| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować faktury na przełomie roku

Jak ewidencjonować faktury na przełomie roku

Faktury za telefony komórkowe wystawione w grudniu zawierają abonamenty za okres od 20 grudnia do 19 stycznia. Z kolei rozmowy w okresie od 20 grudnia do 19 stycznia zafakturowane są dopiero w styczniu. Jak zaksięgować te koszty na przełomie roku? Czy będą to koszty podatkowe?

RADA
Ponieważ przywołane faktury dokumentują koszty różnych okresów sprawozdawczych, należy je wydzielić na dzień bilansowy, dokonując rozliczeń międzyokresowych. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Koszty usług telekomunikacyjnych, jako koszty ogólne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Faktura za usługi telekomunikacyjne wystawiona w grudniu zawiera część kosztów dotyczących następnego okresu sprawozdawczego (kolejnego roku). Natomiast inna część poniesionych kosztów bieżącego roku (rozmów wykonanych w grudniu) będzie zafakturowana dopiero w styczniu roku następnego.
Zasada memoriału i współmierności kosztów i przychodów w danym okresie, obowiązująca w rachunkowości (art. 6 ustawy o rachunkowości), znajduje w podanym przypadku kosztów pewne odniesienie w przepisach podatkowych. W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jest powiedziane (art. 15), że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Są więc potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Poniesienie kosztów w znaczeniu podatkowym jest utożsamiane z ich zapłatą, czy inaczej – wydatkowaniem.
WAŻNE!
Bilansowy rozdział kosztów usług telekomunikacyjnych według okresu ich poniesienia nie różni się od rozdziału do celów prawidłowego naliczenia podatku dochodowego za dany rok podatkowy. Koszty usług przypisuje się do okresów ich wykonania, niezależnie od terminu zafakturowania, a tym bardziej zapłaty.
W dalszej części prezentujemy przykłady możliwego księgowania w jednostce sporządzającej rachunek zysków i strat metodą kalkulacyjną, używającej dla celów ewidencji kosztów konta zespołu „4”, „5” i „7”, przy czym dla kosztów ogólnych – konta „4” i „550”.

PRZYKŁAD
1. Faktura 12/2005 za usługi telekomunikacyjne:
  – abonament 20.12.2005 – 19.01.2006 100 zł
  – koszt rozmów 20.11.2005 – 19.12.2005 500 zł
  – VAT 132 zł
a) faktura w księgach 2005 r.:
Wn konto 402 „Usługi obce”, w analityce „Usługi obce – koszty usług telekomunikacyjnych” 600 zł

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK