| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Przedsiębiorca prowadzi małą firmę handlowo - usługową. W ramach swojej działalności sprzedał swojemu kontrahentowi towar i następnie wystawił mu fakturę. Część sprzedanego towaru została jednak zwrócona przez kontrahenta. W związku z tym przedsiębiorca wystawił fakturę korygującą i przesłał ją nabywcy towaru.  Nie otrzymał jednak od swojego kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorca zastanawia się teraz kiedy będzie mógł odliczyć VAT.

Przepisy VAT stanowią, iż sprzedawca, który z różnych powodów musi wystawić fakturę korygującą i chce dokonać obniżenia kwoty podatku należnego, musi spełniać określone warunki. Jednym z takich warunków jest wymóg posiadania przez niego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Zdaniem ustawodawcy potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca towaru otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku tych podatników, którzy rozliczają się kwartalnie w rozliczeniu za kwartał, w którym potwierdzenie to otrzymali.

Zatem przedsiębiorca, który wystawi fakturę korygującą, jest zobowiązany posiadać potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta, gdyż jest ono niezbędne do obniżenia kwoty VAT należnego. Z tego wynika, że bez potwierdzenia odbioru faktury korygującej przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć VAT.

Wymóg ten, został zapisany nie w ustawie o VAT, lecz w rozporządzeniu ministra finansów i budzi wiele kontrowersji. Ponieważ samo niespełnienie określonych w nim warunków nie może stanowić podstawy do ustanowienia negatywnych dla podatnika konsekwencji, tj. niemożności obniżenia VAT.

Wskutek tego jest on niezgodny z konstytucją, przepisami prawa wspólnotowego i zasadami prawidłowej legislacji. Stosowna zmiana w tym zakresie ma być wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. w nowelizacji ustawy o VAT, którą obecnie zajmuje się sejm.


Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK