| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości przy późniejszym nabyciu nieruchomości za granicą

Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości przy późniejszym nabyciu nieruchomości za granicą

Czy od przychodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce zapłacę podatek, jeżeli uzyskane środki przeznaczę na zakup nieruchomości w Niemczech. Jestem właścicielem mieszkania od 2006 r.

Czy warunki do uzyskania zwolnienia zostaną spełnione, jeżeli uzyskane ze sprzedaży mieszkania środki przeznaczymy na zakup mieszkania w Niemczech?

Zgodnie z treścią przepisów obowiązujące do końca 2006 r. zwolnienie przysługiwało tylko w przypadku nabycia nieruchomości na terytorium Polski. Tak interpretowały przepisy organy podatkowe wyłączając możliwość korzystania ze zwolnienia podatkowego przez  podatników, którzy przeznaczyli przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w Polsce na kupno mieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 września 2011 r. nr IPPB4/415-501/11-4/JK oraz nr IPPB4/415-501/11-5/JK, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 kwietnia 2011r. nr ITPB2/415-84/11/MU).

Przyjętą interpretację organów podatkowych odrzuciły jednak Sądy.

W wyroku z 5 kwietnia 2011, sygn. akt II FSK 2059/09 NSA w Warszawie przedstawił tezę, że po dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej, przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien być interpretowany w sposób wyłączający dyskryminację podatnika w zależności od tego, czy nabyta nieruchomość położona jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy w innym państwie członkowskim Unii.

W wyroku z 5 października 2011 r. sygn. akt SA/Ol 509/11 WSA w Olsztynie stwierdził, że wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, częścią polskiego porządku prawnego stał się autonomiczny system prawa wspólnotowego, do przestrzegania którego zobowiązane są wszystkie organy państwa polskiego.

Podatnik nabywając nieruchomość w innym kraju Unii Europejskiej powinien być przez prawo krajowe potraktowany w ten sam sposób, w jaki zostałby potraktowany w razie nabycia nieruchomości w Polsce, a zatem powinien korzystać ze zwolnienia podatkowego, bowiem żaden przepis prawa krajowego nie może naruszać fundamentalnych zasad prawa wspólnotowego a takie naruszenie istnieje, gdy prawo krajowe wprost ogranicza te zasady i niekorzystnie różnicuje sytuację prawną obywatela.

Podkreślano, że zmiana stanu prawnego od 1 stycznia 2007 r. (uchylono art. 21 ust. 1 punkt 32), oraz wyeliminowanie od 1 stycznia 2009 r. rozróżnienia sytuacji prawnej podatnika nabywającego mieszkanie w Polsce albo w kraju Unii Europejskiej  nie ma znaczenia dla podatników.

Podobne stanowisko prezentowane zostało w wyrokach WSA w Warszawie, np. wyrok z 16 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1315/09, z dnia 14 września 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 942/09, WSA w Krakowie z 26 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Kr 1357/07.

Na tej podstawie można przyjąć, że podatnik nie zapłaci podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w Polsce, w sytuacji, gdy wydatek na nabycie nieruchomości został poniesiony, a nieruchomość położona jest na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »