reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Refundacja kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych

Refundacja kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych

Pracodawcy jako jeden z powodów niezatrudniania osób niepełnosprawnych najczęściej wskazują na konieczność poniesienia związanych z tym kosztów. Aby zapewnić możliwość pracy osobom niepełnosprawnym, zatrudniający często muszą dokonywać adaptacji miejsca pracy, tak aby niepełnosprawni mogli się swobodnie poruszać. Koszty poniesione na ten cel mogą zostać zrefundowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawca, który ma w planach zatrudnienie osoby niepełnosprawnej i w związku z tym będzie musiał ponieść koszty adaptacji pomieszczeń może zwrócić się o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, ale też kosztów adaptacji budynku lub zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.

Aby otrzymać zwrot kosztów pracodawca powinien złożyć odpowiedni wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy. Przyjęcie wniosku do rozpoznania zależy od spełnienia kilku warunków. Po pierwsze podmiot składający wniosek musi być uznawany za pracodawcę w rozumieniu ustawowej definicji i prowadzić działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, licząc do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym zamierza złożyć wniosek. Poza tym wnioskodawca jest zobowiązany wykazać, że osiąga zysk z prowadzonej działalności, nie ma problemów z płynnością finansową i wywiązuje się terminowo ze spłaty zobowiązań, a przy tym ma możliwość zatrudnienia przez co najmniej 36 miesięcy osoby niepełnosprawnej, będącej zarejestrowanym bezrobotnym albo poszukującej pracy. Pracodawca musi również wykazać, że ma środki własne na przystosowanie miejsca pracy dla niepełnosprawnego.

Wsparcie finansowe dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów - informator MPiPS

Należy zaznaczyć, że pracodawca może zwrócić się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację tylko takich wydatków na przystosowanie miejsca pracy dla niepełnosprawnego, które faktycznie będzie konieczne i potrzebne, dla tej konkretnej niepełnosprawnej osoby, wybranej do zatrudnienia. Nie można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na ogólne przystosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych, albo wprowadzenie takich udogodnień, które nie będą przydatne dla nowego pracownika.

Refundacja ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych obejmować może następujące koszty:

- adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób,

- adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy,

- zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Pracodawca może również otrzymać fundusze na zatrudnienie pracownika, który będzie pomagał pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama