Jaka nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wymóg podania nazwy towaru lub usługi w sposób zapewniający ich jednoznaczną identyfikację budzi wiele wątpliwości wśród podatników stosujących kasy fiskalne, o czym świadczą liczne wyjaśnienia organów podatkowych w tym zakresie. W rezultacie restaurator, który wydaje obiad klientowi, zastanawia się, czy transakcję potwierdzoną paragonem nazwać „usługą gastronomiczną”, czy wskazać, że sprzedał „zupę pomidorową, kotlet schabowy z ziemniakami i zasmażaną kapustą”.
Z kolei lekarz stomatolog, którego działalność jest zwolniona z VAT, ma wątpliwości, czy wystarczające jest podanie na paragonie fiskalnym nazwy: „usługa stomatologiczna”, czy konieczne jest zastąpienie jej bardziej szczegółową nazwą usługi polegającą na wskazaniu konkretnego zęba w łuku zębowym, którego dotyczyła wykonana usługa, np. „usunięcie zęba – górna prawa czwórka”.
Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF
Konstruowanie tego nazewnictwa nie jest więc łatwym zadaniem. Dlatego przedstawiamy podstawowe zasady, które należy uwzględnić przy konstruowaniu nazw sprzedawanych towarów i usług rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej.
Zasada nr 1
Nazwa towaru lub usługi powinna być tak skonstruowana, aby w sposób niebudzący wątpliwości można było:
● określić przedmiot opodatkowania, czyli rodzaj sprzedanego towaru lub usługi, oraz
● przyporządkować odpowiednią stawkę podatku.
Zasada nr 2
Przy konstruowaniu nazwy towaru lub usługi nie należy posługiwać się nazwami grup towarowych, np. pieczywo, nabiał, warzywa itd. Przykładowo zamiast nazwy „warzywa” należy wprowadzić nazwy: pomidor, cebula, marchew itp.
Zasada nr 3
Nazwa towaru lub usługi:
● nie musi zawierać takich szczegółów, jak: barwa, pojemność, rozmiar, nazwa producenta itp.,
● może być podana z zastosowaniem skrótów.
REKLAMA
Na praktyczne przykłady nazewnictwa używanego w celu jednoznacznego określenia nazwy towaru lub usługi wskazał także Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 12 września 2013 r. (sygn. PT7/033/1/589/MHL/13/RD-94492). Z pisma tego wynika, że:
Nazwy pozwalające na „jednoznaczne” identyfikowanie oferowanych towarów i usług (oraz sposób przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług), określa sam podatnik uwzględniając asortyment sprzedawanych towarów i świadczonych usług. Sposób dokonywania jednoznacznej identyfikacji towaru lub usługi jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Aneta Szwęch
Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym – jak prawidłowo ją ustalać
Artykuł omawia podstawowe zasady, którymi należy kierować się przy konstruowaniu nazw sprzedawanych towarów za pomocą kas fiskalnych. Wskazuje również sposoby określenia nazwy towaru lub usługi na paragonie fiskalnym w interpretacjach Ministerstwa Finansów.
Czytaj także:
Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów dotyczące „jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym” >>
Jak szczegółowe nazwy towarów i usług umieszczać na paragonach >>
Jak szczegółowo na paragonie należy oznaczać nazwę usługi i towarów >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat