reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Sądowe przywrócenie do pracy to nie wszystko

Sądowe przywrócenie do pracy to nie wszystko

Mimo uwzględnienia powództwa pracownika w zakresie przywrócenia go do pracy powrót podwładnego na wcześniej zajmowane stanowisko nie musi być jednoznaczny. Pracownik zobowiązany jest bowiem dopełnić formalności, bez których wyrok nie będzie mógł zostać zrealizowany.

Kto może domagać się przywrócenia do pracy?

Podwładny, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu lub któremu wypowiedziano umowę na czas nieokreślony bez uzasadnienia, ma prawo żądać przed sądem przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Takie uprawnienie przysługuje także pracownikowi, któremu wypowiedziano umowę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Z tego prawa może także skorzystać pracownik ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Umowa o pracę - najczęstsze błędy

Na czym polega przywrócenie do pracy?

Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach polega na dopuszczeniu pracownika do wykonywania czynności, które wykonywał w zakresie swoich obowiązków przed rozwiązaniem z umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 1999, sygn. I PKN 557/98).

Pracodawca jest zatem zobowiązany odnowić stosunek pracy jaki wygasł na skutek bezprawnego rozwiązania umowy o pracę (uchwała SN z dnia 28 maja 1976, sygn. V PZP 12/75).

Jaka forma zgłoszenia gotowości do pracy jest poprawna?

Najważniejszą czynnością, jaką powinien wykonać pracownik jest zgłoszenie pracodawcy swojej gotowości do pracy.

Zgłoszenie takie może nastąpić przez każde zachowanie pracownika, objawiające w dostateczny sposób zamiar kontynuacji „reaktywowanego” stosunku pracy. Oznacza to, że gotowość do pracy można zgłosić w formie pisemnej czy ustnej np. za pośrednictwem telefonu (wyrok z dnia 3 czerwca 1998 r.  sygn. I PKN 161/98).

Dyscyplinarne zwolnienie pracownika

Zobacz formularz: Umowa o pracę na czas określony

Co w sytuacji, gdy pracodawca utrudnia podjęcie pracy?

Pracownik, który został na podstawie wyroku sądu przywrócony do pracy, zobowiązany jest zgłosić pracodawcy gotowość podjęcia pracy w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Jeżeli pracodawca odmawia dopuszczenia pracownika do pracy, a pracownik gotów był pracę wykonywać (wyrok SN z dnia 28 lipca 1999 r. sygn. I PKN 201/99) i zgłosił swoją gotowość do jej podjęcia, ma prawo żądać wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.


Autor: Piotr Rola

radca prawny

www.kliman-rola.pl


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 29.10.2014

Ekspert:

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zdjęcia

Sądowe przywrócenie do pracy to nie wszystko /Fot. Fotolia
Sądowe przywrócenie do pracy to nie wszystko /Fot. Fotolia

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama