Delegowanie pracowników zbyt sformalizowane
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług obowiązują od ponad roku. Ich wprowadzenie wynikało z konieczności wdrożenia Dyrektywy 2014/67/UE. Najważniejszym celem tych regulacji jest znaczące zwiększenie ochrony pracowników oraz poszerzenie zadań i kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).
REKLAMA
Najistotniejszym z wymogów wynikających z ustawy jest zapewnienie pracownikom delegowanym na terytorium Polski przynajmniej podstawowych warunków pracy, które nie odbiegają od tych przewidzianych w polskim kodeksie pracy i pozostałych przepisach prawa pracy. Jednak obowiązkiem generującym najwięcej formalności jest konieczność składania do PIP szczegółowych oświadczeń o delegowaniu, na przeznaczonych do tego formularzach, najpóźniej w dniu rozpoczęcia delegowania.
Obecnie funkcjonują tylko dwa rodzaje formularzy, tj. oświadczenie o delegowaniu oraz oświadczenie aktualizacyjne. Sprawdzają się one w zasadzie wtedy, gdy delegowana jest grupa pracowników w tym samym celu i na ten sam okres. Natomiast gdy wykonywane są prace specjalistyczne, a poszczególne osoby są delegowane na różne okresy, zaczynają się formalne trudności. W takim przypadku należy wypełnić wiele formularzy o bardzo podobnej treści. Ponadto specjalistyczne prace często cechuje potrzeba przedłużenia czasu delegowania czy też zmiany miejsca wykonywania pracy, natomiast formularz w obecnej formie nie przewiduje możliwości zgłoszenia tego typu modyfikacji.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Kolejnym obciążeniem pracodawców jest obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej osób delegowanych, do której zalicza się: kopię umowy o pracę, dokumentację w zakresie czasu pracy oraz dokumenty określające wysokość wynagrodzenia. Na żądanie PIP dokumenty te, wraz z tłumaczeniem na język polski, należy przedłożyć jej w bardzo krótkim terminie - w okresie delegowania termin ten wynosi 5 dni roboczych. Co istotne, PIP może żądać powyższych dokumentów nawet do 2 lat po zakończeniu delegacji – wtedy przedsiębiorca musi je złożyć w ciągu 15 dni roboczych. Za niewykonanie tego obowiązku lub spóźnione jego wykonanie, ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości do 30 000 zł.
Polecamy: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami (książka)
Do nowych obowiązków pracodawcy należy również wyznaczenie osoby upoważnionej do pośredniczenia w kontaktach z Państwową Inspekcją Pracy oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień.
Mając powyższe na uwadze należy podkreślić znaczącą ilość nowych obowiązków, a także skomplikowane rozwiązania zastosowane przez ustawodawcę. To powoduje, że zagraniczni przedsiębiorcy obarczeni są bardzo poważnymi problemami, z którymi mogliby nie poradzić sobie nawet przedsiębiorcy, którzy od dawna stale prowadzą działalność na terenie Polski. Wielu problemów praktycznych nastręczają szczególnie formularze zawierające oświadczenia o delegowaniu. Niezwykle krótkie są również terminy na dostarczenie żądanej dokumentacji wraz z jej tłumaczeniem.
Autorzy:
Tomasz Pleśniak, radca prawny, senior associate we wrocławskim biurze Rödl & Partner
Anna Hadasik, aplikantka radcowska, prawnik we wrocławskim biurze Rödl & Partner
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat