| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Formularze składane do PFRON - zmiany od 1 lipca 2016 r.

Formularze składane do PFRON - zmiany od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy udzielający ulg we wpłatach na PFRON wystawiają informację o kwocie obniżenia według sformalizowanego wzoru. Podmioty te muszą też prowadzić ewidencję wystawionych informacji – w formie papierowej lub elektronicznie. Natomiast pracodawcy zobowiązani do wpłat na PFRON i korzystający z ulgi w tym zakresie mogą wykazać w deklaracjach DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b maksymalne obniżenie wpłaty w wysokości 50%. Nowe zasady obowiązują od lipca 2016 r. będącego okresem sprawozdawczym.

Konsekwencją nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o rehabilitacji), która obowiązuje od 1 lipca 2016 r., są zmiany w formularzach dotyczących:

  • pracodawców dokonujących wpłat na PFRON,
  • pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne (zwolnionych z wpłat na PFRON lub otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych albo udzielających ulg we wpłatach na PFRON),
  • niepełnosprawnych przedsiębiorców (również niepełnosprawnych rolników lub rolników opłacających składki na niepełnosprawnych domowników).

Poza wprowadzeniem nowej deklaracji DEK­II­u dla pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON z powodu naruszenia przepisów o wystawianiu i ewidencjonowaniu informacji o kwocie obniżenia oraz nowych informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON (INF­U, INF­I­u) zmiany w pozostałych formularzach mają głównie charakter doprecyzowujący i aktualizacyjny.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Od 1 lipca 2016 r. we wszystkich dotychczas obowiązujących deklaracjach i informacjach zmieniono nazwę pozycji identyfikującej wnioskodawcę. Pracodawca ma teraz bowiem możliwość wyboru podania pełnej nazwy, firmy albo swojego imienia i nazwiska. Ważne, aby pozycja ta została wypełniona tak samo we wszystkich składanych informacjach oraz deklaracjach.

Oprac. Urszula Kurowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »