| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wydatki związane ze sporządzeniem wniosku o dotację jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki związane ze sporządzeniem wniosku o dotację jako koszty uzyskania przychodów

Dotacje to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sfinansowanie rozpoczęcia, prowadzenie czy też modernizację działalności gospodarczej, dlatego wielu Polaków, korzystając z szerokiej oferty dotacji zarówno regionalnych, jak i europejskich, stara się o taką formę pomocy finansowej. Część z nich, w celu uniknięcia odrzucenia wniosku z powodu błędów formalnych, korzysta z usług profesjonalnych doradców, którzy za odpłatnością przygotowują takie wnioski. Tych właśnie osób dotyczy interpretacja z dnia 4 września 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „dyrektor”), w sprawie o sygnaturze IPPB1/415-511/09-4/AG (dalej „interpretacja”), która dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opracowaniem wniosku o dotację.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej „ustawa”) wydatki poniesione na opracowanie wniosku o dotację mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w formie kosztów bezpośrednich potrącanych w całości w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z ustawą, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Formułując przepis w powyższy sposób, ustawodawca nie przesądził, jakie koszty mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a jedynie wskazał, że pomiędzy takimi kosztami a prognozowanymi przychodami musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Należy przy tym podkreślić, że to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania takiego związku oraz prawidłowego udokumentowania poniesionych wydatków, co jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, że ustawa wprowadza podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem. Jako koszty pośrednie uznawane są przede wszystkim koszty funkcjonowania podatnika, a których ponoszenie związane jest z prowadzeniem działalności. Koszty sporządzenia wniosku o dotację z Unii Europejskiej należy zakwalifikować do kosztów pośrednich związanych z prowadzoną przez podatnika działalnością. W związku z powyższym wydatki związane ze sporządzeniem wniosku o dotację stanowią koszty uzyskania przychodów, które należy zewidencjonować w kosztach uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (tzn. wystawienia faktury).

Omawiana interpretacja ma szczególne znaczenie dla wszystkich podatników chcących skorzystać z pomocy finansowej, w tym oferowanej przez Unię Europejską, która dysponuje szerokim wachlarzem dotacji na przedsięwzięcia z różnych dziedzin gospodarki. Jeżeli dodatkowo koszty związane z przygotowaniem i złożeniem wniosku o dotację można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, uzasadnionym jest podjęcie starań o otrzymanie dotacji. Warto również pamiętać, że wydatki poniesione na przygotowanie przedmiotowego wniosku, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, bez względu na fakt, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, czy negatywnie.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK