REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza

Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza
Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fakt dokonywania dużej liczby transakcji kupna i sprzedaży na portalu internetowym nie przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej i jej opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Trzeba np. ustalić (bądź wykluczyć) czy była to może działalność związana z wykonywaną pracą zawodową, działalność naukowa, czy też wyłącznie hobbystyczna.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 stycznia 2014 r., syg. II FSK 67/12.

Autopromocja

Wyrok dotyczył informatyka, który w 2007 r. za pośrednictwem portalu Allegro dokonał 1480 transakcji sprzedaży na łączną kwotę 135.763.90 zł. Przedmiotem sprzedaży były zazwyczaj używane części komputerowe oraz komputery, które zostały zgromadzone przez podatnika na przestrzeni lat. W październiku 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż skoro działalność podatnika charakteryzowała się ciągłością, zorganizowaniem i miała charakter zarobkowy, to na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa) należało ją uznać za działalność gospodarczą i na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy - wymierzył podatnikowi należny podatek.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2014 roku

Pełne odliczenie VAT od samochodów firmowych - informacja VAT-26

Przypominamy, iż zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 za działalność gospodarczą uznaje się zarobkową działalność: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 ustawy tj. pracy i stosunków pokrewnych, działalności wykonywanej osobiście, działów specjalnych produkcji rolnej, nieruchomości, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, odpłatnego zbycia nieruchomości, niektórych praw majątkowych i rzeczy ruchomych oraz innych źródeł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem organu podatkowego, za słusznością zakwalifikowania dokonywanych przez podatnika transakcji sprzedaży jako działalności gospodarczej, przemawia w szczególności: ilość dokonywanych transakcji, treść powiadomienia przesyłanego do kupujących, wyodrębnienie jednego konta (nicku) tylko do sprzedaży przedmiotów oraz posiadanie konta bankowego dla dokonywanych transakcji.

Powyższe rozstrzygnięcie organu podatkowego, w wyniku skargi, trafiło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. I SA/Po 353/11), który uznał, iż z przedstawionych przez organ podatkowy faktów nie można stwierdzić jednoznacznie, iż dokonywana przez podatnika sprzedaż wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu wyroku, czytamy, że zebrany materiał dowodowy „nie precyzuje dla jakich konkretnie celów skarżący nabywał, kompletował i naprawiał sprzęt komputerowy. Nie wiadomo, czy była to działalność związana z wykonywaną pracą zawodową, czy działalność naukowa (badawcza), czy też wyłącznie hobbystyczna (na własny użytek). Sąd zwrócił uwagę, że podatnik posiada wykształcenie informatyczne, a informatyka jest jego pasją i zainteresowaniem.

Ponadto, za nieuzasadnione z punktu widzenia ekonomicznego jawi się gromadzenie sprzętu komputerowego z zamiarem jego odsprzedaży po latach. Ten ostatni argument świadczyć ma zdaniem Sądu o niezarobkowym charakterze dokonywanych transakcji, co w połączeniu z cechami sprzedawanych przedmiotów tj. „niekompletność, występowanie w pojedynczych sztukach, kupowane jako posiadające status używanych mogłyby stanowić przedmioty nabywane w celach prywatnych, nie handlowych”.

W konsekwencji swoich rozważań Sąd I instancji stwierdził, iż organ podatkowy „nie przeprowadził postępowania w sposób wnikliwy i wyczerpujący uznając ilość, częstotliwość i charakter sprzedawanych przez skarżącego przedmiotów jako równoznaczny z prowadzeniem przez działalności gospodarczej”.

Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodził się organ podatkowy i wniósł o jego kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Po rozpatrzeniu sprawy NSA, oddaliło skargę uznając, iż nie ma ona usprawiedliwionych podstaw. W uzasadnieniu Sąd II instancji przychylił się do argumentacji prezentowanej przez WSA, świadczącej o niemożliwość uznania, dokonywanych przez podatnika transakcji sprzedaż - za prowadzoną przez niego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy.

- wyrok WSA sygn. I SA/Po 353/11

- wyrok NSA sygn. II FSK 67/12

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA