| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Połączenie spółek przez przejęcie nie wpływa na zachowanie okresu 2-letniego posiadania udziałów

Połączenie spółek przez przejęcie nie wpływa na zachowanie okresu 2-letniego posiadania udziałów

W orzecznictwie prezentowany jest pogląd, że dwuletni termin nieprzerwanego posiadania udziałów/akcji jest warunkiem materialnoprawnym zwolnienia podatkowego, a zwolnienie podatkowe w PIT jest prawem majątkowym, w które wstępuje następca prawny. Sytuację połączenia spółek przez przejęcie z punktu widzenia warunku dwuletniego posiadania udziałów należy traktować tak, jakby przejęcie w ogóle nie nastąpiło.

Tak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 30 stycznia 2017 r., III SA/Wa 3385/15.

Sprawa dotyczyła spółki prawa luksemburskiego, będącą rezydentem podatkowym w Luksemburgu. Spółka jest 100% spółką zależną spółki G, która jest polską spółką z o.o. i rezydentem podatkowych w Polsce. Spółka G. jest mniejszościowym udziałowcem w spółce P. (polskiej spółce z o.o. która jest rezydentem podatkowym w Polsce). Spółka uzyskiwała od spółki G. odsetki z obligacji wyemitowanych przez spółkę G. i objętych przez spółkę. Wypłata odsetek w spółce G. na rzecz spółki korzystała ze zwolnienia z podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o PIT, przy czym dla potrzeb zastosowania zwolnienia zakładano, że wymagany dla spółki G., co najmniej dwuletni okres posiadania 25% udziałów będzie spełniony. . Rozważane jest dokonanie połączenia spółki P. ze spółką G. W związku z rozważanym połączeniem, wymagany 2-letni okres posiadania udziałów w spółce przez spółkę G. upłynie po połączeniu spółki G. ze spółka przejmującą, tj. nastąpi u następcy prawnopodatkowego spółki G.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy upływ dwuletniego okresu posiadania udziałów/akcji w spółce po połączeniu spółki G. ze spółką przejmującą, wypełnia przesłankę dwuletniego posiadania udziałów i akcji konieczną do nieopodatkowania dokonanych przez spółkę G. na rzecz spółki wypłat odsetek podatkiem u źródła w Polsce.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że zostanie spełniony obowiązek dwuletniego posiadania udziałów, powodujący brak obowiązku opodatkowania dokonanych przez spółkę G. wypłat odsetek podatkiem u źródła w Polsce. Zdaniem spółki, gdyby wchodziło w grę ograniczenie zakresu podmiotowego następstwa prawnego, ograniczenia takie musiałyby być zawarte w dyrektywie, polsko-luksemburskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) ewentualnie w ustawie podatkowej. Żaden ze wspomnianych aktów prawnych nie zawiera jednak takich ograniczeń.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że posiadanie udziałów przez okres dwuletni nie jest żadnym uprawnieniem, lecz warunkiem koniecznym do jego uzyskania. Natomiast przepisy sukcesyjne dotyczą tylko i wyłącznie określonych ustawowo praw i obowiązków. Spółka przejmująca nie może zatem przejąć nieistniejącego prawa do zwolnienia.

Sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu, który przyznał racje spółce. W ocenie sądu, analizowane przejęcie spółek należy traktować tak, jakby z punktu widzenia omawianego problemu ono w ogóle nie nastąpiło. Spółka P (spółka przejmująca) po prostu wstępuje z całym dobrodziejstwem inwentarza w sytuację prawną spółki przejętej, tj. spółki G i okres dwuletniego posiadania udziałów jest kontynuowany, tak jakby to przejęcie nie nastąpiło.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl 2.02.2017

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »