Automatyzacja naliczania wynagrodzeń
REKLAMA
REKLAMA
Już stworzenie pojedynczej listy płac może okazać się pracochłonne. Przy czym rzadko kiedy kończy się wyłącznie na jednej liście. W grę wchodzą bowiem wynagrodzenia podstawowe, premie miesięczne, zasiłki ZUS, ryczałty samochodowe, itp. Słowem, zwykle spotyka się dużo definicji różnego rodzaju wynagrodzeń. Mało tego, dla każdego rodzaju określa się następnie jego parametry, jak chociażby datę wypłaty czy rejestr pracowników.
REKLAMA
Zdefiniowany wcześniej szablon pozwala w łatwy sposób, co miesiąc, utworzyć i przeliczyć listę płac z określoną definicją, rejestrem, zbiorem pracowników lub innymi parametrami, a także automatycznie ją wydrukować i wygenerować przelewy bankowe. Wykorzystując szablony definicji, oprogramowanie wykonuje pracę, na którą normalnie składałoby się wiele manualnych czynności, takich jak np. tworzenie nowych list, określanie rejestrów pracowników, określanie dat wypłat, przeliczanie, generowanie wydruków, generowanie przelewów, itd.
O ile wzrosną wynagrodzenia w 2015 r.?
Raz przygotowane szablony służą przez długi czas. Korzystanie z nich sprowadza się do wyboru i zatwierdzenia określonego miesiąca. Następnie, w zależności od oprogramowania, może pojawić się monit z zadeklarowanymi wcześniej czynnościami. Począwszy od rodzaju wynagrodzenia, wyboru pracowników, przeliczania listy, a skończywszy na drukowaniu stworzonych list i wprowadzaniu przelewów. Oczywiście, dla różnego rodzaju list, program może zakończyć pracę na wcześniejszych etapach. Np. w przypadku premii, które w firmie są wprowadzane na listę płac ręcznie, oprogramowanie kadrowo-płacowe tylko przygotuje listę, pomijając jej przeliczanie oraz wygenerowanie przelewów. Całość podejmowanych czynności jest przedmiotem wcześniejszego określenia, a na koniec zawsze można podejrzeć raport z pracy programu i zweryfikować czy wszystkie czynności przebiegły pomyślnie.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Szablony definicji, automatyzujące proces comiesięcznego naliczania wynagrodzeń, mają zastosowanie przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających setki pracowników. Firmy te, miesiąc w miesiąc, tworzą dziesiątki różnych list płac z podziałem na osobne działy czy grupy pracownicze. Ważne jest zatem, by proces ten przebiegał sprawnie, bez dużego i zbędnego obciążenia dla pracownika, który jest za niego odpowiedzialny. Zaoszczędzony czas przekłada się bezpośrednio na niższy koszt obsługi.
Autor: RESET2 Sp. z o.o.
Nieprawidłowa wypłata wynagrodzenia - sankcje
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat