Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który pracuje u dwóch pracodawców
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Nie muszą Państwo udzielać pracownicy urlopu wypoczynkowego w tym samym czasie, w którym korzysta z urlopu u pracodawcy, u którego jest równolegle zatrudniona. Urlopu zaległego powinni Państwo udzielić pracownicy w wymiarze, do którego nabyła prawo, tj. 5 dni (40 godzin). Nie należy natomiast obniżać zaległego urlopu do obecnego wymiaru etatu pracownicy.
UZASADNIENIE
Pracownicy, która jest jednocześnie zatrudniona u dwóch pracodawców, przysługuje urlop wypoczynkowy u każdego z tych pracodawców. Urlopu wypoczynkowego udzielamy jedynie na dni pracy pracownicy. Tylko od dobrej woli pracodawców zależy, czy pracownica będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego w tym samym czasie jednocześnie u obydwu pracodawców. Może się zdarzyć, że urlop u każdego z pracodawców będzie miała udzielony w innym terminie. Wówczas może dojść do sytuacji, że pracownica będzie musiała pracować praktycznie każdego dnia mając jedynie wolne dni z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
WAŻNE!
Jeśli pracownik jest zatrudniony jednocześnie na dwóch etatach u różnych pracodawców, nie muszą oni udzielać urlopu wypoczynkowego w tym samym terminie.
Urlop zaległy pracownica powinna wykorzystać w wymiarze, do jakiego nabyła prawo. Nie można bowiem obniżać tego urlop proporcjonalnie do wymiaru obecnego etatu pracownicy, gdyż nie ma przepisów, które by na to pozwalały. Ponadto obniżenie wymiaru zaległego urlopu do aktualnego wymiaru etatu pozbawiałoby pracownicę prawa do nabytego już urlopu. Zatem 5 dni (40 godzin) zaległego urlopu należy udzielić pracownicy na obecnie obowiązujące ją dni pracy.
Urlop wypoczynkowy przysługuje proporcjonalnie do wymiaru etatu. U Państwa urlop ten w 2009 r. należy naliczać pracownicy oddzielnie za okres od 1 stycznia do 31 maja br. i oddzielnie od 1 czerwca br. do 31 grudnia 2009 r. Za pierwsze 5 miesięcy tego roku urlop należy naliczyć pracownicy z przysługującego jej w tym czasie pełnego wymiaru etatu:
5/12 x 26 dni = 10,83 dnia = 11 dni urlopu po zaokrągleniu.
Natomiast za pozostałe 7 miesięcy br. urlop naliczamy pracownicy uwzględniając jej obecny wymiar czasu pracy, tj. 2/3 etatu:
2/3 etatu x 26 dni = 17,33 dnia = 18 dni urlopu po zaokrągleniu, 7/12 x 18 dni = 10,5 dnia = 11 dni urlopu po zaokrągleniu.
Jeżeli pracownica przepracuje u Państwa do końca 2009 r., będzie miała 22 dni (176 godzin) urlopu za br. i 5 dni (40 godzin) urlopu zaległego.
U pracodawcy, u którego pracownica wykonuje równolegle pracę, nabędzie ona prawo do urlopu proporcjonalnego za 7 miesięcy, jeżeli przepracuje do końca br. Jej wymiar urlopu za ten okres obliczamy następująco:
1/2 etatu x 26 dni = 13 dni,
7/12 x 13 dni = 7,58 dnia = 8 dni urlopu po zaokrągleniu.
Należy przypomnieć, że zaległego urlopu powinni Państwo udzielić pracownicy do końca marca br. Tylko z powodu szczególnych okoliczności nieudzielenie urlopu w tym terminie jest usprawiedliwione.
PRZYKŁAD
Pracownica miała zaplanowanych 10 dni urlopu z 2008 r. w drugiej połowie grudnia ub.r. W połowie grudnia ub.r. pracownica zachorowała. Nie wykorzystała w związku z tym żadnego dnia z 10 dni zaplanowanego na grudzień urlopu. Pracownica choruje do tej pory. W takim przypadku nieudzielenie zaległego urlopu do końca marca br. było usprawiedliwione. Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za nieudzielenie pracownicy w wymaganym terminie zaległego urlopu wypoczynkowego.
• art. 154, art. 1542, art. 1551, art. 1553, art. 168 Kodeksu pracy.
Marek Skałkowski
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat