REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza transza wpłaty na ZFŚS do 31 maja

Pierwsza transza wpłaty na ZFŚS do 31 maja
Pierwsza transza wpłaty na ZFŚS do 31 maja

REKLAMA

REKLAMA

Firmy mają czas do 31 maja na wpłacenie pierwszej transzy środków na konto zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Na skutek nowelizacji przepisów w 2017 roku teoretycznie mniej firm będzie musiało dokonać przelewu. Uległy zmianie także wysokości odpisów – wzrosły o 8%, średnio o 51 zł.

Część przedsiębiorców wraz z początkiem roku musi tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (subkonto bankowe), z którego może zaspokajać socjalne potrzeby pracowników. Ze środków ZFŚS można m.in. finansować zwrotną lub bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe oraz dopłacać do urlopów pracowników i letnich kolonii dzieci pracowników. Co ważne, wysokość dopłat uzależnia się od indywidualnej sytuacji życiowo-materialnej każdego podwładnego.

REKLAMA

Autopromocja

Zapraszamy na webinarium: ZFŚS 2017 i inne zmiany - 21 czerwca 2017 r., godz. 10.00 - 12.00

Tegoroczna granica to 50 etatów

Jeszcze rok temu ZFŚS obligatoryjnie zakładali pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia minimum 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Od tego roku obowiązek ten ciąży na zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Reszta przedsiębiorców może utworzyć Fundusz dobrowolnie. W firmach z załogą pomiędzy 20 a 50 pracowników, o ile działa w nich zakładowa organizacja związkowa, może ona złożyć wniosek o utworzenie Funduszu (art. 3 ust. 1 i 1c ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

W 2017 r. do ZFŚŚ trafi więcej środków

Zasobność Funduszu jest uzależniona od liczby pracowników i warunków wykonywanej pracy. Z kolei maksymalną wysokość odpisu za jednego pracownika oblicza się w oparciu o przeciętne wynagrodzenie miesięczne (pwm) z lat ubiegłych. W latach 2012-2016 wynosiło ono 2917,14 zł (podstawą obliczenia było przeciętne wynagrodzenie miesięczne z drugiego półrocza 2010 r.). Od 1 stycznia 2017 r. równe ono jest 3161,77 zł – przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu z drugiego półrocza 2012 r. (art. 5f ww. ustawy). Aktualne wartości podstawowych odpisów na jednego pracownika zawiera poniższa tabela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób obliczenia wartości odpisu na ZFŚŚ

Wartość odpisu na ZFŚŚ

2017 r.

2016 r.

pracownik zatrudniony w normalnych warunkach pracy

37,5% pwm

1185,66 zł

1093,93 zł

pracownik wykonujący prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych

50% pwm

1580,89 zł

1458,57 zł

pracownik młodociany w:

- I roku nauki

- II roku nauki

- III roku nauki

- 5% pwm

- 6% pwm

- 7% pwm

- 158,09 zł

- 189,71 zł

- 221,32 zł

- 145,86 zł

- 175,03 zł

- 204,20 zł

Przelewy w maju i we wrześniu

W przypadku przedsiębiorców zobowiązanych do tworzenia Funduszu obliczoną zgodnie z powyższą tabelą kwotę należy wpłacić w dwóch transzach w ciągu roku, tj. do końca maja i do końca września. Przynajmniej 75% kwoty odpisów należy przelać na rachunek bankowy Funduszu już do 31 maja tego roku, tj. do przyszłej środy. Pozostałą część pracodawca musi przekazać do 30 września tego roku. Wysokość majowej transzy odpisu dla 50-ciu pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach pracy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Serwis Kadry

O powyższe terminy nie muszą się martwić ci pracodawcy, którzy utworzyli ZFŚS dobrowolnie. Zgodnie z art. 6 ust. 2a ww. ustawy w ich sytuacji nie stosuje się terminów wpłat odpisu do 31 maja i 30 września, zatem o momencie przekazania środków decydują sami.


Wyższa podstawa to wyższe koszty

Wartość środków przekazywanych na konto ZFŚS może być zaliczona do kosztów firmowych. Dla przedsiębiorców, którzy dotrzymają terminu pierwszej wpłaty, będzie ona kosztem maja, gdyż zaliczenia dokonuje się w miesiącu, w którym pieniądze faktycznie wpłynęły na rachunek bankowy Funduszu. Tegoroczny wzrost podstawy obliczenia odpisów oznacza także wyższe koszty firmowe.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA