| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Dyscyplinarne zwolnienie pracownika

Dyscyplinarne zwolnienie pracownika

Zwolnienie dyscyplinarne to rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jest to wyjątkowy sposób zakończenia stosunku pracy.

Zwolnienie dyscyplinarne to jednostronne oświadczenie pracodawcy, które skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy. Nie mamy tu do czynienia z żadnym okresem wypowiedzenia – rozstanie następuje z dnia na dzień.

Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika to wyjątkowy sposób zakończenia współpracy, a zatem nadaje się do zastosowania tylko w nadzwyczajnych wypadkach.

Normalnym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest wypowiedzenie i jeśli pracownik zawinił, ale w sposób lekki, to wypowiedzenie umowy jest wystarczającym środkiem zaradczym. Zwolnienie dyscyplinarne jest dopuszczane przy wszystkich rodzajach umów, jednak może mieć miejsce tylko w oznaczonych prawem okolicznościach. Interpretacja przepisów musi mieć zatem na względzie słuszny interes pracownika. Podkreślał to wielokrotnie Sąd Najwyższy – rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. jako nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. Musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które w zakresie winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł  Jak dyscyplinarnie zwolnić pracownika

W artykule szczegółowo omawiamy zasady zwolnień dyscyplinarnych, prawie wszystkie możliwe przypadki zwolnień, m.in.:

  • Na czym polega zwolnienie dyscyplinarne
  • Przestępstwo i zawiniona utrata uprawnień
  • Jak wygrać sprawę w sądzie

W artykule wiele przykładów i wziętych z życia sytuacji, które wypełniają przepisy treściowo. Omawiamy szczegółowo tryb zwolnień, obowiązki, pozycję pracowników chronionych i rolę związków zawodowych. Opisujemy pole manewru pracodawcy i najnowsze sądowe orzecznictwo. Zamieszczamy wreszcie wzory dokumentów i podpowiadamy, jak zachować się w sądzie.

Dodatkowo INFORLEX.PL Księgowość i Kadry poleca:

Czy można zwolnić dyscyplinarnie w okresie wypowiedzenia

Czy można zwolnić dyscyplinarnie nietrzeźwego pracownika objętego terapią odwykową

Jak ustalić okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu wypowiedzenia

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »