REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?
Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O konieczności konstruowania i stosowania motywacyjnych systemów wynagrodzeń wie każdy manager. Dobry system motywacyjny to nie tylko większe przywiązanie pracownika do firmy, ale i przewaga konkurencyjna nad innymi firmami w wyścigu po najlepszych pracowników. Jednakże przy budowaniu optymalnych systemów motywacyjnych, warto wziąć pod lupę strukturę potrzeb pracownika. Tylko tak możemy stworzyć optymalne narzędzia motywacyjne. Który zatem system wynagradzania jest lepszy dla firmy, a który dla pracowników – zespołowy czy indywidualny?

Zespołowe formy wynagradzania, zwane często zespołowym planem zachęt, uzależnione są od spełnienia kryteriów o charakterze zespołowym i nagradzają wyniki różnych zespołów, ale i także całej organizacji (pojmowanej jako jeden duży zespół). Główną zaletą tego systemu jest to, że promuje on współpracę i wymianę pomysłów pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, a tym samym wspiera kreatywność pracowników.

Autopromocja

Niewątpliwą korzyścią dla firm przy stosowaniu tego systemu, jest także to, iż współpracownicy motywują siebie nawzajem do wysiłku w osiągnięcie celu i bardziej integrują się ze sobą. W przypadku tego systemu nacisk położony jest na promocję wspólnej pracy, a nie starania indywidualnych członków zespołu.

W porównaniu do zespołowych form wynagradzania, znacznie bardziej motywujące są jednak indywidualne systemy motywacyjne, gdyż w bezpośredni sposób łączą wynik z korzyściami finansowymi. Mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę – znacznie łatwiej wskazują najefektywniejszych pracowników i pozwalają wyłonić potencjalne talenty. W przypadku zespołowych form wynagradzania należy liczyć sie z ryzykiem, że niektórzy współpracownicy nie przyłożą się zanadto do osiągnięcia sukcesu całego zespołu, a mimo to, będą czerpać korzyści finansowe z pracy całego zespołu. Kiedy więc stosować zespołowe plany zachęt, aby uniknąć podobnych sytuacji?

W każdej organizacji, gdy niemożliwe jest określenie dla każdego pracownika powiązania między nakładem pracy a otrzymywanym rezultatem, czyli nie możemy w miarodajny sposób zmierzyć wyników lub przypisać ich do indywidualnego pracownika, powinniśmy stosować zespołowe formy motywowania. Ta forma sprawdzi sie także, gdy nie możemy bezpośrednio nadzorować pracy współpracowników i współdziałanie jest niezbędne dla sukcesu organizacji.  Ten system sprawdzi się także w firmach, w których występuje zbieżność interesów i celów w zespołach. Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są w agencjach kreatywnych oraz działach badań i rozwoju.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do żadnego z tych zaproponowanych rozwiązań, może warto wprowadzić alternatywne rozwiązanie, czyli system mieszany łączący w sobie zalety obu systemów. W tym przypadku nagradzamy za rezultaty zarówno zespoły, jak i jego indywidualnych członków. Należy przy tym pamiętać, że efektywny plan mieszany powinien w przejrzysty sposób określać sposób oceny wkładu poszczególnych pracowników w wynik zespołowy jak i indywidualny stopień realizacji celów. W innym przypadku może dojść do niepotrzebnych nieporozumień pomiędzy członkami zespołu.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Każdy dobry manager powinien także pamiętać o tym, że w skutecznym zarządzaniu zespołem bardzo istotną rolą w podnoszeniu motywacji do pracy stanowią także czynniki pozafinansowe, które w przypadku wielu pracowników odgrywają bardziej istotną rolę niż względy ekonomiczne.

Nie istnieje gotowa recepta na stworzenie dobrego systemu motywacyjnego. Każdy zespół jest inny, gdyż tworzą go różni ludzie. Podstawą powinno być szczegółowe poznanie potrzeb pracownika. Dlatego tak ważna jest chęć i umiejętność słuchania oraz dobra znajomość ludzi i zespołów. Dopiero po poznaniu wewnętrznych motywatorów i ustaleniu celów i sposobów ich mierzalności, jesteśmy w stanie stworzyć taki system, który sprawi że pracownicy zostaną ambasadorami firm, w których pracują.

Kalkulatory

Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

O infoPraca

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA