reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > ZUS od wszystkich umów zleceń

ZUS od wszystkich umów zleceń

Rząd wraca do pomysłu wprowadzenia oskładkowania umów zleceń, które według obecnych przepisów nie są objęte składkami ZUS ze względu na tzw. zbieg tytułów do ubezpieczenia. Obecnie, jeżeli podatnik uzyskuje dochody z kilku umów zleceń, część z nich może nie być obligatoryjnie oskładkowana.

ZUS od umów zleceń

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (w tym właśnie m.in. z tytułu umów zlecenia), jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. W kontekście powyższego, w przypadku gdy np. pierwsza i druga umowa (w danym miesiącu) generują u podatnika przychód przekraczający minimalne wynagrodzenie brutto (w 2020 r. jest to kwota 2600 zł), kolejne umowy zlecenia nie podlegają w sposób obligatoryjny składkom na ubezpieczenie społeczne.

Ponadto przepis wskazuje, że zleceniobiorca może dobrowolnie zostać objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym także w odniesieniu do pozostałych umów zleceń (lub tylko wybranych z nich) – z tej zasady dobrowolności korzysta jednak w praktyce bardzo niewielki odsetek zleceniobiorców.

Kolejne umowy także ze składkami ZUS

Przytoczona powyżej zasada ma zostać wycofana. Według planowanych zmian przepisów, niezależnie od osiągnięcia z części umów zleceń minimalnego wynagrodzenia krajowego, kolejne umowy nie będą mogły zostać zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne. Tym samym niezależnie od łącznej podstawy wymiaru składek z tych tytułów, wszystkie umowy zlecenia będą w takim przypadku podlegały oskładkowaniu. Spowoduje to wzrost kosztów przede wszystkim po stronie pracodawców oraz zmniejszenie wynagrodzenia netto po stronie zleceniobiorców.

Wprowadzenie zmian wiąże się przede wszystkim ze zwiększonymi wpływami budżetowymi i dla przedsiębiorców, znajdujących się obecnie w bardzo trudnej sytuacji ze względu na kolejne ograniczenia gospodarcze w związku z pandemią koronawirusa, stanowi kolejne wyzwanie.

Na ten moment prace legislacyjne nie obejmują przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczenia w kontekście umowy o pracę i umowy zlecenia.

Bartosz Gebel
Doradca podatkowy (nr wpisu 13557)
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Biuro rachunkowe ERGOTAX

Księgowi & doradcy

Bartosz Gebel, doradca podatkowy

Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ZUS od wszystkich umów zleceń
ZUS od wszystkich umów zleceń

Webinarium: Slim VAT 2021 w pytaniach i odpowiedziach149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama