| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak rozliczać VAT od usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym

Jak rozliczać VAT od usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym

Obowiązujące od początku 2010 r. zmiany przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług w sposób diametralny przekształciły zasady opodatkowania VAT usług na majątku ruchomym.

Aktualnie funkcjonują odmienne zasady opodatkowania usług na majątku ruchomym w zależności od tego czy są one świadczone na rzecz:
- podatnika (a więc podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą), czy też
- podmiotu niebędącego podatnikiem (najczęściej na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej).

Przypomnijmy, iż przez usługi na ruchomym majątku rzeczowym, należy rozumieć świadczenia mające na celu wytworzenie (przetworzenie), uszlachetnianie, przerób, serwis, ulepszenie, usługi montażowe i instalacyjne towarów z materiałów powierzonych.

Usługi na majątku ruchomym świadczone na rzecz podatników

Obecnie decydujące znaczenie dla sposobu rozliczenia ww. usług ma status ich nabywcy (usługobiorcy). Jeżeli nabywcą tego rodzaju usługi jest podatnik VAT (tj. podmiot, o którym mowa w art. 28a ustawy o VAT), wówczas usługa podlega opodatkowaniu w państwie, w którym nabywca posiada swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zasada ta wynika z treści art. 28b ust. 1 ustawy o VAT (przepis obowiązuje od 2010 roku), który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Jednakże, w razie, gdy ww. usługa byłaby świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika (usługobiorcy), które znajdowałoby się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, wtenczas za miejsce świadczenia usługi uznać należałoby stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

Polecamy: serwis Koszty

Mając na względzie powyższe uznać trzeba, iż w przypadku, kiedy nabywcą usługi jest podatnik podatku VAT (z zasady podmiot gospodarczy), usługa ta podlega wówczas opodatkowaniu w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę ewentualnie stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego świadczona jest ww. usługa.

Rozliczenia podatku VAT w owym państwie dokona usługobiorca. Nie ma przy tym znaczenia, gdzie usługa na majątku ruchomym jest faktycznie wykonywana ani też czy towar, na którym ją wykonywano został następnie wywieziony do innego kraju.

Polska firma wykonuje specjalistyczne naprawy maszyn na rzecz kontrahenta z Niemiec (podatnika podatku od wartości dodanej). Usługa ta będzie opodatkowana w kraju siedziby (na zasadzie importu usług). Dla polskiej firmy będzie to tak zwany eksport usług. Polska firma udokumentuje wykonaną usługę poprzez wystawienie faktury ze wskazaniem, że podatek VAT rozliczy nabywca (tak zwana faktura VAT NP).

Niemiecka firma obowiązana będzie opodatkować nabytą usługę na majątku ruchomym w Niemczech nawet wtedy, gdy towary na których te usługi wykonano nie zostaną wywiezione z Polski.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK