Prezenty i spotkania świąteczne można sfinansować z zfśs
REKLAMA
REKLAMA
Powszechnie stosowaną przez pracodawców tworzących zfśs praktyką jest pokrywanie kosztów zakupu świątecznych podarunków z jego środków. Choć tego rodzaju benefity nie są wprost wymienione w ustawie o zfśs jako rodzaj działalności socjalnej, traktuje się je jako świadczenia o charakterze pomocowym, stanowiące jeden z przejawów udzielania osobom uprawnionym pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej.
REKLAMA
Należy jednak mieć na uwadze, aby wsparcie w formie świątecznych prezentów:
- zostało wskazane w regulaminie gospodarowania zfśs oraz
- było przyznawane z zastosowaniem tzw. kryterium socjalnego, czyli uzależnione od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej osoby uprawnionej.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Znajduje to potwierdzenie m.in. w wyrokach Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 13 lutego 2013 r. (III AUa 1097/12) oraz w Szczecinie z 20 czerwca 2013 r. (III AUa 111/13). W drugim wyroku sąd apelacyjny stwierdził, że:
Definicja działalności socjalnej daje (...) pracodawcy możliwość wręczania ze środków funduszu m.in. bonów finansowych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy z tytułu zwiększonych wydatków w tym okresie. Warunkiem umożliwiającym ich przyznanie jest zapisanie takich form pomocy w regulaminie funduszu oraz określenie trybu ich przyznawania (czy przyznanie następuje np. na wniosek osoby uprawnionej, czy też z inicjatywy pracodawcy).
Świąteczne prezenty finansowane ze środków zfśs, które zostaną przyznane ich beneficjentom z uwzględnieniem kryterium socjalnego, są:
- zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego) oraz
- wyłączone z podstawy opodatkowania (do 380 zł w roku) (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof).
Źródło: własne
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak zorganizować święta w firmie i z jakich środków je sfinansować" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat