reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie przedemerytalnym

Zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie przedemerytalnym

Kodeks pracy przewiduje szereg okresów ochronnych, w których pracodawca nie ma możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. Jednym z takich okresów, jest wskazany w art. 39 Kodeksu pracy, okres przedemerytalny. Zgodnie z przedmiotowym przepisem „Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

Powyższy przepis wprowadza więc zakaz wypowiadania pracownikowi umowy o pracę, w sytuacji, gdy pracownikowi temu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę oznacza zakaz złożenia w powyższym okresie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy. Skuteczne będzie natomiast wypowiedzenie złożone jeszcze przed rozpoczęciem tego okresu, nawet jeśli samo rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w okresie ochronnym.

Omawiany zakaz wypowiedzenia obejmuje wszystkie rodzaje umów np. umowy na czas nieokreślony czy umowy na okres próbny.

Przedmiotowy zakaz odnosi się również do zmiany (pogorszenia) warunków pracy lub płacy (zakaz wypowiedzenia zmieniającego), tj. nie tylko do definitywnego zakończenia stosunku pracy. Wyjątkowo jednak pracodawca ma prawo wypowiedzieć te warunki pracownikowi w wieku przedemerytalnym, jeśli wypowiedzenie stanie się konieczne ze względu na:

a) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,

b) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zakaz wypowiedzenia obejmuje 4 lata wstecz, licząc od osiągnięcia normalnego wieku emerytalnego, co dotyczy także tych pracowników, którzy mają obniżony wiek emerytalny (np. górnicy), a także pracowników nabywających prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Warto jednak pamiętać, że ochrona przewidziana w art. 39 Kodeksu pracy nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a w przypadku zwolnień pracowników na podstawie ustawy o grupowych zwolnieniach pracownikom, o których mowa w art. 39 Kodeksu pracy, można złożyć tylko wypowiedzenie zmieniające.

Krzysztof Gładych, radca prawny

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama