REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca zapłaci składki od zleceń swoich pracowników

Magdalena Warchoł

REKLAMA

Pracodawca zapłaci składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej przez jego pracownika z innym podmiotem, jeśli praca jest świadczona na rzecz tego pracodawcy, tzn. pracodawca uzyskuje efekty tej pracy.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 marca 2014 r., II UK 449/13.

REKLAMA

Autopromocja

Rozpatrywana przez SN sprawa dotyczyła sytuacji, w które pracownicy zatrudnieni w spółce cywilnej mieli równocześnie zawarte umowy zlecenia z inną bliźniaczą spółką cywilną o podobnym profilu (handel, usługi transportowe) oraz tej samej siedzibie. Mimo, że spółki prawnie funkcjonowały jako dwa oddzielne podmioty, wspólnikami były te same osoby.

Spółki podpisały ze sobą umowy o współpracy. Zakresy zadań wykonywanych na podstawie umowy o pracę dla jednej ze spółek oraz umowy zlecenia dla drugiej spółki w znacznym stopniu się pokrywały. ZUS uznał, że spółka cywilna, która zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, powinna odprowadzać składki także od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia spółki bliźniaczej. Wskazał, że skoro pracownicy wykonywali zadania na rzecz pracodawcy to ma prawo zażądać od niego zapłaty należności.

Ozusowanie umów zleceń nie tak prędko?

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile sąd I instancji nie podzielił stanowiska ZUS, o tyle Sąd Apelacyjny w Gdańsku  orzekł o zobowiązaniu spółki cywilnej do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Zdaniem sądu, spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej (mają ją wspólnicy), wobec tego praca świadczona przez pracowników - czy to w ramach umowy zlecenia, czy umowy o pracę - jest świadczona na rzecz wspólników, a nie spółki. W tym stanie rzeczy Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał, że skoro ma miejsce tożsamość struktury i funkcji podmiotów, to składki na ubezpieczenia społeczne powinny być odprowadzane w ramach stosunku pracy również od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną spółki cywilnej, a tym samym potwierdził zasadność dochodzenia przez ZUS zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Zapisz się na nasz newsletter

 

SN wprawdzie nie podzielił stanowiska Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, że to wspólnicy a nie spółka cywilna jest pracodawcą, ale przyjął, że pomiędzy spółkami cywilnymi istniała ścisła współzależność, która powodowała, że obie spółki były beneficjentami pracy świadczonej na podstawie umowy zlecenia. Obie spółki, choć formalnie i lokalowo oddzielone, działały pod jednym dachem. Zakres obowiązków pracowników na etacie w jednej spółce i na zleceniu w drugiej w znacznej mierze się pokrywał. SN stwierdził także, że w świetle przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się także osobę, która wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Nawet gdy umowa zlecenia jest zawarta z podmiotem, który nie jest pracodawcą zleceniobiorcy, pracodawca może być obciążony obowiązkiem zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia.

Kluczowe jest w tym zakresie ustalenie, czy pracę wykonywaną w ramach umowy zlecenia można uznać za pracę wykonywaną na rzecz pracodawcy, który zatrudnia pracownika.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA