| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości przy późniejszym nabyciu nieruchomości za granicą

Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości przy późniejszym nabyciu nieruchomości za granicą

Czy od przychodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce zapłacę podatek, jeżeli uzyskane środki przeznaczę na zakup nieruchomości w Niemczech. Jestem właścicielem mieszkania od 2006 r.

Czy warunki do uzyskania zwolnienia zostaną spełnione, jeżeli uzyskane ze sprzedaży mieszkania środki przeznaczymy na zakup mieszkania w Niemczech?

Zgodnie z treścią przepisów obowiązujące do końca 2006 r. zwolnienie przysługiwało tylko w przypadku nabycia nieruchomości na terytorium Polski. Tak interpretowały przepisy organy podatkowe wyłączając możliwość korzystania ze zwolnienia podatkowego przez  podatników, którzy przeznaczyli przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w Polsce na kupno mieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 września 2011 r. nr IPPB4/415-501/11-4/JK oraz nr IPPB4/415-501/11-5/JK, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 kwietnia 2011r. nr ITPB2/415-84/11/MU).

Przyjętą interpretację organów podatkowych odrzuciły jednak Sądy.

W wyroku z 5 kwietnia 2011, sygn. akt II FSK 2059/09 NSA w Warszawie przedstawił tezę, że po dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej, przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien być interpretowany w sposób wyłączający dyskryminację podatnika w zależności od tego, czy nabyta nieruchomość położona jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy w innym państwie członkowskim Unii.

W wyroku z 5 października 2011 r. sygn. akt SA/Ol 509/11 WSA w Olsztynie stwierdził, że wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, częścią polskiego porządku prawnego stał się autonomiczny system prawa wspólnotowego, do przestrzegania którego zobowiązane są wszystkie organy państwa polskiego.

Podatnik nabywając nieruchomość w innym kraju Unii Europejskiej powinien być przez prawo krajowe potraktowany w ten sam sposób, w jaki zostałby potraktowany w razie nabycia nieruchomości w Polsce, a zatem powinien korzystać ze zwolnienia podatkowego, bowiem żaden przepis prawa krajowego nie może naruszać fundamentalnych zasad prawa wspólnotowego a takie naruszenie istnieje, gdy prawo krajowe wprost ogranicza te zasady i niekorzystnie różnicuje sytuację prawną obywatela.

Podkreślano, że zmiana stanu prawnego od 1 stycznia 2007 r. (uchylono art. 21 ust. 1 punkt 32), oraz wyeliminowanie od 1 stycznia 2009 r. rozróżnienia sytuacji prawnej podatnika nabywającego mieszkanie w Polsce albo w kraju Unii Europejskiej  nie ma znaczenia dla podatników.

Podobne stanowisko prezentowane zostało w wyrokach WSA w Warszawie, np. wyrok z 16 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1315/09, z dnia 14 września 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 942/09, WSA w Krakowie z 26 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Kr 1357/07.

Na tej podstawie można przyjąć, że podatnik nie zapłaci podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w Polsce, w sytuacji, gdy wydatek na nabycie nieruchomości został poniesiony, a nieruchomość położona jest na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK