REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?
Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O konieczności konstruowania i stosowania motywacyjnych systemów wynagrodzeń wie każdy manager. Dobry system motywacyjny to nie tylko większe przywiązanie pracownika do firmy, ale i przewaga konkurencyjna nad innymi firmami w wyścigu po najlepszych pracowników. Jednakże przy budowaniu optymalnych systemów motywacyjnych, warto wziąć pod lupę strukturę potrzeb pracownika. Tylko tak możemy stworzyć optymalne narzędzia motywacyjne. Który zatem system wynagradzania jest lepszy dla firmy, a który dla pracowników – zespołowy czy indywidualny?

Zespołowe formy wynagradzania, zwane często zespołowym planem zachęt, uzależnione są od spełnienia kryteriów o charakterze zespołowym i nagradzają wyniki różnych zespołów, ale i także całej organizacji (pojmowanej jako jeden duży zespół). Główną zaletą tego systemu jest to, że promuje on współpracę i wymianę pomysłów pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, a tym samym wspiera kreatywność pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Niewątpliwą korzyścią dla firm przy stosowaniu tego systemu, jest także to, iż współpracownicy motywują siebie nawzajem do wysiłku w osiągnięcie celu i bardziej integrują się ze sobą. W przypadku tego systemu nacisk położony jest na promocję wspólnej pracy, a nie starania indywidualnych członków zespołu.

W porównaniu do zespołowych form wynagradzania, znacznie bardziej motywujące są jednak indywidualne systemy motywacyjne, gdyż w bezpośredni sposób łączą wynik z korzyściami finansowymi. Mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę – znacznie łatwiej wskazują najefektywniejszych pracowników i pozwalają wyłonić potencjalne talenty. W przypadku zespołowych form wynagradzania należy liczyć sie z ryzykiem, że niektórzy współpracownicy nie przyłożą się zanadto do osiągnięcia sukcesu całego zespołu, a mimo to, będą czerpać korzyści finansowe z pracy całego zespołu. Kiedy więc stosować zespołowe plany zachęt, aby uniknąć podobnych sytuacji?

W każdej organizacji, gdy niemożliwe jest określenie dla każdego pracownika powiązania między nakładem pracy a otrzymywanym rezultatem, czyli nie możemy w miarodajny sposób zmierzyć wyników lub przypisać ich do indywidualnego pracownika, powinniśmy stosować zespołowe formy motywowania. Ta forma sprawdzi sie także, gdy nie możemy bezpośrednio nadzorować pracy współpracowników i współdziałanie jest niezbędne dla sukcesu organizacji.  Ten system sprawdzi się także w firmach, w których występuje zbieżność interesów i celów w zespołach. Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są w agencjach kreatywnych oraz działach badań i rozwoju.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do żadnego z tych zaproponowanych rozwiązań, może warto wprowadzić alternatywne rozwiązanie, czyli system mieszany łączący w sobie zalety obu systemów. W tym przypadku nagradzamy za rezultaty zarówno zespoły, jak i jego indywidualnych członków. Należy przy tym pamiętać, że efektywny plan mieszany powinien w przejrzysty sposób określać sposób oceny wkładu poszczególnych pracowników w wynik zespołowy jak i indywidualny stopień realizacji celów. W innym przypadku może dojść do niepotrzebnych nieporozumień pomiędzy członkami zespołu.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Każdy dobry manager powinien także pamiętać o tym, że w skutecznym zarządzaniu zespołem bardzo istotną rolą w podnoszeniu motywacji do pracy stanowią także czynniki pozafinansowe, które w przypadku wielu pracowników odgrywają bardziej istotną rolę niż względy ekonomiczne.

Nie istnieje gotowa recepta na stworzenie dobrego systemu motywacyjnego. Każdy zespół jest inny, gdyż tworzą go różni ludzie. Podstawą powinno być szczegółowe poznanie potrzeb pracownika. Dlatego tak ważna jest chęć i umiejętność słuchania oraz dobra znajomość ludzi i zespołów. Dopiero po poznaniu wewnętrznych motywatorów i ustaleniu celów i sposobów ich mierzalności, jesteśmy w stanie stworzyć taki system, który sprawi że pracownicy zostaną ambasadorami firm, w których pracują.

Kalkulatory

Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

O infoPraca

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA