| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi remontowo-budowlane wykonuję głównie czynności polegające na układaniu kostki brukowej, które wg PKD są sklasyfikowane jako 43.99 Z Pozostałe roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Usługę tą wykonuję zarówno z materiału powierzonego, jak i z materiałów własnych, zakupionych u producenta. Kostkę układam głównie dla firm i sporadycznie dla osób prywatnych. Usługa przeze mnie wykonywana polega nie tylko na wyłożeniu kostką parkingów, placów, chodników czy też wjazdów, ale też na wykonaniu wszystkich prac związanych z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki).

Dotychczas rozliczałem się ryczałtem z zastosowaniem 8,5% stawki podatku. Mam jednak wątpliwości, czy moje postępowanie było prawidłowe. Czy nie powinienem stosować stawki 5,5% właściwej dla robót budowlanych?

Tak. Do wykonywanych czynności powinien Pan stosować stawkę ryczałtu 5,5%, a nie 8,5%, jeśli świadczona przez Pana usługa polegająca na układaniu kostki brukowej jest usługą budowlaną.

Przy spełnieniu określonych ustawowo warunków przychody z niektórych rodzajów działalności gospodarczej mogą być opodatkowywane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Do takich rodzajów działalności należą m.in. roboty (usługi) budowlane oraz działalność usługowa.

Ustawodawca wprowadził jednak zróżnicowanie stawek ryczałtu, które mają tu zastosowanie: roboty budowlane podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%, natomiast działalność usługowa – według stawki 8,5%. Aby zatem ocenić, która ze stawek ryczałtu będzie miała w tym przypadku zastosowanie, należy dokonać klasyfikacji wykonywanych przez Pana robót (usług) i zgodnie z tą klasyfikacją przyporządkować je do właściwej stawki.

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pojęcie działalności usługowej zostało zdefiniowane. Zgodnie z tą definicją działalnością usługową jest więc pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przy czym stosowanie tej klasyfikacji do celów podatkowych zostało przedłużone do 31 grudnia 2010 r.

Należy podkreślić, że przyporządkowanie stawki 8,5% do wykonywanych usług ma miejsce wtedy, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie tej usłudze innej stawki spośród wymienionych w ustawie, a równocześnie usługa ta nie została wyłączona z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Dlatego zanim do wykonywanych przez Pana usług zostanie zastosowana stawka 8,5% (według ww. zasady ogólnej), to trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie będzie miała do nich zastosowania stawka właściwa dla robót budowlanych, które zostały wymienione osobno w ustawie i opodatkowane odrębnie niższą, bo 5,5% stawką ryczałtu.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych. Dlatego zasadne jest powołanie się na definicję zawartą w art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z tą definicją przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Ekspert:

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Właściwa stawka ryczałtu dla układania kostki brukowej
Właściwa stawka ryczałtu dla układania kostki brukowej

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2015

reklama
Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Angielski dla księgowych

Eksperci infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem Infor.pl »