Legalna praca cudzoziemca w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Praca cudzoziemca
Warto na początku określić jakich krajów nie dotyczą poniżej opisane regulacje:
REKLAMA
Państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Litwa, Belgia, Luksemburg, Bułgaria, Łotwa, Chorwacja, Malta, Cypr, Niemcy, Czechy, Polska, Dania, Portugalia, Estonia, Rumunia, Finlandia, Słowacja, Francja, Słowenia, Grecja, Szwecja, Hiszpania, Węgry, Holandia, Włochy, Irlandia.
Państwa członkowskie Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegia, Islandia, Liechtenstein.
Warunki determinujące możliwość podjęcia legalnej pracy przez cudzoziemca
Cudzoziemiec, który jest obywatelem państwa spoza ww. krajów, może legalnie pracować w Polsce, jeżeli łącznie spełnia następujące warunki:
- posiada tytuł pobytowy uprawniający go do wykonywania pracy: np. wiza Schengen, wiza krajowa z kodem „06”, czy zezwolenie na pobyt czasowy,
- posiada:
- zezwolenie na pracę w Polsce lub
- oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisane do ewidencji oświadczeń, lub
- zezwolenie na pracę sezonową, lub
- zaświadczenie o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową
do ewidencji wniosków.
Do wykonywania przez cudzoziemca pracy w Polsce uprawniają różne rodzaje dokumentów pobytowych. Pracodawca jako podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi ma obowiązek:
- sprawdzenia, czy cudzoziemiec posiada ważny tytuł pobytowy uprawniający go do wykonywania pracy, oraz
- przechowywania kopii tego dokumentu pobytowego przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca.
Zezwolenia pobytowe dla cudzoziemców
Zezwolenia na pobyt w Polsce dla cudzoziemców mogą mieć charakter stały lub czasowy:
- zezwolenie na pobyt stały wydawane jest cudzoziemcowi, który spełnia warunki określone w art. 195 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach i umożliwia mu pobyt oraz podjęcie pracy w Polsce na czas nieokreślony;
- zezwolenie na pobyt czasowy upoważniające do podjęcia pracy:
- ze względu na okoliczności uzasadniające zamieszkiwanie w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące (maksymalnie 3 lata z możliwością przedłużenia);
- ze względu na pracę sezonową (maksymalnie 9 miesięcy).
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, umożliwiające podjęcie pracy, wydawane jest cudzoziemcowi, który przebywa w Polsce legalnie i nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie tego zezwolenia oraz spełnia łącznie następujące warunki:
- posiada źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu;
- posiada ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia lub podróżne ubezpieczenie medyczne o minimalnej kwocie ubezpieczenia w wysokości 30 000 euro, ważne przez okres pobytu cudzoziemca w Polsce;
- posiada potwierdzoną znajomość języka polskiego.
Wizy uprawniające do podjęcia pracy w Polsce
W polskim konsulacie w kraju czasowego lub stałego pobytu cudzoziemca, może on wnioskować o wizę w celu wykonywania pracy, umożliwiającą mu legalną pracę na terenie Polski. Wyróżniamy dwie wizy umożliwiające pracę cudzoziemcom w Polsce:
- wiza Schengen (dotycząca wszystkich państw strefy Schengen) – wydawana na okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu (podczas jednego lub kilku wjazdów), liczonych od daty wjazdu w okresie ważności wizy.
- Wiza krajowa (symbol D) jest wydawana na okres dłuższy niż 90 dni (podczas jednego lub kilku wjazdów) w okresie ważności wizy. Jest to wiza długoterminowa. Okres ważności wizy krajowej rozpoczyna się nie później niż 3 miesiące od dnia jej wydania i nie przekracza 1 roku. Wiza krajowa uprawnia do pobytu na terenie Polski przez czas w niej wskazany, jednak nie dłuższy niż rok. Na jej podstawie cudzoziemiec może również przebywać w państwach strefy Schengen do 90 dni w każdym okresie 180-dniowym bez konieczności uzyskiwania wiz od organów poszczególnych państw strefy Schengen.
Do podjęcia pracy uprawnia każda wiza Schengen i wiza krajowa, z wyjątkiem wizy wydanej w celu:
- turystycznym (kod wizy „01”)
- korzystania z ochrony czasowej (kod wizy „20”)
Szymon Kwasigroch
Systim.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat