REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich/ fot. Fotolia.pl
Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich/ fot. Fotolia.pl

REKLAMA

REKLAMA

Każdego roku inspektorzy ZUS kontrolują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Sprawdzają, czy pracownicy, przebywający na L4, faktycznie wracają do zdrowia. Nierzadko zdarza się, że zamiast wykorzystywać chorobowe na rekonwalescencję, wyjeżdżają na wczasy albo podejmują inną pracę. Co grozi za wykorzystywanie zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego przeznaczeniem?

Autopromocja

W 2014 roku ZUS w wyniku kontroli zwolnień lekarskich cofnął lub zmniejszył świadczenia chorobowe na kwotę 177 mln zł. W 2015 roku liczba ta sięgnęła 196 mln zł. Jeśli więc przebywasz na L4, lepiej byś faktycznie wracał do zdrowia. Inaczej mogą czekać cię finansowe konsekwencje.

Niezapowiedziani goście

Kontrolę zwolnień lekarskich umożliwia lekarzom orzecznikom ZUS ustawa z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Odbywają się one na wniosek pracodawców, wydziału zasiłków ZUS lub lekarza orzecznika ZUS. Kontrole są dwutorowe. ZUS sprawdza świadczeniobiorców zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy, jak i pod kątem tego, jak wykorzystują zwolnienia lekarskie. – W Oddziale ZUS w Częstochowie kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przeprowadzają dwie osoby. Kontrole takie nie są zapowiadane – informuje Ewa Jęczmyk, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Częstochowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może się spodziewać „pierwszej kontroli” PIP

196 mln zł do kasy ZUS

W 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 609,4 tys. kontroli. W konsekwencji wydanych zostało  35,7 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w 2014 roku osiągnęła 18,6 mln zł. Łącznie dwa lata temu ZUS w wyniku kontroli zwolnień lekarskich cofnął lub zmniejszył świadczenia chorobowe na kwotę 177 mln zł. W 2015 roku kontroli było nieco mniej. ZUS łącznie przeprowadził ich 584,1 tys. W konsekwencji wydanych zostało 24,6 tys. decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę ponad 15 mln zł. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2015 roku wyniosła 196 mln zł.

Polecamy: Dowóz pracowników do pracy - w podatkach i rachunkowości

Chory w szafie

Co Polacy robią na chorobowym? Okazuje się, że nie zawsze wracają do zdrowia. – Inspektorzy udają się na kontrolę do właściciela zakładu mechaniki pojazdowej. Zastają w zakładzie pracownika, który oświadcza, że właściciel jest nieobecny. Inspektorzy wychodzą, ale zaniepokoił ich szmer dochodzący spod jednego z samochodów. Wracają i okazuje się, że właściciel naprawiał samochód i ukrył się pod nim... – wspomina rzeczniczka częstochowskiego oddziału ZUS. Przypomina sobie też kontrolę w jednym z biur rachunkowych. – Inspektorzy wchodzą do biura, do którego trzeba wejść przez inny pokój. Pytają pracownicę o właścicielkę, która zapewne słysząc rozmowę inspektorów z pracownikiem biura, postanowiła się ukryć. Pracownica trochę zmieszana informuje, że właścicielka jest nieobecna w pracy. Czujni inspektorzy jednak coś podejrzewają, wchodzą do drugiego pomieszczenia biura i okazuje się, że pani księgowa postanowiła ukryć się w szafie. Jednak gabaryty szafy nie były zbyt duże, więc drzwi się nie domykały. Tak, więc kryjówka nie była zbyt doskonała – opowiada Ewa Jęczmyk.

Jak wystawić skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze


Nieudany kamuflaż

Takich przykładów ma więcej. Jak choćby ten z jednej z firm transportowych. – Osoby kontrolujące, wchodząc na posesję, widzą mężczyznę w stroju roboczym naprawiającego samochód ciężarowy. Nagle znika za budynkiem. Inspektorzy wchodzą do domu drzwiami frontowymi i zastają tego człowieka, którego widzieli na podwórku w trakcie naprawy samochodu. Mężczyzna leży w łóżku, pod brodę przykryty pierzyną i wygląda na bardzo chorego, kaszle. Inspektorzy proszą, aby wstał z łóżka, podejrzewając, że to tego człowieka widzieli na podwórku. Po dłuższej chwili chory ujawnił się. Okazało się, że, widząc inspektorów wchodzących na posesję, wszedł innym wejściem i szybko udał się do łóżka. Nie zdążył się jednak rozebrać. Pod pierzyną leżał w roboczym kombinezonie, kufajce i kaloszach – wspomina rzeczniczka częstochowskiego oddziału ZUS.

Rośnie liczba elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA)

Odebrane świadczenie

Co grozi za wykorzystywanie chorobowego niezgodnie z jego przeznaczeniem? – Jeśli okaże się, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem np. ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową, traci się prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia – przypomina Ewa Jęczmyk, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Częstochowie. Konsekwencje mogą być jednak o wiele bardziej poważne, jeśli na kontrolę uda się pracodawca.  Trzeba wiedzieć, że prawo przeprowadzania kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich mają pracodawcy, zatrudniający powyżej 20 osób. Jeśli podejrzenia szefa, co do tego, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem potwierdzą się, może to być uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych i skutkować np. wypowiedzeniem umowy, a nawet rozwiązaniem umowy w trybie dyscyplinarnym.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA