| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Na jakiej podstawie należy unieważnić postępowanie

Na jakiej podstawie należy unieważnić postępowanie

Jaka jest podstawa prawna unieważnienia postępowania, w przypadku gdy cena najkorzystniejszej oferty jest niższa niż łączna wartość szacowanego zamówienia, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na jego realizację?


Zamawiający szacował, zamierza i może przeznaczyć następujące środki:

- zakup systemu - § 6060 - maks. 300 000 zł brutto (bez możliwości zwiększenia)

- usługa serwisu i asysty technicznej - § 4300 - 150 000 zł brutto

Razem 450 000 zł brutto

Wykonawca oferuje:

- zakup systemu - § 6060 - 330 000 zł brutto

- usługa serwisu i asysty technicznej - § 4300 - 110 000 zł brutto

Razem 440 000 zł brutto.

Tak więc oferta razem jest niższa o 10 000 zł. Jednak wykonawca oferuje system o 30 000 zł brutto droższy od kwoty, jaką zamawiający zamierzał i może przeznaczyć. Istotne w sprawie jest, że zamawiający nie posiada upoważnienia do dokonywania przeniesień wydatków budżetowych w planie finansowym jednostki kwot na wynagrodzenia (§ 4010-4040) oraz wydatki majątkowe (§ 60505, § 6060, § 6065).

W przedstawionym przypadku występuje konieczność unieważnienia postępowania w zakresie „zakupu systemu - § 6060”. Najkorzystniejsza oferta, jaką zamawiający otrzymał w postępowaniu, przekracza wysokość środków, jakie zamawiający może przeznaczyć na jej sfinansowanie (art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, dalej: upzp). Natomiast inaczej kształtuje się stan faktyczny w zakresie „usługi i asysty technicznej - § 4300”. W tym bowiem zakresie cena zaproponowana w ofercie nie przekracza ilości środków, jakie zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Jeżeli zamawiający skonstruował treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia w taki sposób, że zakup systemu oraz usługa serwisu i asysty technicznej stanowiła jeden przedmiot zamówienia w postępowaniu i jednocześnie nie dopuszczał składania ofert częściowych w tym postępowaniu na jeden z podanych elementów (tj. osobno na zakup systemu, osobno na usługę), to należy uznać, że cena zaproponowana w ofercie najkorzystniejszej przekracza środki, jakie zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamówienie w takim przypadku obejmuje bowiem zarówno zakup systemu, jak i związane z jego eksploatacją usługi. W tym stanie rzeczy zamawiający powinien postępowanie unieważnić na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 upzp.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »