| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak udokumentować świadczenie wzajemne

Jak udokumentować świadczenie wzajemne

W zamian za reklamę naszej firmy (materiały zawierają nasze logo) przekazaliśmy na diecezję pewną kwotę. W jaki sposób rozliczyć ten wydatek? Wiemy, że wydatek ten będzie kosztem uzyskania przychodu (marketing, reklama), ale co z VAT? Czy nie musimy dostać na to faktury?


RADA

Jeśli archidiecezja nie jest podatnikiem VAT, to nie wystawia faktury. W takim przypadku Państwa firma nie rozlicza również w deklaracji VAT nabycia usługi reklamowej. Może natomiast żądać wystawienia rachunku, który jednak nie upoważnia do odliczenia podatku.

UZASADNIENIE

Państwa firma nie będzie rozliczała w deklaracji VAT nabycia usługi reklamowej w zamian za świadczenie pieniężne, a archidiecezja nie będzie zobowiązana do wystawienia faktury. Odliczenie podatku naliczonego przez czynnego podatnika VAT jest możliwe wyłącznie na podstawie otrzymanej faktury, dokumentu SAD lub innego dokumentu zrównanego z fakturą VAT, w którym wykazana jest kwota należnego VAT (zgodnie z § 20 rozporządzenia w sprawie faktur). Dlatego aby Państwa firma była uprawniona do odliczenia VAT od zakupu usługi reklamowej, musi mieć fakturę. Jednak nie każdy podatnik może taką fakturę wystawić. Prawo do ich wystawiania ma tylko podmiot posiadający status czynnego podatnika VAT, czyli podatnika zarejestrowanego na potrzeby VAT.

WAŻNE!

Jeśli sponsorowany w zamian za świadczenie pieniężne wykonuje usługę reklamową, powinien wystawić fakturę VAT, ale tylko w przypadku, gdy jest czynnym podatnikiem VAT. Jeśli korzysta ze zwolnienia, powinien wystawić rachunek.

Diecezja (biskupstwo) jest jednostką administracyjną w kościołach chrześcijańskich podległą biskupowi. Co do zasady kościelne osoby prawne nie są podatnikami VAT, jeżeli nie wykonują innych czynności (poza czynnościami związanymi ze sprawami kościelnymi) podlegających opodatkowaniu VAT.

Na pewno świadczenie usług reklamowych jest czynnością podlegającą VAT. Jednak w tym przypadku archidiecezja może korzystać -- na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT -- ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Zwolnienie przysługuje do chwili osiągnięcia obrotu w wysokości 50 000 zł z tytułu czynności podlegających VAT. Z chwilą jego przekroczenia staje się obligatoryjnie czynnym podatnikiem VAT.

Ta sama zasada dotyczy prowadzonej przez osoby kościelne działalności charytatywnej i związanej z celami religijnymi Kościoła katolickiego, która może być prowadzona w formie fundacji czy stowarzyszenia. W zakresie prowadzonej działalności statutowej (nie w celach zarobkowych) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w VAT (bez względu na wysokość obrotów). Natomiast w zakresie innych czynności podlegających opodatkowaniu obowiązują ją zasady ogólne, w tym możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Dlatego gdy diecezja korzysta ze zwolnienia z VAT, również nie wystawia faktur. W takim przypadku możemy żądać wystawienia rachunku. W rachunku podmiot zwolniony z VAT nie wykazuje stawki i kwoty należnego VAT stanowiącej podatek naliczony podlegający odliczeniu u zleceniodawcy. Dlatego rachunek nie może być podstawą do odliczenia VAT.

• art. 88 ust. 3a pkt 1a, art. 106 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »