reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich

Każdego roku inspektorzy ZUS kontrolują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Sprawdzają, czy pracownicy, przebywający na L4, faktycznie wracają do zdrowia. Nierzadko zdarza się, że zamiast wykorzystywać chorobowe na rekonwalescencję, wyjeżdżają na wczasy albo podejmują inną pracę. Co grozi za wykorzystywanie zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego przeznaczeniem?

W 2014 roku ZUS w wyniku kontroli zwolnień lekarskich cofnął lub zmniejszył świadczenia chorobowe na kwotę 177 mln zł. W 2015 roku liczba ta sięgnęła 196 mln zł. Jeśli więc przebywasz na L4, lepiej byś faktycznie wracał do zdrowia. Inaczej mogą czekać cię finansowe konsekwencje.

Niezapowiedziani goście

Kontrolę zwolnień lekarskich umożliwia lekarzom orzecznikom ZUS ustawa z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Odbywają się one na wniosek pracodawców, wydziału zasiłków ZUS lub lekarza orzecznika ZUS. Kontrole są dwutorowe. ZUS sprawdza świadczeniobiorców zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy, jak i pod kątem tego, jak wykorzystują zwolnienia lekarskie. – W Oddziale ZUS w Częstochowie kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przeprowadzają dwie osoby. Kontrole takie nie są zapowiadane – informuje Ewa Jęczmyk, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Częstochowie.

Kto może się spodziewać „pierwszej kontroli” PIP

196 mln zł do kasy ZUS

W 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 609,4 tys. kontroli. W konsekwencji wydanych zostało  35,7 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w 2014 roku osiągnęła 18,6 mln zł. Łącznie dwa lata temu ZUS w wyniku kontroli zwolnień lekarskich cofnął lub zmniejszył świadczenia chorobowe na kwotę 177 mln zł. W 2015 roku kontroli było nieco mniej. ZUS łącznie przeprowadził ich 584,1 tys. W konsekwencji wydanych zostało 24,6 tys. decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę ponad 15 mln zł. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2015 roku wyniosła 196 mln zł.

Polecamy: Dowóz pracowników do pracy - w podatkach i rachunkowości

Chory w szafie

Co Polacy robią na chorobowym? Okazuje się, że nie zawsze wracają do zdrowia. – Inspektorzy udają się na kontrolę do właściciela zakładu mechaniki pojazdowej. Zastają w zakładzie pracownika, który oświadcza, że właściciel jest nieobecny. Inspektorzy wychodzą, ale zaniepokoił ich szmer dochodzący spod jednego z samochodów. Wracają i okazuje się, że właściciel naprawiał samochód i ukrył się pod nim... – wspomina rzeczniczka częstochowskiego oddziału ZUS. Przypomina sobie też kontrolę w jednym z biur rachunkowych. – Inspektorzy wchodzą do biura, do którego trzeba wejść przez inny pokój. Pytają pracownicę o właścicielkę, która zapewne słysząc rozmowę inspektorów z pracownikiem biura, postanowiła się ukryć. Pracownica trochę zmieszana informuje, że właścicielka jest nieobecna w pracy. Czujni inspektorzy jednak coś podejrzewają, wchodzą do drugiego pomieszczenia biura i okazuje się, że pani księgowa postanowiła ukryć się w szafie. Jednak gabaryty szafy nie były zbyt duże, więc drzwi się nie domykały. Tak, więc kryjówka nie była zbyt doskonała – opowiada Ewa Jęczmyk.

Jak wystawić skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich/ fot. Fotolia.pl
Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich/ fot. Fotolia.pl

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama