Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?
REKLAMA
REKLAMA
Zespołowe formy wynagradzania, zwane często zespołowym planem zachęt, uzależnione są od spełnienia kryteriów o charakterze zespołowym i nagradzają wyniki różnych zespołów, ale i także całej organizacji (pojmowanej jako jeden duży zespół). Główną zaletą tego systemu jest to, że promuje on współpracę i wymianę pomysłów pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, a tym samym wspiera kreatywność pracowników.
REKLAMA
Niewątpliwą korzyścią dla firm przy stosowaniu tego systemu, jest także to, iż współpracownicy motywują siebie nawzajem do wysiłku w osiągnięcie celu i bardziej integrują się ze sobą. W przypadku tego systemu nacisk położony jest na promocję wspólnej pracy, a nie starania indywidualnych członków zespołu.
W porównaniu do zespołowych form wynagradzania, znacznie bardziej motywujące są jednak indywidualne systemy motywacyjne, gdyż w bezpośredni sposób łączą wynik z korzyściami finansowymi. Mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę – znacznie łatwiej wskazują najefektywniejszych pracowników i pozwalają wyłonić potencjalne talenty. W przypadku zespołowych form wynagradzania należy liczyć sie z ryzykiem, że niektórzy współpracownicy nie przyłożą się zanadto do osiągnięcia sukcesu całego zespołu, a mimo to, będą czerpać korzyści finansowe z pracy całego zespołu. Kiedy więc stosować zespołowe plany zachęt, aby uniknąć podobnych sytuacji?
W każdej organizacji, gdy niemożliwe jest określenie dla każdego pracownika powiązania między nakładem pracy a otrzymywanym rezultatem, czyli nie możemy w miarodajny sposób zmierzyć wyników lub przypisać ich do indywidualnego pracownika, powinniśmy stosować zespołowe formy motywowania. Ta forma sprawdzi sie także, gdy nie możemy bezpośrednio nadzorować pracy współpracowników i współdziałanie jest niezbędne dla sukcesu organizacji. Ten system sprawdzi się także w firmach, w których występuje zbieżność interesów i celów w zespołach. Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są w agencjach kreatywnych oraz działach badań i rozwoju.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Jeżeli nie jesteśmy przekonani do żadnego z tych zaproponowanych rozwiązań, może warto wprowadzić alternatywne rozwiązanie, czyli system mieszany łączący w sobie zalety obu systemów. W tym przypadku nagradzamy za rezultaty zarówno zespoły, jak i jego indywidualnych członków. Należy przy tym pamiętać, że efektywny plan mieszany powinien w przejrzysty sposób określać sposób oceny wkładu poszczególnych pracowników w wynik zespołowy jak i indywidualny stopień realizacji celów. W innym przypadku może dojść do niepotrzebnych nieporozumień pomiędzy członkami zespołu.
Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne
REKLAMA
Każdy dobry manager powinien także pamiętać o tym, że w skutecznym zarządzaniu zespołem bardzo istotną rolą w podnoszeniu motywacji do pracy stanowią także czynniki pozafinansowe, które w przypadku wielu pracowników odgrywają bardziej istotną rolę niż względy ekonomiczne.
Nie istnieje gotowa recepta na stworzenie dobrego systemu motywacyjnego. Każdy zespół jest inny, gdyż tworzą go różni ludzie. Podstawą powinno być szczegółowe poznanie potrzeb pracownika. Dlatego tak ważna jest chęć i umiejętność słuchania oraz dobra znajomość ludzi i zespołów. Dopiero po poznaniu wewnętrznych motywatorów i ustaleniu celów i sposobów ich mierzalności, jesteśmy w stanie stworzyć taki system, który sprawi że pracownicy zostaną ambasadorami firm, w których pracują.
Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.
O infoPraca
infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat