| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Zwrócona dotacja jako koszt

Zwrócona dotacja jako koszt

Nasza spółka otrzymała dotację na zakup sieci informatycznej od regionalnej Agencji Rozwoju. Wskutek uchybień formalnych spółka została zobowiązana do jej zwrotu. Czy zwróconą dotację możemy potraktować jako koszt podatkowy?


Dotacje, subwencje, dopłaty otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których należy dokonać odpisów amortyzacyjnych, są wolne od podatku (art. 17 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p.).

Otrzymana przez spółkę dotacja stanowi zatem jej przychód. Jest on jednak zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Nawet dokonywane od zakupionej sieci informatycznej odpisy amortyzacyjne nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu dla spółki. Nie stanowią bowiem kosztu uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środka trwałego, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie i która została odliczona od podstawy opodatkowania albo zwrócona (art. 16 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.p.).

Ponieważ otrzymanie przez spółkę dotacji nie miało wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, to zwrot dotacji nie będzie wywoływał skutków podatkowych. Spółka nie ma zatem prawa do zaliczenia wartości zwróconej dotacji do kosztów uzyskania przychodów.

Takie stanowisko potwierdzają także decyzje organów podatkowych. Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Krakowie w interpretacji z 2 listopada 2007 r. (sygn. PD-1/42180-36/07): w związku z tym, że otrzymanie przez spółkę dotacji było obojętne podatkowo, tzn. nie stanowiło dla spółki przychodu, to również zwrot przedmiotowej dotacji nie będzie stanowił dla spółki kosztów uzyskania przychodów.

Konieczność zwrotu dotacji oznacza, że zakupiona przez spółkę sieć została sfinansowana ze środków własnych. Spółka może więc zaliczyć do kosztów sumę odpisów amortyzacyjnych, które uprzednio wyłączyła z kosztów podatkowych. Kosztami uzyskania przychodów są zatem dla spółki odpisy od tych środków trwałych, które ze względu na art. 16 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.p. nie były wcześniej przez nią zaliczane do kosztów.

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 16 ust. 1 pkt 48 i art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK