| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przy leasingu auta obowiązuje limit odliczenia

Czy przy leasingu auta obowiązuje limit odliczenia

Posiadamy samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Jak rozliczamy VAT od rat leasingowych, czy z limitem do 6 tys. zł. Czy nie można odliczyć VAT od paliwa?


dr KRZYSZTOF BIERNACKI

ekspert podatkowy z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

Tak

Korzystający z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego zobowiązany jest odliczać podatek naliczony z faktur wystawionych przez finansującego, do kwoty nieprzekraczającej 60 proc. wartości podatku naliczonego od wszystkich płatności, nie więcej niż kwotę 6 tys. zł.

Mimo istnienia generalnej zasady, iż podatek zapłacony przy nabyciu towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (podatek naliczony) powinien być w całości odliczony od podatku należnego, ustawodawca wprowadził szereg wyjątków. Jednym z nich jest zakres odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych. Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Leasing został w przepisach ustawy potraktowany dwojako. W przypadku leasingu finansowego, gdy odpisów amortyzacyjnych od użytkowanego samochodu dokonuje korzystający, transakcja ta jest traktowana jako dostawa towarów i ma do niej zastosowanie wskazany powyżej art. 86 ust. 3. Natomiast leasing operacyjny jest w świetle ustawy usługą. Jednakże przepis art. 86 ust. 7 o VAT stwierdza, iż w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie m.in. umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od raty udokumentowanej fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 tys. zł. Oznacza to, iż korzystający z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego zobowiązany jest odliczać podatek naliczony z faktur wystawionych przez finansującego, do kwoty nieprzekraczającej 60 proc. wartości podatku naliczonego od wszystkich płatności, nie więcej niż kwotę 6 tys. zł.

Ograniczenie związane z odliczeniem podatku naliczonego istnieje również przy nabywaniu paliw do samochodów osobowych. W świetle art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT nie można obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu takich pojazdów. Dla korzystającego z leasingu operacyjnego oznacza to ograniczenie zarówno przy odliczeniu podatku od nabytej usługi oraz całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanego paliwa.

MAGDALENA MAJKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

Art. 86 ust. 3, ust. 7, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »