reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Przymusowe udzielenie zaległego urlopu w 2020 roku

Przymusowe udzielenie zaległego urlopu w 2020 roku

W 2020 roku, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawcy mają prawo udzielić pracownikom do 30 dni zaległego urlopu - nawet bez zgody pracownika. Pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

24 czerwca 2020 r. weszła w życie ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 – tzw. Tarcza 4.0. 

Urlop obowiązkowy

Nowa Tarcza uprawnia pracodawcę do udzielenia pracownikowi (bez uzyskania jego zgody i z pominięciem planu urlopów) urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w poprzednich latach w wymiarze do 30 dni. Pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać. Uprawnienie to ma przysługiwać pracodawcy w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

Zgodnie z ustawą urlop wypoczynkowy może być udzielony w terminie wskazanym przez pracodawcę. Tarcza nie wprowadza w tej kwestii żadnych ograniczeń. W związku z tym, należy zakładać, iż udzielenie to może nastąpić z dnia na dzień, bez wcześniejszego powiadomienia pracownika.

Cel regulacji

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu Tarczy 4.0, omawiane uprawnienie ma zapobiegać kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz tych nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.

Ustawodawca wskazuje że „zakłada się, iż w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pracownicy wykazywać będą zmniejszone zainteresowanie wykorzystywaniem prawa do urlopu wypoczynkowego. Wynika to z wprowadzonych ograniczeń związanych z dystansowaniem społecznym oraz ograniczenia lub zawieszenia działalności obiektów i usług związanych z branżą turystyczną i hotelarską. Skutkiem tego może być kumulacja urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym. W związku z tym nie ma uzasadnienia do utrzymywania rozwiązania, w którym możliwość odbierania takich urlopów stanie się możliwa dopiero po 30 września bieżącego roku bądź w następnych latach kalendarzowych oraz skumuluje się z wykorzystywaniem przez pracowników prawa do urlopu za bieżący rok kalendarzowy.”

Źródło:
Art. 15gc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dodany przez ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

Katarzyna Mierzyńska

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Agnieszka Samborska

Radca Prawny w kancelarii prawnej Accace Legal

Źródło:

Accace

Zdjęcia

W 2020 roku wykorzystanie zaległego urlopu nawet bez zgody pracownika
W 2020 roku wykorzystanie zaległego urlopu nawet bez zgody pracownika

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama