PIP skontroluje wypłatę wynagrodzenia zleceniobiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Nowe regulacje zapewniają ochronę wynagrodzenia osób przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi poprzez wprowadzenie gwarantowanej minimalnej stawki za godzinę pracy. Nowelizacja ta wprowadza także zmiany w ustawie o PIP. Nowe przepisy poszerzają zakres kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy o zagadnienia związane z wypłatą minimalnego wynagrodzenia godzinowego dla przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi.
REKLAMA
Przepis dający inspektorom uprawnienie do kontroli wypłacania wynagrodzenia zleceniobiorcom z całą pewnością dotyczy czynności wypłaty umówionego świadczenia dokonywanej przez podmiot, na rzecz którego jest realizowane zlecenie lub jest świadczona usługa. Jednak z przepisu nie wynika bezpośrednia możliwość kontroli całego procesu i wszystkich czynności poprzedzających wypłatę wynagrodzenia. Z nowych regulacji dotyczących minimalnej stawki godzinowej dla zleceniobiorców wynika obowiązek „ewidencjonowania” godzin, które były przeznaczone na realizację zlecenia lub wykonanie usługi. Dopiero na tej podstawie następuje wyliczenie wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej. Jednak mimo że nowe przepisy co do zasady przewidują kontrolę „wypłacania wynagrodzenia”, należy uznać, że inspektor, chcąc zbadać omawiane zagadnienie, będzie miał prawo – szczególnie w sytuacjach spornych – prześledzić cały proces poprzedzający wypłatę wynagrodzenia wynikającego z godzinowej stawki minimalnej.
Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r. (książka)
W celu wzmocnienia ochrony zleceniobiorców lub świadczących usługi w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu wprowadzono również zasadę, zgodnie z którą kto, będąc przedsiębiorcą lub działając w jego imieniu, wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w kwocie niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
W postępowaniach dotyczących tego wykroczenia oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak PIP będzie kontrolować obowiązek wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców od 1 stycznia 2017 r." >>
Zobacz także: Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat