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA tylko wypłacane mu odszkodowanie wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX. Raport ten należy złożyć za miesiąc, w którym nastąpi wypłata. Jeżeli wypłata będzie dokonana w dwóch ratach, to raport ten należy złożyć za czerwiec i wykazać składki od 1 tys. zł, tj. wypłaconego w czerwcu przychodu. Analogicznie należy rozliczyć przychód wypłacony byłemu zleceniobiorcy w lipcu.
MICHAŁ JAROSIK
ekspert od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).
- Par. 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).
- Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat