| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Rozliczam spółkę cywilną (zasady ogólne i VAT). Spółka wynajmuje lokal na działalność od pewnej firmy. W tym lokalu poczyniła nakłady: wymieniała okna, drzwi wejściowe (zmieniła przy tym lokalizację tych drzwi), parapety. Na nakłady te są faktury, które obejmują również koszty montażu. Wartość poczynionych nakładów to 18 000 zł brutto. Spółka otrzymała wsparcie pomostowe (dotacja z UE) na wymienione nakłady. Wartość dotacji to 12 000 zł. Jak należy rozliczyć te koszty? Jak i które z nich amortyzować? Jak rozliczyć VAT?

W zależności od przeprowadzenia remontu czy modernizacji przed rozpoczęciem eksploatacji lokalu skutki podatkowe będą następujące:

Przeprowadzenie remontu. Wydatków remontowych nie należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w części zrefundowanej dotacją, lecz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki remontowe w części pokrytej ze środków własnych firmy. Na podstawie art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Do wydatków takich należy zaliczyć wydatek remontowy. Nietrudno jest w takiej sytuacji udowodnić, że koszt remontu pomieszczeń zajmowanych przez firmę jest niewątpliwie związany z uzyskiwanymi przychodami. Firma mogłaby również zaliczyć cały wydatek na remont wynajmowanych pomieszczeń do kosztów uzyskania przychodu. W takiej sytuacji musiałaby jednak zaliczyć do przychodów otrzymaną dotację. Nie miałby bowiem w tym wypadku zastosowania art. 14 ust. 3 pkt 3a updof. Reasumując, niezaliczenie wydatków remontowych, które zostały pokryte refundacją w formie dotacji, do kosztów uzyskania przychodów z jednej strony i jednocześnie niewykazanie otrzymanej refundacji jako przychodu do opodatkowania z drugiej strony - jest bardziej czytelne i mniej uciążliwe dokumentacyjnie.

Przeprowadzenie modernizacji lub remontu przed rozpoczęciem eksploatacji lokalu. Odpisy amortyzacyjne od części inwestycji, która została sfinansowana refundacją, czyli zwrócona podatnikowi, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Wydatki modernizacyjne (adaptacyjne) i remontowe, jeśli zostaną poniesione przed rozpoczęciem eksploatacji lokalu, będą stanowiły inwestycję w obcym środku trwałym. Oznacza to, że będzie miał zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 45 updof. Na jego podstawie nie są kosztem odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o (przepisy regulujące zasady amortyzacji), od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W tej sytuacji w przypadku otrzymania dotacji będziemy mogli ponownie zastosować postanowienia art. 14 ust. 3 pkt 3a updof oraz art. 14 ust. 2 pkt 2. Skoro Czytelniczka nie zaliczy do kosztów odpisów amortyzacyjnych od części inwestycji zrefundowanej dotacją, to otrzymana dotacja nie będzie stanowić przychodu do opodatkowania.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »