Czy składać raport ZUS RSA z kodem 151, jeśli pracownik jest chory, ale nie dostarczył zwolnienia lekarskiego
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Nie ma potrzeby składania raportu ZUS RSA za czerwiec br. Wynagrodzenie za okres choroby (24-30 czerwca) należy wykazać i rozliczyć w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA składanym w sierpniu 2008 r. za lipiec z kodem 331.
UZASADNIENIE
Przy ustalaniu prawa do zasiłku lub wynagrodzenia za okres choroby dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskie wystawione przez upoważnionego lekarza na druku ZUS ZLA.
Zatem prawo do wynagrodzenia chorobowego można ustalić i wypłacić dopiero po przedłożeniu takiego zaświadczenia. Płatnik powinien wypłacić wynagrodzenie lub zasiłek za okres choroby w terminie przyjętym do wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do ich wypłaty.
WAŻNE!
Wynagrodzenie za okres choroby i inne świadczenia chorobowe należy wykazywać i rozliczać w dokumentach składanych za miesiąc, w którym zostały wypłacone.
Pracownica poinformowała, że w okresie od 24 do 30 czerwca była nieobecna w pracy z powodu choroby, ale nie otrzymała w czerwcu wynagrodzenia chorobowego, bo nie dostarczyła zwolnienia lekarskiego przed dniem wypłaty. Zatem za czerwiec należy złożyć wyłącznie raport ZUS RCA, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia od przychodu faktycznie uzyskanego przez pracownicę w tym miesiącu.
Ponieważ w dniu sporządzania dokumentów rozliczeniowych za czerwiec br. wiedzą Państwo o tym, że za okres od 24 do 30 czerwca br. pracownica będzie miała prawo do wynagrodzenia chorobowego, okres ten należy wykazać wyłącznie w raporcie ZUS RSA za lipiec br., tj. za miesiąc, w którym pracownica otrzyma wynagrodzenie chorobowe za okres od 24 do 30 czerwca br.
Gdyby Państwo znali przyczynę nieobecności pracownicy, ale do czasu sporządzenia dokumentów do ZUS nie dostarczyłaby ona zwolnienia lekarskiego, wówczas należałoby złożyć za czerwiec raport ZUS RSA z kodem 151.
PRZYKŁAD
REKLAMA
Pracownik przebywał w szpitalu od 29 czerwca do 15 lipca. Zwolnienie lekarskie dostarczył po powrocie do pracy, tj. 16 lipca. Ponieważ przed upływem terminu do składania dokumentów do ZUS za czerwiec firma nie otrzymała ZUS ZLA, wypłaciła pracownikowi wynagrodzenie za pracę za okres od 1 do 28 czerwca, a okres nieobecności w pracy od 29 do 30 czerwca wykazała w raporcie ZUS RSA z kodem przerwy 151. Wynagrodzenie chorobowe za okres od 29 czerwca do 15 lipca powinno zostać rozliczone w raporcie ZUS RSA za lipiec br.
• art. 53 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• § 2 ust. 6 rozporządzenia z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465),
• załączniki nr 10 i nr 20 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).
Małgorzata Kozłowska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat