REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jest na poziomie 8032,96 zł

8032,96 zł to średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Według aktualnych danych GUS
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw według najnowszych danych GUS wynosi 8032,96 zł.

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - dane GUS za grudzień 2023 roku

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 roku. Wynika z nich, że przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 362,77 PLN do 8032,96 PLN tj. o 4,7%. Grudzień zazwyczaj przynosi bardzo duży wzrost płac (zazwyczaj w przedziale 6-8%), po i tak dobrym listopadzie. W płacach widoczne są bowiem wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody, ale również wyższe kwoty wypłacane w tzw. akordzie. Tegoroczny wzrost był mniejszy od typowego (w dodatku po słabszym od typowego wzroście notowanym w listopadzie), mniejszy też od oczekiwanego przez rynek i przez nas.

REKLAMA

Autopromocja

Przeciętne uposażenie w grudniu okazało się o 703,00 PLN i 9,6% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zmniejszyła się z 11,8% w listopadzie i 12,8% w październiku. W okresie I – XII przeciętne uposażenie było wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 11,9%. Wypada przypomnieć, że w okresie I – XII 2022 płace były przeciętnie o 13,0% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw

Zatrudnienie w grudniu okazało się o 1,3 tys. osób wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6495,3 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku, zatrudnienie było niższe o 9,4 tys. osób tj. o 0,14%. Wzrost zatrudnienia w grudniu nie jest typowy. W poprzednich dwóch latach obserwowane były tu spadki i taka też zmiana była zakładana przez część analityków. Zwłaszcza, że w kilku poprzednich miesiącach zatrudnienie (wbrew typowej tendencji sezonowej) spadało. Natomiast od grudnia w statystykach widoczne jest zazwyczaj stopniowe zmniejszanie zatrudnienia pracowników sezonowych – głównie w obszarach takich jak budownictwo, rolnictwo, usługi turystyczne. Ostatni nietypowy wzrost z grudnia ma jednak niewielkie rozmiary.

Roczna dynamika zatrudnienia w grudniu uległa poprawie z ujemnych -0,21% w listopadzie do ujemnych -0,14%. W okresie I – XII 2023 zatrudnienie było wyższe niż przed rokiem o 0,3%. Wypada przypomnieć, że w całym roku 2022 poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw okazał się przeciętnie o 2,6% wyższy od notowanego w roku 2021.

Jakie będą płace w styczniu 2024 roku?

REKLAMA

W styczniu 2024 roku płace są zazwyczaj wyraźnie niższe od grudniowych, wypadają z nich bowiem ruchome części. W tegorocznym styczniu płace spadną mocno, choć nieco mniej niż w latach poprzednich. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac może ulec lekkiej poprawie i wynieść 10,6%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku poziomu zatrudnienia po styczniu zazwyczaj oczekuje się wyraźnego wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, iż w mniejszym stopniu wynika on z faktycznego wzrostu zatrudnienia w firmach sektora, a bardziej jest pochodną dopisania do badanej grupy dodatkowych firm, które w poprzednim roku jeszcze nie klasyfikowały się do grona firm sektora przedsiębiorstw. Te styczniowe wzrosty prezentowały się w poszczególnych latach bardzo różnie – od 25 do nawet 160 tys. osób. Tym razem oczekujemy wzrostu o 30 tys. osób wobec wzrostu o 25,4 tys. osób w styczniu 2023.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2023 - tabela

Poniższa tabela pokazuje jak kształtowała się wysokość przeciętego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poszczególnych miesiącach 2023 roku.

Okres obowiązywania

Wartość

Grudzień 2023 r.

8032,96 zł

Listopad 2023 r.

7670,19 zł

Październik 2023 r.

7544,98 zł

Wrzesień 2023 r.

7379,88 zł

Sierpień 2023 r.

7368,97 zł

Lipiec 2023 r.

7485,12 zł

Czerwiec 2023 r.

7335,20 zł

Maj 2023 r. 

7181,67 zł

Kwiecień 2023 r. 

7430,65 zł

Marzec 2023 r. 

7508,34 zł

Luty 2023 r.

7065,56 zł

Styczeń 2023 r.

6883,96 zł
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA