| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

Opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

Dnia 23 kwietnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB2/415-33/09-3/AZ, która dotyczyła opodatkowania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Sprawa dotyczyła Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które prowadzi działalność w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi, oferując klientom jednostki uczestnictwa tego funduszu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, jednostki uczestnictwa może nabyć również spółka jawna, której jednym wspólnikiem jest osoba fizyczna a drugim osoba prawna. Sytuacja taka zobowiązuje fundusz w przyszłości do odkupienia jednostek uczestnictwa według ich bieżącej wartości.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy fundusz inwestycyjny dokonujący odkupienia jednostek uczestnictwa od uczestnika będącego spółką osobową, w której jeden wspólnik jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną, nie jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30 a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), w konsekwencji czego całość kwoty pochodzącej z odkupienia jednostek uczestnictwa powinien przekazać na rachunek uczestnika - spółki osobowej, czy też powinien pobrać 19% zryczałtowany podatek na podstawie ustawy od połowy dochodu spółki osobowej, uzyskanego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, należnego wspólnikowi będącemu osobą fizyczną a pozostały dochód bez potrąceń przekazać spółce osobowej, jako udział należny wspólnikowi tej spółki będącemu osobą prawną.

Dyrektor uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku gdy fundusz odkupuje jednostki uczestnictwa od uczestnika, który jest spółką osobową, gdzie jeden ze wspólników jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną, powinien podzielić kwotę, która stanowi nadwyżkę pomiędzy kwotą uzyskaną z odkupienia jednostek a kwotą jaką uczestnik zapłacił za nabycie tych jednostek, powiększoną o opłaty manipulacyjne pobrane przez fundusz przy zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa (dochód od kapitału) i dopiero wówczas, od części tej kwoty (stanowiącej udział wspólnika będącego osobą fizyczną w zyskach spółki osobowej) pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Nie ma przy tym znaczenia czy wspólnik będący osobą fizyczną opodatkowany jest na zasadzie art. 27 czy art. 30 c ustawy.

Pozostałą kwotę z tego udziału, należną wspólnikowi będącemu osobą prawną, fundusz powinien przekazać na rachunek spółki osobowej. W przypadku bowiem uczestników funduszu będących osobami prawnymi, ich dochód uzyskany z odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa opodatkowany jest na zasadach ogólnych. Podatnik taki zobowiązany jest samodzielnie rozliczyć się z należnego od takiego dochodu podatku.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK