| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Zapłata za wystąpienie ze spółki jest opodatkowana PIT

Zapłata za wystąpienie ze spółki jest opodatkowana PIT

Podatnik, który za wystąpienie ze spółki otrzymał zapłatę od osoby wstępującej do firmy, musi od otrzymanych środków zapłacić podatek dochodowy i wykazać je w rocznym zeznaniu PIT.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Od 4 stycznia 1999 r. podatnik jako osoba fizyczna prowadził działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Wkład wniesiony przez podatnika do spółki wyniósł 500 zł. 13 września 2006 r. podatnik przekazał 1 proc. swoich udziałów nowemu wspólnikowi za kwotę 1 tys. zł, natomiast 14 września 2006 r. przekazał pozostałe 49 proc. udziałów temu wspólnikowi za kwotę 49 tys. zł i wystąpił ze spółki. Czy podlega opodatkowaniu PIT zwrot wkładu oraz spłaty udziału w majątku spółki cywilnej w przypadku wystąpienia wspólnika?

ODPOWIEDŹ IZBY

Wystąpienie jednego wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej nie powoduje likwidacji spółki. Jednak na wspólnikach spoczywa obowiązek dokonania wzajemnych rozliczeń.

Występującemu wspólnikowi: zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania; wypłaca się wartość wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w przypadku braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia; wypłaca się część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

W omawianej sprawie nie miała miejsca żadna z tych form rozliczenia z występującym ze spółki wspólnikiem. Jeszcze w czasie trwania umowy spółki podatnik dokonał (dwuetapowego) zbycia swoich udziałów na rzecz osoby przystępującej do spółki. Jednak w czasie trwania spółki jej majątek - stanowiący współwłasność łączną - jest nienaruszalny (niepodzielny).

W konsekwencji uzyskanie przez podatnika kwoty 50 tys. zł nie nastąpiło tytułem rozliczeń z tą spółką, bowiem to nie spółka wypłaciła przedmiotową należność z tytułu zwrotu wkładu i wypłaty udziału w zysku. Środki pieniężne pochodziły od osoby fizycznej, przystępującej do spółki. Zatem podatnik otrzymał od jednego ze wspólników spółki wypłatę, która stanowi formę ekwiwalentu bądź rekompensaty odpowiadającą wartości rynkowej przekazanych udziałów spółki. U podatnika nastąpiło więc przysporzenie majątkowe.

W związku z tym należność, jaką podatnik uzyskał w związku z wystąpieniem ze spółki, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Za przychody z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy o PIT, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 ustawy o PIT oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 22 lutego 2008 r. (nr PF-I-4180-0006/08/KK)

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »