REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?
Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O konieczności konstruowania i stosowania motywacyjnych systemów wynagrodzeń wie każdy manager. Dobry system motywacyjny to nie tylko większe przywiązanie pracownika do firmy, ale i przewaga konkurencyjna nad innymi firmami w wyścigu po najlepszych pracowników. Jednakże przy budowaniu optymalnych systemów motywacyjnych, warto wziąć pod lupę strukturę potrzeb pracownika. Tylko tak możemy stworzyć optymalne narzędzia motywacyjne. Który zatem system wynagradzania jest lepszy dla firmy, a który dla pracowników – zespołowy czy indywidualny?

Zespołowe formy wynagradzania, zwane często zespołowym planem zachęt, uzależnione są od spełnienia kryteriów o charakterze zespołowym i nagradzają wyniki różnych zespołów, ale i także całej organizacji (pojmowanej jako jeden duży zespół). Główną zaletą tego systemu jest to, że promuje on współpracę i wymianę pomysłów pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, a tym samym wspiera kreatywność pracowników.

Autopromocja

Niewątpliwą korzyścią dla firm przy stosowaniu tego systemu, jest także to, iż współpracownicy motywują siebie nawzajem do wysiłku w osiągnięcie celu i bardziej integrują się ze sobą. W przypadku tego systemu nacisk położony jest na promocję wspólnej pracy, a nie starania indywidualnych członków zespołu.

W porównaniu do zespołowych form wynagradzania, znacznie bardziej motywujące są jednak indywidualne systemy motywacyjne, gdyż w bezpośredni sposób łączą wynik z korzyściami finansowymi. Mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę – znacznie łatwiej wskazują najefektywniejszych pracowników i pozwalają wyłonić potencjalne talenty. W przypadku zespołowych form wynagradzania należy liczyć sie z ryzykiem, że niektórzy współpracownicy nie przyłożą się zanadto do osiągnięcia sukcesu całego zespołu, a mimo to, będą czerpać korzyści finansowe z pracy całego zespołu. Kiedy więc stosować zespołowe plany zachęt, aby uniknąć podobnych sytuacji?

W każdej organizacji, gdy niemożliwe jest określenie dla każdego pracownika powiązania między nakładem pracy a otrzymywanym rezultatem, czyli nie możemy w miarodajny sposób zmierzyć wyników lub przypisać ich do indywidualnego pracownika, powinniśmy stosować zespołowe formy motywowania. Ta forma sprawdzi sie także, gdy nie możemy bezpośrednio nadzorować pracy współpracowników i współdziałanie jest niezbędne dla sukcesu organizacji.  Ten system sprawdzi się także w firmach, w których występuje zbieżność interesów i celów w zespołach. Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są w agencjach kreatywnych oraz działach badań i rozwoju.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do żadnego z tych zaproponowanych rozwiązań, może warto wprowadzić alternatywne rozwiązanie, czyli system mieszany łączący w sobie zalety obu systemów. W tym przypadku nagradzamy za rezultaty zarówno zespoły, jak i jego indywidualnych członków. Należy przy tym pamiętać, że efektywny plan mieszany powinien w przejrzysty sposób określać sposób oceny wkładu poszczególnych pracowników w wynik zespołowy jak i indywidualny stopień realizacji celów. W innym przypadku może dojść do niepotrzebnych nieporozumień pomiędzy członkami zespołu.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Każdy dobry manager powinien także pamiętać o tym, że w skutecznym zarządzaniu zespołem bardzo istotną rolą w podnoszeniu motywacji do pracy stanowią także czynniki pozafinansowe, które w przypadku wielu pracowników odgrywają bardziej istotną rolę niż względy ekonomiczne.

Nie istnieje gotowa recepta na stworzenie dobrego systemu motywacyjnego. Każdy zespół jest inny, gdyż tworzą go różni ludzie. Podstawą powinno być szczegółowe poznanie potrzeb pracownika. Dlatego tak ważna jest chęć i umiejętność słuchania oraz dobra znajomość ludzi i zespołów. Dopiero po poznaniu wewnętrznych motywatorów i ustaleniu celów i sposobów ich mierzalności, jesteśmy w stanie stworzyć taki system, który sprawi że pracownicy zostaną ambasadorami firm, w których pracują.

Kalkulatory

Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

O infoPraca

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA