| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Automatyzacja naliczania wynagrodzeń

Automatyzacja naliczania wynagrodzeń

Comiesięczne naliczanie wynagrodzeń może okazać się nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorców, zatrudniających kilkuset czy chociażby kilkudziesięciu pracowników. Stosując szablony definicji list płac, łatwo jednak temu zaradzić. Nawet w przypadku tworzenia wielu list płac miesięcznie z wynagrodzeniami, z różnych tytułów, cały proces może być w pełni zautomatyzowany i niekoniecznie musi być obciążeniem dla osoby kadrowca, zatrudnionego w firmie.

Już stworzenie pojedynczej listy płac może okazać się pracochłonne. Przy czym rzadko kiedy kończy się wyłącznie na jednej liście. W grę wchodzą bowiem wynagrodzenia podstawowe, premie miesięczne, zasiłki ZUS, ryczałty samochodowe, itp. Słowem, zwykle spotyka się dużo definicji różnego rodzaju wynagrodzeń. Mało tego, dla każdego rodzaju określa się następnie jego parametry, jak chociażby datę wypłaty czy rejestr pracowników.

Zdefiniowany wcześniej szablon pozwala w łatwy sposób, co miesiąc, utworzyć i przeliczyć listę płac z określoną definicją, rejestrem, zbiorem pracowników lub innymi parametrami, a także automatycznie ją wydrukować i wygenerować przelewy bankowe. Wykorzystując szablony definicji, oprogramowanie wykonuje pracę, na którą normalnie składałoby się wiele manualnych czynności, takich jak np. tworzenie nowych list, określanie rejestrów pracowników, określanie dat wypłat, przeliczanie, generowanie wydruków, generowanie przelewów, itd.

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2015 r.?

Raz przygotowane szablony służą przez długi czas. Korzystanie z nich sprowadza się do wyboru i zatwierdzenia określonego miesiąca. Następnie, w zależności od oprogramowania, może pojawić się monit z zadeklarowanymi wcześniej czynnościami. Począwszy od rodzaju wynagrodzenia, wyboru pracowników, przeliczania listy, a skończywszy na drukowaniu stworzonych list i wprowadzaniu przelewów. Oczywiście, dla różnego rodzaju list, program może zakończyć pracę na wcześniejszych etapach. Np. w przypadku premii, które w firmie są wprowadzane na listę płac ręcznie, oprogramowanie kadrowo-płacowe tylko przygotuje listę, pomijając jej przeliczanie oraz wygenerowanie przelewów. Całość podejmowanych czynności jest przedmiotem wcześniejszego określenia, a na koniec zawsze można podejrzeć raport z pracy programu i zweryfikować czy wszystkie czynności przebiegły pomyślnie.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Szablony definicji, automatyzujące proces comiesięcznego naliczania wynagrodzeń, mają zastosowanie przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających setki pracowników. Firmy te, miesiąc w miesiąc, tworzą dziesiątki różnych list płac z podziałem na osobne działy czy grupy pracownicze. Ważne jest zatem, by proces ten przebiegał sprawnie, bez dużego i zbędnego obciążenia dla pracownika, który jest za niego odpowiedzialny. Zaoszczędzony czas przekłada się bezpośrednio na niższy koszt obsługi.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Nieprawidłowa wypłata wynagrodzenia - sankcje

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zdjęcia

Automatyzacja naliczania wynagrodzeń / Fot. Fotolia
Automatyzacja naliczania wynagrodzeń / Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami89.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK