| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Na jakiej podstawie należy unieważnić postępowanie

Na jakiej podstawie należy unieważnić postępowanie

Jaka jest podstawa prawna unieważnienia postępowania, w przypadku gdy cena najkorzystniejszej oferty jest niższa niż łączna wartość szacowanego zamówienia, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na jego realizację?


Zamawiający szacował, zamierza i może przeznaczyć następujące środki:

- zakup systemu - § 6060 - maks. 300 000 zł brutto (bez możliwości zwiększenia)

- usługa serwisu i asysty technicznej - § 4300 - 150 000 zł brutto

Razem 450 000 zł brutto

Wykonawca oferuje:

- zakup systemu - § 6060 - 330 000 zł brutto

- usługa serwisu i asysty technicznej - § 4300 - 110 000 zł brutto

Razem 440 000 zł brutto.

Tak więc oferta razem jest niższa o 10 000 zł. Jednak wykonawca oferuje system o 30 000 zł brutto droższy od kwoty, jaką zamawiający zamierzał i może przeznaczyć. Istotne w sprawie jest, że zamawiający nie posiada upoważnienia do dokonywania przeniesień wydatków budżetowych w planie finansowym jednostki kwot na wynagrodzenia (§ 4010-4040) oraz wydatki majątkowe (§ 60505, § 6060, § 6065).

W przedstawionym przypadku występuje konieczność unieważnienia postępowania w zakresie „zakupu systemu - § 6060”. Najkorzystniejsza oferta, jaką zamawiający otrzymał w postępowaniu, przekracza wysokość środków, jakie zamawiający może przeznaczyć na jej sfinansowanie (art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, dalej: upzp). Natomiast inaczej kształtuje się stan faktyczny w zakresie „usługi i asysty technicznej - § 4300”. W tym bowiem zakresie cena zaproponowana w ofercie nie przekracza ilości środków, jakie zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Jeżeli zamawiający skonstruował treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia w taki sposób, że zakup systemu oraz usługa serwisu i asysty technicznej stanowiła jeden przedmiot zamówienia w postępowaniu i jednocześnie nie dopuszczał składania ofert częściowych w tym postępowaniu na jeden z podanych elementów (tj. osobno na zakup systemu, osobno na usługę), to należy uznać, że cena zaproponowana w ofercie najkorzystniejszej przekracza środki, jakie zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamówienie w takim przypadku obejmuje bowiem zarówno zakup systemu, jak i związane z jego eksploatacją usługi. W tym stanie rzeczy zamawiający powinien postępowanie unieważnić na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 upzp.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK