| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy refakturować koszty na żonę

Czy refakturować koszty na żonę

Mąż i żona (wspólnota majątkowa) prowadzą osobne działalności gospodarcze. Rozliczają się na podstawie PIT 5L. Działalności prowadzą w tym samym lokalu, ale faktury za najem lokalu, prąd, telefon są wystawiane tylko na firmę męża. Czy mąż powinien refakturować część kosztów (przynajmniej symbolicznie) na firmę żony?


Tak

Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mąż i żona są odrębnymi podatnikami, koszty powinny zostać więc refakturowane na żonę.

Jedynie wyjątkowo, w ściśle określonych przypadkach, dopuszczono możliwość łącznego rozliczania się małżonków. Z treści pytania wynika, że małżonkowie wybrali opodatkowanie dochodów ze swoich działalności wg zasad przewidzianych w art. 30c PIT, tj. 19-procentowym, ryczałtowym podatkiem liniowym. Fakt ten wyłącza możliwość wspólnego opodatkowania, a zatem w niniejszym przypadku męża i żonę należy definitywnie postrzegać jako dwoje odrębnych podatników.

Każdy z podatników odrębnie ma obowiązek ustalić swój dochód jako różnicę między sumą uzyskanych przychodów i sumą poniesionych kosztów. Jeśli żona nie ponosiłaby żadnych kosztów związanych z lokalem, wówczas do sumy jej przychodów organy skarbowe mogłyby doliczyć jej przychód z nieodpłatnie otrzymanych świadczeń, tj. wartość tej części czynszu, prądu, telefonu, która przypada na jej działalność gospodarczą, a za którą nie płaci. W celu uniknięcia takiej sytuacji, czyli określenia przychodu z nieodpłatnych świadczeń, nie wystarczy też symboliczne refakturowanie ww. kosztów najmu i utrzymania lokalu najętego przez męża. W takim przypadku powstałby bowiem przychód z otrzymania przez żonę częściowo odpłatnych świadczeń, w wysokości różnicy między ich rzeczywistą wartością, a odpłatnością ponoszoną przez żonę.

Mąż powinien zatem refakturować koszty lokalu dokładnie w takiej wysokości, jaka rzeczywiście przypada na działalność gospodarczą żony. Wypada zaznaczyć, że ze względu na wspólnotę majątkową firma męża stanowi jednocześnie własność żony i odwrotnie, uprawnienie męża do korzystania z lokalu i mediów jest jednocześnie uprawnieniem żony, a odpłatność ponoszona przez męża jest odpłatnością z majątku wspólnego, a zatem jest ponoszona również przez żonę. Żona ponosi te wydatki również w sensie ekonomicznym, co tym bardziej uprawnia ją do odliczenia ich jako kosztów uzyskania przychodów.

KRZYSZTOF MODZELEWSKI

doradca podatkowy, partner w Spółce Doradztwa Podatkowego Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK