Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia
REKLAMA
REKLAMA
Takiej informacji udzielił wiceminister finansów Janusz Cichoń w odpowiedzi na poselską interpelację (nr 25044/14).
Zamknięta lista podmiotów uprawnionych do zwolnienia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnione z podatku są wyłącznie odsetki wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 52, 95 i 119 ustawy o PIT. Wymienione są tu między innymi odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia i świadczeń z tytułu: stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej oraz emerytury lub renty (art. 21 ust. 1 pkt 95).
Ozusowanie umów zleceń nie tak prędko?
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odmiennie zatem potraktowane są odsetki wypłacone w związku ze spóźnioną wypłatą wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz należności z działalności wykonywanej osobiście - przyznał Janusz Cichoń. Jego zdaniem nie jest to jedyna cecha różnicująca te przychody i tym samym nie można mówić o nierównym ich traktowaniu. Ustawowo przewidziane są bowiem inne zasady ustalania dochodu z obu tych źródeł, zwłaszcza kwestia dotycząca zróżnicowania kosztów uzyskania przychodów.
Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF
Różnica w kosztach uzyskania przychodów
W odniesieniu do wynagrodzenia ze stosunku pracy przysługujące pracownikowi koszty uzyskania przychodów (max w kwocie 2 502,56 zł) mogą zostać przyjęte w wysokości faktycznie poniesionych wydatków jedynie w przypadku, gdy koszty te będą niższe od wydatków na dojazdy do zakładu pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego lub komunikacji miejskiej oraz udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.
Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym
Natomiast w przypadku przychodów uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście, osobom wymienionym w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 ustawy o PIT przysługuje 20% kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli zaś zleceniobiorca wykaże, że koszty te są niższe od faktycznie poniesionych kosztów, wtedy może uwzględnić je do pełnej wysokości. Zastosowanie takiego rozwiązania bezpośrednio przekłada się na wysokość zobowiązania podatkowego, gdyż w sytuacji ponoszenia wysokich kosztów związanych z umową cywilno-prawną dochód podlegający opodatkowaniu może być de facto niski.
Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS
Podatkowa preferencja odsetek bez dochodów z działalności osobistej
Stąd też, zgodnie z udzieloną przez wiceministra informacją, resort finansów nie planuje objęcia preferencyjnym zwolnieniem przedmiotowym odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty dochodów z działalności wykonywanej osobiście.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat