REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jest na poziomie 8032,96 zł

8032,96 zł to średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Według aktualnych danych GUS
8032,96 zł to średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Według aktualnych danych GUS
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw według najnowszych danych GUS wynosi 8032,96 zł.

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - dane GUS za grudzień 2023 roku

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 roku. Wynika z nich, że przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 362,77 PLN do 8032,96 PLN tj. o 4,7%. Grudzień zazwyczaj przynosi bardzo duży wzrost płac (zazwyczaj w przedziale 6-8%), po i tak dobrym listopadzie. W płacach widoczne są bowiem wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody, ale również wyższe kwoty wypłacane w tzw. akordzie. Tegoroczny wzrost był mniejszy od typowego (w dodatku po słabszym od typowego wzroście notowanym w listopadzie), mniejszy też od oczekiwanego przez rynek i przez nas.

Autopromocja

Przeciętne uposażenie w grudniu okazało się o 703,00 PLN i 9,6% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zmniejszyła się z 11,8% w listopadzie i 12,8% w październiku. W okresie I – XII przeciętne uposażenie było wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 11,9%. Wypada przypomnieć, że w okresie I – XII 2022 płace były przeciętnie o 13,0% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw

Zatrudnienie w grudniu okazało się o 1,3 tys. osób wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6495,3 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku, zatrudnienie było niższe o 9,4 tys. osób tj. o 0,14%. Wzrost zatrudnienia w grudniu nie jest typowy. W poprzednich dwóch latach obserwowane były tu spadki i taka też zmiana była zakładana przez część analityków. Zwłaszcza, że w kilku poprzednich miesiącach zatrudnienie (wbrew typowej tendencji sezonowej) spadało. Natomiast od grudnia w statystykach widoczne jest zazwyczaj stopniowe zmniejszanie zatrudnienia pracowników sezonowych – głównie w obszarach takich jak budownictwo, rolnictwo, usługi turystyczne. Ostatni nietypowy wzrost z grudnia ma jednak niewielkie rozmiary.

Roczna dynamika zatrudnienia w grudniu uległa poprawie z ujemnych -0,21% w listopadzie do ujemnych -0,14%. W okresie I – XII 2023 zatrudnienie było wyższe niż przed rokiem o 0,3%. Wypada przypomnieć, że w całym roku 2022 poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw okazał się przeciętnie o 2,6% wyższy od notowanego w roku 2021.

Jakie będą płace w styczniu 2024 roku?

W styczniu 2024 roku płace są zazwyczaj wyraźnie niższe od grudniowych, wypadają z nich bowiem ruchome części. W tegorocznym styczniu płace spadną mocno, choć nieco mniej niż w latach poprzednich. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac może ulec lekkiej poprawie i wynieść 10,6%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku poziomu zatrudnienia po styczniu zazwyczaj oczekuje się wyraźnego wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, iż w mniejszym stopniu wynika on z faktycznego wzrostu zatrudnienia w firmach sektora, a bardziej jest pochodną dopisania do badanej grupy dodatkowych firm, które w poprzednim roku jeszcze nie klasyfikowały się do grona firm sektora przedsiębiorstw. Te styczniowe wzrosty prezentowały się w poszczególnych latach bardzo różnie – od 25 do nawet 160 tys. osób. Tym razem oczekujemy wzrostu o 30 tys. osób wobec wzrostu o 25,4 tys. osób w styczniu 2023.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2023 - tabela

Poniższa tabela pokazuje jak kształtowała się wysokość przeciętego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poszczególnych miesiącach 2023 roku.

Okres obowiązywania

Wartość

Grudzień 2023 r.

8032,96 zł

Listopad 2023 r.

7670,19 zł

Październik 2023 r.

7544,98 zł

Wrzesień 2023 r.

7379,88 zł

Sierpień 2023 r.

7368,97 zł

Lipiec 2023 r.

7485,12 zł

Czerwiec 2023 r.

7335,20 zł

Maj 2023 r. 

7181,67 zł

Kwiecień 2023 r. 

7430,65 zł

Marzec 2023 r. 

7508,34 zł

Luty 2023 r.

7065,56 zł

Styczeń 2023 r.

6883,96 zł
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA