REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy w IV kwartale 2016 roku - Licznik rynku InfoPraca.pl

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Rynek pracy w IV kwartale 2016 roku - Licznik rynku InfoPraca.pl
Rynek pracy w IV kwartale 2016 roku - Licznik rynku InfoPraca.pl
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec każdego roku zawsze spada liczba prowadzonych rekrutacji. Jednak w 2016 roku spadek ten nie był tak duży jak w poprzednich latach. W porównaniu do IV kwartału 2015 roku jest o prawie ¼ więcej ofert pracy. Natomiast porównując do III kwartału 2016 roku bardzo wzrosła liczba ofert pracy w branży medycznej i farmacji. Rośnie też liczba ofert pracy dla rzemieślników.
  • W IV kwartale 2016 r. liczba ofert pracy w porównaniu do danych z ostatniego kwartału 2015 r. zwiększyła się o niemal jedną czwartą; 
  • Przybywa ofert pracy dla księgowych, pracowników biurowych i osób zajmujących się obsługą klienta;
  • Firmy szukają także osób z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym;
  • Już drugi kwartał z rzędu rośnie liczba rekrutacji na stanowiska urzędnicze; 
  • W porównaniu do poprzedniego roku liczba ofert pracy była mniejsza tylko na Śląsku.

REKLAMA

Autopromocja

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że na koniec 2016 r. stopa bezrobocia wyniosła 8,3 proc. i w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku spadła o 1,4 pkt. proc. – Tak dobrej sytuacji na rynku pracy na koniec roku nie mieliśmy jeszcze nigdy – komentuje najnowsze dane Marek Jurkiewicz, dyrektor generalny InfoPraca.pl.     

Jurkiewicz zwraca uwagę na to, że choć w porównaniu do poprzednich miesięcy wskaźnik bezrobocia poszedł w górę, to jednak wzrost ten jest minimalny. – Polski rynek pracy charakteryzuje się sezonowością. Zawsze na koniec starego roku i w pierwszych miesiącach nowego więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. To skutek zakończenia prac sezonowych, ale także tego, że często z końcem roku wygasają umowy zawarte na czas określony – tłumaczy ekspert.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z roku na rok coraz lepiej

Lekkie pogorszenie na rynku pracy widoczne jest także w Liczniku rynku InfoPraca.pl. Wynika z niego, że w IV kwartale 2016 r. przedsiębiorcy zamieścili w portalu 39 722 ofert pracy. To w porównaniu do poprzedniego kwartału o 13 proc. mniej. – Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku mamy wzrost liczby ofert aż o 24 proc. To pokazuje, jak bardzo w ciągu minionego roku poprawiła się sytuacja na rynku pracy – mówi Jurkiewicz.

Tym bardziej, że rekrutują pracodawcy z całej Polski. Największy procentowy wzrost, licząc rok do roku, można zauważyć w województwie warmińsko-mazurskim (o 123 proc.), pomorskim (88 proc.) i zachodniopomorskim (o 85 proc.). – W tych regionach pracy zazwyczaj brakowało. Teraz sytuacja się poprawiła, dlatego można zaobserwować aż tak dużą dynamikę – tłumaczy Marek Jurkiewicz.   

Na Warmii i Mazurach sporo etatów czekało także na pracowników budowlanych i inżynierów. Z kolei na Pomorzu firmy potrzebowały architektów, pracowników działów obsługi klienta oraz specjalistów od reklamy.

Tylko w jednym regionie kraju, na Śląsku, można zauważyć spadek liczby ofert pracy. Jest on jednak niewielki, bo wynosi zaledwie 2 proc.

Serwis Kadry

Rzemiosło, medycyna i urzędy

Największe wzrosty ofert pracy w porównaniu do III kwartału u.br., odnotowały medycyna (126 proc.) i farmacja (252 proc.).

– Wzrost liczby ofert w branży medycznej to skutek starzejącego się społeczeństwa. Ale nie tylko. Obecnie dostęp do lekarzy, ale też pielęgniarek czy wyspecjalizowanych opiekunek jest tak trudny, że Polacy muszą korzystać z prywatnej służby zdrowia. Przy dużym zapotrzebowaniu, przybywa prywatnych ośrodków, gdzie potrzebni są pracownicy – mówi Marek Jurkiewicz. I dodaje, że liczbę ofert dla kadry medycznej zwiększają propozycje pracy za granicą, gdzie już od dawna chętnie zatrudnia się polskich lekarzy i pielęgniarki.

Pewnym zaskoczeniem jest wzrost liczby ofert pracy dla rzemieślników. W porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. ich liczba wzrosła o 126 proc. – W niektórych miastach, np. we Wrocławiu, promuje się zawody rzemieślnicze. I ludzie zaczynają sobie uświadamiać, że rzeczy na zamówienie wcale nie muszą być droższe, a z pewnością są lepszej jakości. I zaczynają je wybierać – mówi Jurkiewicz.

Z kolei wzrost o 9 proc. liczby ofert w administracji państwowej w porównaniu do III kwartału ub. r. to niewątpliwie skutek rotacji pracowników w urzędach. – Gdy bezrobocie rośnie, pracownicy wolą posady w sektorze publicznym, na których co prawda zarabia się mniej, ale praca jest pewniejsza. Natomiast gdy na rynku pracy dzieje się lepiej, to można zauważyć przejścia z sektora publicznego do prywatnego – mówi Jurkiewicz. 


Z kolei największe spadki liczby ofert pracy w porównaniu do III kwartału 2016 r. można zauważyć w sektorze ciężkim (o 57 proc.), logistyce (40 proc.), produkcji (o 35 proc.) i sprzedaży detalicznej (o 30 proc.). Coraz mniej ofert pojawia się także w HR, bankowości i edukacji.

Najnowszy Licznik rynku InfoPraca pokazuje też coraz większe niedobory kadry. Najwięcej osób aplikowało o pracę na stanowiska biurowe. Na jedną ofertę wpływało przeciętnie 30 aplikacji. Natomiast liczba ofert w tym sektorze była na średnim poziomie.

Licznik rynku InfoPraca.pl jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca.pl są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół InfoPraca.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?

Rosnące koszty energii są jednym z większych problemów polskich przedsiębiorców w 2025 roku. W obliczu wzrostu cen wielu firmom najłatwiej byłoby przenieść dodatkowe koszty na klientów, jednak taka strategia niesie za sobą ryzyko utraty konkurencyjności i osłabienia pozycji rynkowej. Zamiast tego, skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem mogą być inwestycje w efektywność energetyczną. Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji różne formy wsparcia finansowego – od ulgi badawczo-rozwojowej, po szeroki wachlarz programów dotacyjnych, które mogą pomóc w realizacji tych działań. Jakie narzędzia są dostępne i jak z nich skorzystać?

Jak zachować orientację w taryfach D.Trumpa? Wzrośnie inflacja i ryzyko recesji? Co inwestorzy i przedsiębiorcy powinni wiedzieć

W ostatnich dniach globalne rynki pogrążyły się w chaosie w następstwie historycznych ceł ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa – to najpoważniejsza perturbacja od czasu załamania wywołanego pandemią COVID-19. Nagły wzrost zmienności wywołał niepokój wśród inwestorów, którzy poszukują teraz jasnych wskazówek. Jacob Falkencrone, główny strateg inwestycyjny w Saxo, poniżej odpowiada na najistotniejsze pytania, z którymi mierzą się inwestorzy.

REKLAMA

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Zmiany w Ordynacji podatkowej: Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

REKLAMA