reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zakup okularów dla pracownika

Zakup okularów dla pracownika

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze? Obowiązek taki powstaje wtedy, gdy badania z zakresu medycyny pracy potwierdzą konieczność stosowania okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym.

Okulary dla pracownika - obowiązek pracodawcy

Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne, jeśli praca tego pracownika przed monitorem wynosi co najmniej połowę jego dobowego czasu pracy.

Przykład 1

Pracownik zajmuje się wystawianiem faktur w magazynie firmy. Jego praca polega na ciągłej obsłudze komputera. Pracownik pracuje 8 godzin dziennie.

W takiej sytuacji pracownik pracuje przed monitorem ponad 4 godziny dziennie i przysługuje mu prawo do zapewnienia okularów.

Przykład 2

Pracownik jest zatrudniony na część etatu w wymiarze 1/4 i w jednym dniu tygodnia pracuje po 8 godzin. Praca polega na ciągłej obsłudze klienta za pomocą komputera.

W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek takiemu pracownikowi zapewnić okulary, jeśli lekarz stwierdzi taką konieczność. Przepisy nie definiują, czy pracownik musi codziennie pracować przez połowę swojego czasu pracy przed komputerem, aby miał zapewnione okulary.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Rodzaj okularów

Może się zdarzyć, że pracownik używa innych okularów na co dzień, a innych do pracy przy monitorze. W takiej sytuacji refundacja dotyczy tylko okularów do pracy przy monitorze.
W obowiązujących przepisach nie jest nigdzie uregulowane, jakie konkretnie mają być zapewnione pracownikowi szkła i oprawy. Należy to rozumieć, że mają to być szkła i oprawy w standardzie podstawowym.

Wartość zakupionych okularów

Z przepisów nie wynika wprost, w jakiej wysokości jest refundacja zakupu okularów. Taka informacja może wynikać z regulaminu pracy danej firmy, gdzie jest określona wartość refundacji. W takim regulaminie może też być zapis o częstotliwości wymiany szkieł lub opraw.

W sytuacji, gdy nastąpi poprawa lub pogorszenie stanu wzroku u pracownika, pracodawca nie może odmówić pracownikowi wcześniejszej refundacji okularów. Pracownik ma prawo zgłosić pracodawcy pogorszenie stanu wzroku i pracodawca powinien pracownika skierować na badania, mimo że badania, które posiada pracownik, są jeszcze ważne.

Jeżeli zakup okularów jest zgodny z przepisami BHP, to wartość zakupionych okularów jest zwolniona ze składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Wynika to z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakup powinien być odpowiednio udokumentowany fakturą lub rachunkiem. Faktura za zakup okularów jest kosztem dla firmy i księgujemy ją w 13 kolumnie jako pozostałe wydatki. W przypadku gdy faktura jest na kwotę wyższą niż ustalona kwota zwrotu, jaka obowiązuje w danej firmie, to w koszty księgujemy tylko kwotę do wysokości tego limitu.

Aneta Sobkowicz – ifirma.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama