Wielkanocny koszyczek - jak długo musimy na niego pracować?
REKLAMA
REKLAMA
Polak, który otrzymuje minimalne wynagrodzenie – 1 750 PLN brutto (1 286 PLN netto), aby zakupić wszystkie produkty, które znajdują się w koszyczku, musi przepracować 10 h i 19 min.
REKLAMA
To ponad jeden dzień pracy. Znacznie krócej musi pracować osoba, która otrzymuje średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej (2 703 PLN netto). W 4 h i 55 min zarobi na wybrane artykuły.
Lista płac – sporządzanie i korekta w praktycznych rozliczeniach
W wielkanocnym koszyczku nie mogło zabraknąć jajka. Przeciętna cena 10 sztuk to 5,20 PLN. Osoba otrzymująca minimalne wynagrodzenie musi przepracować 41 minut aby kupić jajka. Otrzymujący przeciętne wynagrodzenie na ten sam zakup pracują zaledwie 20 minut.
O ile wzrosną wynagrodzenia w 2015 r.?
Najdroższa w zestawieniu jest szynka wieprzowa, której kilogram kosztuje 24,34 PLN. Pracownik, który zarabia minimum krajowe, musi przepracować ponad 3 godziny, aby pozwolić sobie na zakup szynki.
Źródło: Opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie GUS
W niewiele ponad 3 h na koszyk wielkanocny zarobi programista .NET. Wynika to z jego ponadprzeciętnych zarobków – 4 247 PLN netto miesięcznie. Ponad dwukrotnie dłużej na te same dobra musi pracować tokarz, którego przeciętne wynagrodzenie wynosi 1 948 PLN netto.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Najniższe wynagrodzenie w zestawieniu otrzymuje telemarketer, około 2 000 PLN brutto (1 460 PLN netto). Pracujący w tym zawodzie muszą przepracować 9 h 5 min, żeby zarobić na artykuły wielkanocne.
Źródło: Opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie GUS i Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego w 2014 roku
Ewelina Jurczak
wynagrodzenia.pl
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat