| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Gdzie rozliczyć VAT od usług związanych z nieruchomościami

Gdzie rozliczyć VAT od usług związanych z nieruchomościami

Zasadniczo w przypadku usług związanych z nieruchomościami podatek VAT płaci się w kraju położenia nieruchomości. Jednak, gdy usługa nie dotyczy konkretnej nieruchomości VAT będzie płacony wg miejsca siedziby odbiorcy usługi przez tego odbiorcę.

Zgodnie z art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 554, poz. 535 z późn. zm.) miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przystosowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Z przepisu tego wyraźnie wynika, że nie ma tu znaczenia siedziba którejkolwiek ze stron umowy (usługobiorcy czy usługodawcy, polski czy zagraniczny), gdyż jasno jest powiedziane, że miejscem świadczenia wymienionych usług związanych z nieruchomościami jest miejsce (a więc państwo, w którym nieruchomość jest położona).

Należy podkreślić, że powołany przepis art. 28e ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy wykonywana usługa związana jest z konkretną nieruchomością. Objęte więc tym przepisem są nieruchomości, której miejsce położenia możliwe jest do ustalenia.

Jeżeli wymienione w przepisie usługi są świadczone ale nie odnoszą się do konkretnej nieruchomości, to bez względu na miejsce siedziby/miejsca zamieszkania podatnika na rzecz którego są świadczone, opodatkowane będą na zasadach ogólnych określonych w art. 28b ustawy o VAT, czyli w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę/ miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, w miejscu, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jeżeli więc usługa będzie świadczona dla podatnika z siedziba we Francji w zakresie niedotyczącym konkretnej nieruchomości, będzie ona opodatkowana we Francji, czyli w kraju odbiorcy wykonywanej usługi. Wtedy zobowiązanym do zapłacenia VAT będzie francuski przedsiębiorca.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK