| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Zakłócanie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Zakłócanie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Czy pracodawca może wymagać od pracownika pozostawania w kontakcie mailowym lub gotowości świadczenia pracy podczas urlopu wypoczynkowego? W jakich sytuacjach i w jaki sposób pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? Wyjaśnia dr Katarzyna Pfeifer-Chomiczewska, prawnik w Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych.

Artykuł 66 ust. 2 Konstytucji RP stanowi, że pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Wyrazem owego konstytucyjnego prawa jest z kolei przepis art. 14 Kodeksu pracy (dalej: „k.p.”) przewidujący wprost prawo pracownika do wypoczynku oraz art. 152 § 1 k.p., zgodnie z którym pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Wakacje czas uznać za w pełni rozpoczęte. Przed pracodawcami masowe urlopy wypoczynkowe pracowników, mogące mniej lub bardziej wpływać na codzienne funkcjonowanie pracodawcy w okresie wakacyjnym. Pomimo ewentualnych perturbacji spowodowanych nieobecnością pracownika, pracodawca nie może zakłócać urlopu wypoczynkowego pracownika, o czym niedawno przypomniał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 marca 2017 r. (sygn. akt I PK 130/16).

Sąd Najwyższy orzekł, że „zobowiązanie pracownika przez pracodawcę do pozostawania w gotowości do pracy czy wymuszanie na nim świadczenia pracy w czasie urlopu wypoczynkowego (werbalne, pozawerbalne - przez presję psychiczną lub spowodowane wadliwą organizacją pracy powodującą konieczność wykonywania obowiązków pracowniczych w tym okresie) stanowi zaprzeczenie istoty urlopu wypoczynkowego przeznaczonego na czas niezakłóconego odpoczynku pracownika”.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wykazanie przez pracownika, że w trakcie urlopu wypoczynkowego został zmuszony do wykonywania określonych czynności związanych z jego stosunkiem pracy na skutek polecenia czy oczekiwania pracodawcy, może zdaniem Sądu, doprowadzić w konkretnych okolicznościach sprawy, do wniosku, że formalnie udzielony urlop wypoczynkowy w istocie nie został wykorzystany w naturze (art. 152 k.p.) i z tego powodu pracownikowi należy się ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 k.p.).

Udzielonego urlopu wypoczynkowego nie unicestwia lub nie przerywa natomiast fakt, że pracownik, z własnej i nieprzymuszonej woli, bez polecenia ze strony pracodawcy, wykonuje czynności zawodowe w trakcie urlopu wypoczynkowego (tak również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 stycznia 2017 r., sygn. akt I PK 40/16). Warto również dodać, że sam fakt zabrania przez pracownika na urlop wypoczynkowy służbowego komputera czy telefonu, dającego możliwość np. zalogowania się do określonych systemów wykorzystywanych w pracy, nie oznacza jeszcze dyspozycyjności pracownika i nie pozwala przyjąć, że pracodawca umówił się z pracownikiem na fikcyjny urlop. 

To, jak ważne jest prawo pracownika do nieprzerwanego i tym samym niezakłóconego urlopu wypoczynkowego potwierdza również kolejny wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2017 r. (sygn. akt II PK 26/16). Sąd Najwyższy orzekł, że „pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym nie ma obowiązku kontrolowania poczty elektronicznej”.

Niezależnie od powyższych praw pracownika, ustawodawca dał pracodawcy możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z przepisem art. 167 § 1 k.p., pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W takiej sytuacji, na pracodawcy ciąży obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (art. 167 § 2 k.p.). Należy jednak podkreślić, że odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego nie zostało pozostawione arbitralnej decyzji pracodawcy. Jak wynika to bezpośrednio z przepisu art. 167 § 1 k.p. odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego będzie zgodne z prawem tylko w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

  1. wystąpiły okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu oraz
  2. ww. okoliczności powodują, że obecność pracownika w zakładzie jest konieczna.

Serwis Kadry

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »