| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy refakturować koszty na żonę

Czy refakturować koszty na żonę

Mąż i żona (wspólnota majątkowa) prowadzą osobne działalności gospodarcze. Rozliczają się na podstawie PIT 5L. Działalności prowadzą w tym samym lokalu, ale faktury za najem lokalu, prąd, telefon są wystawiane tylko na firmę męża. Czy mąż powinien refakturować część kosztów (przynajmniej symbolicznie) na firmę żony?


Tak

Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mąż i żona są odrębnymi podatnikami, koszty powinny zostać więc refakturowane na żonę.

Jedynie wyjątkowo, w ściśle określonych przypadkach, dopuszczono możliwość łącznego rozliczania się małżonków. Z treści pytania wynika, że małżonkowie wybrali opodatkowanie dochodów ze swoich działalności wg zasad przewidzianych w art. 30c PIT, tj. 19-procentowym, ryczałtowym podatkiem liniowym. Fakt ten wyłącza możliwość wspólnego opodatkowania, a zatem w niniejszym przypadku męża i żonę należy definitywnie postrzegać jako dwoje odrębnych podatników.

Każdy z podatników odrębnie ma obowiązek ustalić swój dochód jako różnicę między sumą uzyskanych przychodów i sumą poniesionych kosztów. Jeśli żona nie ponosiłaby żadnych kosztów związanych z lokalem, wówczas do sumy jej przychodów organy skarbowe mogłyby doliczyć jej przychód z nieodpłatnie otrzymanych świadczeń, tj. wartość tej części czynszu, prądu, telefonu, która przypada na jej działalność gospodarczą, a za którą nie płaci. W celu uniknięcia takiej sytuacji, czyli określenia przychodu z nieodpłatnych świadczeń, nie wystarczy też symboliczne refakturowanie ww. kosztów najmu i utrzymania lokalu najętego przez męża. W takim przypadku powstałby bowiem przychód z otrzymania przez żonę częściowo odpłatnych świadczeń, w wysokości różnicy między ich rzeczywistą wartością, a odpłatnością ponoszoną przez żonę.

Mąż powinien zatem refakturować koszty lokalu dokładnie w takiej wysokości, jaka rzeczywiście przypada na działalność gospodarczą żony. Wypada zaznaczyć, że ze względu na wspólnotę majątkową firma męża stanowi jednocześnie własność żony i odwrotnie, uprawnienie męża do korzystania z lokalu i mediów jest jednocześnie uprawnieniem żony, a odpłatność ponoszona przez męża jest odpłatnością z majątku wspólnego, a zatem jest ponoszona również przez żonę. Żona ponosi te wydatki również w sensie ekonomicznym, co tym bardziej uprawnia ją do odliczenia ich jako kosztów uzyskania przychodów.

KRZYSZTOF MODZELEWSKI

doradca podatkowy, partner w Spółce Doradztwa Podatkowego Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »