| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Pracodawca zapłaci składki od zleceń swoich pracowników

Pracodawca zapłaci składki od zleceń swoich pracowników

Pracodawca zapłaci składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej przez jego pracownika z innym podmiotem, jeśli praca jest świadczona na rzecz tego pracodawcy, tzn. pracodawca uzyskuje efekty tej pracy.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 marca 2014 r., II UK 449/13.

Rozpatrywana przez SN sprawa dotyczyła sytuacji, w które pracownicy zatrudnieni w spółce cywilnej mieli równocześnie zawarte umowy zlecenia z inną bliźniaczą spółką cywilną o podobnym profilu (handel, usługi transportowe) oraz tej samej siedzibie. Mimo, że spółki prawnie funkcjonowały jako dwa oddzielne podmioty, wspólnikami były te same osoby.

Spółki podpisały ze sobą umowy o współpracy. Zakresy zadań wykonywanych na podstawie umowy o pracę dla jednej ze spółek oraz umowy zlecenia dla drugiej spółki w znacznym stopniu się pokrywały. ZUS uznał, że spółka cywilna, która zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, powinna odprowadzać składki także od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia spółki bliźniaczej. Wskazał, że skoro pracownicy wykonywali zadania na rzecz pracodawcy to ma prawo zażądać od niego zapłaty należności.

Ozusowanie umów zleceń nie tak prędko?

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

O ile sąd I instancji nie podzielił stanowiska ZUS, o tyle Sąd Apelacyjny w Gdańsku  orzekł o zobowiązaniu spółki cywilnej do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Zdaniem sądu, spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej (mają ją wspólnicy), wobec tego praca świadczona przez pracowników - czy to w ramach umowy zlecenia, czy umowy o pracę - jest świadczona na rzecz wspólników, a nie spółki. W tym stanie rzeczy Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał, że skoro ma miejsce tożsamość struktury i funkcji podmiotów, to składki na ubezpieczenia społeczne powinny być odprowadzane w ramach stosunku pracy również od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną spółki cywilnej, a tym samym potwierdził zasadność dochodzenia przez ZUS zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »