Zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie przedemerytalnym
REKLAMA
REKLAMA
Powyższy przepis wprowadza więc zakaz wypowiadania pracownikowi umowy o pracę, w sytuacji, gdy pracownikowi temu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
REKLAMA
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę oznacza zakaz złożenia w powyższym okresie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy. Skuteczne będzie natomiast wypowiedzenie złożone jeszcze przed rozpoczęciem tego okresu, nawet jeśli samo rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w okresie ochronnym.
Omawiany zakaz wypowiedzenia obejmuje wszystkie rodzaje umów np. umowy na czas nieokreślony czy umowy na okres próbny.
Przedmiotowy zakaz odnosi się również do zmiany (pogorszenia) warunków pracy lub płacy (zakaz wypowiedzenia zmieniającego), tj. nie tylko do definitywnego zakończenia stosunku pracy. Wyjątkowo jednak pracodawca ma prawo wypowiedzieć te warunki pracownikowi w wieku przedemerytalnym, jeśli wypowiedzenie stanie się konieczne ze względu na:
a) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,
b) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
Korekta faktur - Raport INFOR - PDF
Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Zakaz wypowiedzenia obejmuje 4 lata wstecz, licząc od osiągnięcia normalnego wieku emerytalnego, co dotyczy także tych pracowników, którzy mają obniżony wiek emerytalny (np. górnicy), a także pracowników nabywających prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Warto jednak pamiętać, że ochrona przewidziana w art. 39 Kodeksu pracy nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a w przypadku zwolnień pracowników na podstawie ustawy o grupowych zwolnieniach pracownikom, o których mowa w art. 39 Kodeksu pracy, można złożyć tylko wypowiedzenie zmieniające.
Krzysztof Gładych, radca prawny
Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat