REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy w IV kwartale 2017 roku

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Licznik rynku InfoPraca.pl – IV kwartał 2017 r.
Licznik rynku InfoPraca.pl – IV kwartał 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

Koniec IV kwartału skłania do podsumowań, zarówno miesięcznych, kwartalnych, jak i całego roku. W ostatniej odsłonie Licznika rynku InfoPraca.pl w 2017 r. bierzemy pod lupę rynek pracy, uwzględniając również te czynniki, które rzadziej poddawane są analizie.

Spojrzenie na rok

Miniony rok upłynął pod znakiem rosnących przychodów firm, co łączyło się ze zwiększonym popytem na produkty i usługi. Regularnie malało bezrobocie, wzrastały wynagrodzenia i PKB. Spadki bezrobocia to dobra wiadomość dla pracowników, a gorsza dla pracodawców. 

Autopromocja

Pozyskanie kandydatów jest dla firm coraz większym wyzwaniem. Procesy rekrutacyjne wydłużają się, przybierają nową formę i sięgają coraz dalej poza granice kraju. Mówiąc o nowej formie, mamy na myśli szereg działań w Internecie, skierowanych do konkretnych grup odbiorców. W tę stronę ewoluują popularne portale pracy, które wspierają e-marketingowo klasyczne ogłoszenia – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.

To potencjał, który ułatwia firmom zaspokojenie rosnących potrzeb. Innym źródłem zaspokajania rekrutacyjnych potrzeb jest zatrudnianie cudzoziemców. Zgodnie z szacunkowymi danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na koniec 2017 r. pracodawcom zostało wydanych przez wojewodów ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich (spoza UE). W 2017 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom dla ok. 1,1 mln cudzoziemców z 6 państw. W porównaniu do 2016 r. o niemal 100 proc. wzrosła liczba zezwoleń i prawie o 40 proc. dla oświadczeń. Około 85 proc. zezwoleń na pracę i 95 proc. oświadczeń trafia do obywateli Ukrainy. Na kolejnych miejscach znajdują się m.in. obywatele Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu. Dało się także zaobserwować intensyfikację współpracy przedsiębiorstw ze środowiskiem zawodowym/ akademickim. Dzięki kooperacji z uczelnią firma szkoli stażystów i pracowników dostosowanych do swoich oczekiwań, oszczędza tym samym czas i pieniądze, które musiałaby przeznaczyć na ich dokształcenie w przyszłości. Uczniowie zyskują dostęp do wiedzy praktycznej i są przygotowani do wejścia na rynek pracy.

Klamrą spinającą szereg dyskusji związanych z zatrudnieniem, było pojęcie „rynek pracownika”. Upraszczając, należy przez nie rozumieć sytuację, w której to pracownik ma przewagę nad pracodawcą i może oczekiwać z tego tytułu więcej przywilejów. Nie należy jednak uogólniać. Nie wszystkie regiony i branże podlegają tej zasadzie, np. województwa leżące na wschodzie kraju czy też mniejsze miejscowości na całym obszarze. Do szczególnie poszukiwanych pracowników należą wykonujący prace proste i dorywcze. Towarzyszą im osoby wykwalifikowane, z rzadkimi kompetencjami, m.in. z branży informatycznej (z naciskiem na programistów C++, Python, Java, Delphi), medycznej, inżynieryjnej oraz budowlanej, transportowej. Na zainteresowanie mogą liczyć kandydaci znający się na maszynach CNC, konstruktorzy, mechanicy, tokarze, rzemieślnicy oraz ci, którzy łączą kilka kompetencji, np. technik ze znajomością języka niderlandzkiego czy grafik ze znajomością niemieckiego.

Spojrzenie na kwartał

Październik. Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 6,6 proc. To o 0,2 pkt. proc. lepszy wynik niż we wrześniu i o 1,6 pkt. niż w październiku 2016 r. Tylko w województwie warmińsko-mazurskim wskaźniki bezrobocia osiągnęły poziom dwucyfrowy (11,6 proc.). Najwyżej w zestawieniu znalazło się woj. wielkopolskie – 3,8 proc. Wśród miast najlepiej wypadł Poznań (1,5 proc.)., a najgorzej Radom (13,2 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Listopad. Stopa bezrobocia poprawiła wynik października o 0,1 pkt. proc. i osiągnęła poziom 6,5 proc. – podał GUS. Poprawa wyniku w listopadzie zdarzyła się po raz pierwszy od 10 lat.

Grudzień. O 0,1 pkt. proc. wzrosła stopa bezrobocia w porównaniu do listopada – podało MRPiPS. To jednocześnie wynik lepszy o 1,6 pkt proc. niż w grudniu 2016 r. Wzrósł wskaźnik PMI (55 punktów), mierzący aktywność w polskim przemyśle. Oznacza to, że w ostatnim miesiącu roku nastąpiła najsilniejsza od prawie trzech lat poprawa warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Dotyczy to zarówno wielkości produkcji, jak i poziomu zatrudnienia czy całkowitej liczby nowych zamówień. Wskaźnik PMI w ciągu ostatnich 5 miesięcy wzrósł 4-krotnie.  

Województwa i oferty. Podlaskie na czele wzrostów, dolnośląskie – spadków

W IV kwartale 2017 r. liczba ofert pracy opublikowanych w portalu InfoPraca.pl wyniosła 31333.  W 9 województwach zwiększyła się liczba ofert pracy: podlaskim (o 42 proc.), świętokrzyskim (o 37 proc.), łódzkim (o 17 proc.), podkarpackim (o 17 proc.), lubuskim (o 15 proc.), lubelskim (o 13 proc.), mazowieckim (o 8 proc.), kujawsko-pomorskim (o 4 proc.), warmińsko-mazurskim (o 3 proc.). Na plusie zakończyła ten kwartał także zagranica (o 2 proc.). Reszta zakończyła ten okres ze spadkami, największy w dolnośląskim (o 12 proc.), a potem w małopolskim (o 9 proc.), opolskim (o 7 proc.),  pomorskim (o 7 proc.), śląskim (o 7 proc.), wielkopolskim (o 4 proc.), zachodniopomorskim (o 4 proc.). Porównując dane roczne (kwartał do kwartału), najwięcej nowych ofert przybyło dla zagranicy (+38 proc.), a ubyło w pomorskim (o 51 proc.).

Ogłoszenia z podziałem na branże

W porównaniu do III kwartału dwucyfrowe wzrosty pod względem liczby ofert pracy w serwisie InfoPraca.pl były udziałem medycyny (o 66 proc.), franczyzy (o 61 proc.), analiz biznesowych (o 43 proc.) rzemieślnictwa (o 40 proc.), motoryzacji (o 37 proc.), praktyk i staży (o 36 proc.), weterynarii (o 27 proc.), prawa (o 31 proc.), nieruchomości (o 25 proc.), sportu i rekreacji (o 23 proc.), administracji państwowej (o 17 proc.), badań i rozwoju (o 17 proc.), IT-sprzedaży (o 17 proc.),  mediów (o 15 proc.), farmacji (o 14 proc.).

Największe spadki liczby ofert pracy w porównaniu do III kwartału można zauważyć w branżach ochrona osób i mienia (o 79 proc.), architektura (o 72 proc.), catering/ gastronomia (o 56 proc.), sprzedaż detaliczna (o 40 proc.), BHP/ ochrona środowiska (o 39 proc.), turystyka/ hotelarstwo (o 37 proc.), przemysł ciężki (o 35 proc.), transport/ spedycja/ dystrybucja (o 31 proc.). W ujęciu rocznym na czele spadkowego zestawienia jest ochrona osób i mienia (o 80 proc.). 

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Czołowa „10” aplikacji kandydatów

Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje, że wśród kandydatów największym powodzeniem w IV kwartale cieszyły się oferty zamieszczane w branżach produkcja (ok. 30 tys. aplikacji), budownictwo (ok. 21 tys.), administracja biurowa (ok. 18 tys.), instalacje/ utrzymanie/ serwis (ok. 18 tys.), obsługa klienta (ok. 14,5 tys.), inżynieria (ok. 11,5 tys.), logistyka (ok. 11 tys.), administracja i sekretariat (ok. 8,3 tys.), sprzedaż – przedstawiciele handlowi (ok. 7,3 tys.). W porównaniu do III kwartału, z czołowej „10” wypadły: HR oraz doradztwo/ konsulting.


Co dalej?

Patrząc na to, co działo się w minionym roku, można założyć, że w 2018 roku bezrobocie  zbliży się do poziomu nawet 5 procent. To kolejne wyzwanie dla firm. 

Krajowy niedobór kadr wiąże się nie tylko z szukaniem zastępców za granicą, ale także z przeformułowaniem zasad polityki kadrowej, z uwzględnieniem możliwej rotacji, ale także benefitów skłaniających pracowników do pozostania – mówi Marek Jurkiewicz. Trzeba wziąć pod uwagę, że presja płacowa będzie coraz silniejsza, a to tylko zaostrzy konkurencję. Inaczej ta konkurencja wygląda w przypadku stanowisk wyższego szczebla, a inaczej – niższego.  – W pierwszym przypadku liczy się możliwość pogłębiania wiedzy, nowych wyzwań, elastycznego czasu pracy, a w drugim dominują kwestie płacowe. To czynnik najbardziej motywujący i już niewielka podwyżka decyduje, czy pracownik zostanie bądź odejdzie. Trudniej tu mówić o budowaniu długofalowych relacji – dodaje Marek Jurkiewicz.

Specjaliści rynku, ale także firmy duże nadzieje wiążą ze szkołami branżowymi. Mogą być dobrym rozwiązaniem, o ile będą dopasowane do rynku pracy i potrzeb pracodawców. Niezbędny jest zatem dialog obu zainteresowanych stron. Dużą rolę mogą tu też odegrać samorządy. 

Patrząc przez pryzmat długofalowych korzyści, powinny angażować się na rzecz zmniejszania luki pomiędzy oczekiwaniami rynku pracy a kompetencjami pracowników, którzy na ten rynek wchodzą – uważa Marek Jurkiewicz.

Licznik rynku InfoPraca.pl jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca.pl są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez zespół InfoPraca.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA